- Mit együnk, mit ne együnk sportolás előtt?
- Mikor a legideálisabb sportolás előtt enni? És muszáj egyáltalán enni?
- Mutatunk 3 tuti nasit, amit bátran fogyaszthatunk edzés előtt, akár konditerembe megyünk, akár futni.
Ahhoz, hogy a legtöbbet tudjuk kihozni a testmozgásból, energikusnak és jóllakottnak kell lennünk. Edzés előtt azonban hagyni kell elég időt a szervezetnek arra, hogy feldolgozza a tápanyagokat. Ha nem hajt a tatár, és van némi időnk emészteni, illetve pepecselni egy kicsit a konyhában, mielőtt edzőruhába bújunk, érdemes észben tartani, hogy a magasabb zsír- és rosttartalmú ételeket testmozgás előtt legalább három órával ajánlott elfogyasztani (és a szakértők szerint alapvetően ez az ideális is), hiszen több órát vesz igénybe, míg áthaladnak a gyomron.
A magas zsírtartalmú ételek és rostok lebontása több munkával jár a szervezet számára, így ha közvetlenül edzés előtt ezekből eszünk többet, nem biztos, hogy meghálálja majd az emésztőrendszerünk. Teli gyomorral izzadni pedig egyébként sem kellemes, ezért ha lehet, inkább testmozgás után fogyasszunk belőlük nagyobb mennyiségben.
Ha időszűkében vagyunk, és nagyjából egy-két óránk maradt arra, hogy bekapjunk valamit, ami extra energiával tölthet fel anélkül, hogy elnehezítene, beiktathatunk némi fehérjét, például tojást is az étrendünkbe. Szénhidrátokra emellett edzés előtt is szükség van, ezért ha sürget az idő, válassz valami könnyűt, például müzlit, rizst vagy banánt!
3 remek nassolnivaló edzés előtt
Természetesen nincs kőbe vésve, hogy mindenképp ennünk kell testmozgás előtt. Ha a nap folyamán elegendő kalóriát és szénhidrátot viszel be, előfordulhat, hogy éppen edzés előtt nem kíván semmit a szervezeted, ami teljesen rendben van. A lényeg, hogy hallgass a tested jelzéseire!
Arra az esetre viszont, ha mégis bekapnál valami egészséges, tápláló és energikus falatot sportolás előtt, itt van három tuti nasi, amelyek különösen akkor jöhetnek jól, ha olyan energialöketre van szükséged, ami amellett, hogy gyors, még a gyomrot sem terheli meg.
1. Egy kis (klasszikus) energialöket: mogyoróvajas pirítós
Hozzávalók: 1 szelet teljes kiőrlésű kenyér, 2 evőkanál mogyoróvaj, fél banán (karikázva), egy csepp méz.
Nincs más dolgod, mint megpirítani a kenyeret, és megkenni a mogyoróvajjal. Ezután mehet is rá a banánkarika, majd a tetejére némi méz – és ennyi, kész is a bombabiztos energianövelő.
A kiegyensúlyozott, edzés előtti harapnivalónak szénhidrátot, fehérjét, egészséges zsírokat és rengeteg egyéb mikrotápanyagot kell tartalmaznia. A banán például káliumban bővelkedik, ami az izom támogatásában, valamint az izomláz enyhítésében is fontos szerepet játszik. Ha intenzívebb gyakorlatokat végeznél, edzés előtt 2-3 órával nyugodtan kényeztesd magad ezzel az egyszerű, ám annál nagyszerűbb harapnivalóval!
Kapcsolódó: így sportolj hidegben, hogy karcsú maradj, de ne fázz meg
2. Főtt tojás és gyümölcsök
A fenti pirítós emésztése eltarthat egy kicsit, mielőtt szervezetünk készen állna arra, hogy futócipőt húzzunk. Ha a sportolás időpontjához közelebb szeretnénk nassolni, nem árt, ha betárazunk némi főtt tojással is, hogy könnyen kéznél legyen akár több napig is. Ezek közül egyet vagy kettőt turbózz fel némi tetszés szerinti friss vagy fagyasztott gyümölccsel, és kész is a tökéletes edzés előtti uzsonna.
Amellett, hogy olcsó, a tojás fehérjének is tökéletes. Gyümölcsnek tulajdonképpen bármi megteszi. Dolgozz azzal, ami otthon van, de ha piros bogyókat választanál, különösen jól járhatsz, tekintve, hogy kifejezetten sok antioxidánst tartalmaznak, miközben alacsony a cukortartalmuk.
3. A smoothie-k és turmixok szerelmeseinek
Néhány turmixféle sűrű ahhoz, hogy sportolás előtt fogyasszuk, míg mások túl könnyűek, és nem feltétlenül biztosítják a szükséges energiabevitel mennyiségét. Itt az arany középút, ha nem rohansz annyira, és van legalább 2-3 órád edzés előtt!
Hozzávalók: 1 darab hámozott kivi, 1 darab avokádó, fél banán, ¼ csésze vaníliás fehérjepor, 1 csésze bébispenót, egy kisujjnyi gyömbér, lime facsart leve (pár csepp), 2 csésze víz, 2 jégkocka.
Egyszerűen csak turmixold össze a fenti összetevőket! Ha nincs kéznél kivi vagy avokádó, igazából bármilyen gyümölcs megteszi.
A gyümölcs szénhidrátot és természetes cukrokat tartalmaz, az avokádó pedig egészséges zsírokat és rostot, amelyek némi fehérjeporral párosítva igazán energetizáló, finom és egészséges egységet alkotnak. A turmixba természetesen kollagénpor is mehet, nem fog változtatni az ízén, ha pedig édesítenénk még rajta, pici glicinnel is meghinthetjük, ami az edzőteremben is kiváló segítségünkre lehet, különösen akkor, ha az izomépítés a cél.
Tudtad? Egy kiadós edzés után legfeljebb ennyit szabad várni a zuhanyzással
Kiemelt kép: Getty Images