—SZPONZORÁLT TARTALOM—
Ha tartósan rosszul alszunk, az hatással van az ébren töltött órákra akár a szabadidőre, akár a munkára gondolunk. Általános közérzetünk, energiaszintünk, kreativitásunk és döntéshozó képességünk jelentős mértékben függ az alvásunk minőségétől. Szerencsére a tudatosság jegyében – a mozgás és a helyes táplálkozás mellé – a pihentető alvás is bekerült a jóllét és kiegyensúlyozottság bűvös háromszögébe. Az alvás tehát folyamatosan hatással van az életminőségünkre.
Vajon mennyire érezzük mi magunk azt, hogy valójában hogyan alszunk? Hiszen van, hogy kevesebbet alszunk, de pihenten ébredünk és van, hogy szokottnál sokkal több órát, mégis fáradtak érezzük magunkat. Annak megítélése, hogy neurológiai, fiziológiai szempontból az alvásunk minősége jó vagy rossz, igen szubjektív. Az alábbi öt szemponttal segítünk megtalálni a pihentetőbb éjszakák kulcskellékeit.
Gondoljuk át alvási szokásainkat!
Nyilván nem állnak otthon rendelkezésünkre mindenféle speciális műszerek az alvás minőségének mérésére. Azt viszont könnyedén felismerhetjük saját magunk is, hogy az ébredés, ébresztés pillanatában könnyedén kelünk-e fel, örömmel várjuk a napi teendőket, vagy inkább visszahúz az ágy, (egyszer vagy többször) rányomunk a szundigombra, esetleg rögtön stimuláló szerekkel kávéval, dohányzással indítjuk a napot?
Egyetlen reggelt azonban nem tekinthetünk általánosnak, alvásunk minőségének megfigyelésére legalább egy három hetes periódust érdemes megfigyelni. Vezethetünk egy alvásnaplót, amelyben leírjuk, hogy milyen volt a napunk, mikor feküdtünk le, mennyit ettünk, hogy közvetlen alvás előtt ettünk-e, és ha igen, mit? Megkönnyíti az alvást, ha legkésőbb fekvés előtt 3 órával eszünk, kerüljük a kávét, alkoholt, és az utolsó órában már vizet sem iszunk. Így csökkenthető az éjjeli ébredések száma.
Egy ágy szavatossági ideje
Az életmódbeli változtatásokon túl, érdemes odafigyelni a hálószobánk alapvető kellékeire is. A legfontosabb nyilván az ágy. A fekvő felület milyensége hosszú távon befolyásolja testünk regenerálódó képességét, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy egy kinyitható kanapén töltjük az éjszakákat vagy egy gerincünknek rendes megtámasztást biztosító matracon.
A fekvőhely méretének szempontjából nem mindegy, egyedül alszunk-e az ágyban, vagy a társunkkal, esetleg néha a gyerekek vagy a kis kedvencek is mellettünk pihennek. A minőségi alvás érdekében érdemes a számunkra legmegfelelőbb ágyrácsot, matracot, matracvédőt választani, de legalább ilyen kardinális az igényeinkhez és évszakhoz/hőmérséklethez illő paplan, párna, ágynemű és hálóruha beszerzése. Ezek a tárgyi feltételek ugyanis közvetlen hatással lehetnek az éjszakánkra.
Az ágykeret-ágyrács-matrac kombináció a legnagyobb előnye – a költséghatékonyság mellett -, a személyre szabhatóság illetve, hogy az elemek szükség esetén könnyen cserélhetőek. Egy megfelelő minőségű matracot körülbelül 10 év után kell leváltani, mivel az alátámasztó képessége fokozatosan romlik az évek során.
Milyen az ideális matrac?
A képlet egyszerű: az a jó matrac, amire ha lefekszünk, kényelmesen érezzük magunkat. Ideális esetben egyszerre képes megtámasztani, és a felső rétegével felveszi a testünk formáját.
A matracválasztás bonyolultnak tűnhet. Szerencsére azonban nem kell az összes matractípust fejből ismernünk, bármikor ellátogathatunk egy alvás stúdióba, ahol kipróbálhatjuk és megtalálhatjuk a nekünk a legmegfelelőbb ágyat, matracot.
A bemutatóteremben egy jó szakember segítségünkre lehet abban, hogy testalkatunkhoz, személyes igényeinkhez leginkább passzoló matracot ajánljon. Az ágyra például fekvőbetétet is helyezhetünk, ez növeli a komfortfokozatot, illetve meghosszabbítja az ágy és a matrac élettartamát. A legtöbb fekvőbetét latexből vagy memóriaszivacsból készül. A memóriahab alkalmazkodik a testhez, így megelőzi az izom- és ízületi fájdalmak kialakulását, a latex viszont légáteresztő. Asztmásoknak, allergiásoknak érdemes allergiabarát matracot vagy fekvőbetétet vásárolniuk.
A JYSK, amely elnyerte az Alvásbarát Vállalat díjat, és választékában Alvásbarát Termék díjat nyert matrac is megtalálható, nagy hangsúlyt fektet arra, hogy vevői valóban az adottságaikra szabott, pihentető alvást segítő bútorokkal térjenek haza az üzletből.
A jó párna titka
A testünk a régi, elpuhulthoz képest 2-3 hét alatt szokja meg új struktúrájú, esetleg keményebb matracot. Az átmenetet megkönnyíthetjük jól megválasztott párnával. Sokan két-három párnával is megtámasztják magukat, ami olvasáskor jó, de alvás közben megterheli a gerincet. A reggeli nyak- és vállfájást például elkerülhetjük, ha olyan párnát választunk, ami megtámasztja a nyakat és biztosítja, hogy a fej éjjel ne biccenjen előre. Optimális esetben oldalfekvéskor a párna magassága megegyezik a nyak-váll távolsággal.
Súlyozott paplan, nyugtató ölelés
Egy súlyozott paplan olyan érzést kelt, mint egy meleg, puha ölelés – nem is csoda, hogy sokan könnyebben alszanak el vele. A zsebecskékben eloszló üveggyöngyök súlyának köszönhetően a paplan a testhez igazodik. Így a gyengéd, egyenletes nyomást biztosít a test teljes hosszán. A kutatások eredményei jelenleg arra mutatnak, eme nyomás hatására nagyobb mennyiségben termelődnek a nyugtató boldogsághormonok. Ezzel egyidőben csökken a stresszhormonok szintje, az alvást elősegítő hormonok pedig szintén nagyobb arányban termelődnek.
Hogy mit tehetünk még a minőségi alvás és a felszínes szakaszban történő, könnyed ébredés érdekében, megtudhatod a Legyünk jól! podcast alábbi epizódjából!
Kiemelt kép és fotók: JYSK