Nem tudom, te hogy vagy vele: én minden évben elcsábulok, hogy hazavigyek egy csinosan pirosló mikulásvirágot. Na nem is olyan nehéz kísértésbe esni, amikor ezekben a hetekben úton-útfélen belefut az ember egy tündöklő cserépbe. Lehet kapni közértben, barkácsboltban, virágosnál, ráadásul ma már nemcsak piros, de fehér, rózsaszín és ki tudja még milyen színben lehet vele találkozni. Nagyon szép, nem igaz?
De, bizony. A baj csak az, hogy nálam nemhogy át nem telel, de egy-két, legfeljebb három hétnél tovább nem is marad szép. Levelei megsárgulnak, elszáradnak, én meg bűntudattal telve dobom ki az egészet. Mit lehet tenni, hogy ez a szép dísznövény az ünnepi időszakban, és még azon túl is a lakás éke maradjon? És mit csináljunk vele, ha mégsem vészelné át gondoskodásunkat?
A mikulásvirág világszerte rendkívül népszerű dísznövény. (Legtöbbször) piros színe miatt az ünnepi dekoráció kedvelt eleme, és itthon is sok háztartásban emeli az advent fényét. A növényt angol nyelvterületeken poinsettia néven ismerik, hiszen egy Joel Roberts Poinsett nevű amerikai diplomatáról nevezték el, aki 1825-ben Mexikóból az Egyesült Államokba vitte a növény néhány példányát.
A mikulásvirág eredete
A mikulásvirág eredetileg Mexikóban és Közép-Amerikában őshonos, ahol természetes körülmények között akár 3-4 méteres (!) magasságot is elérhet, és november környékén kezd virágozni.
A csodaszép növény legfeltűnőbb része nem is valódi (igen apró, sárga) virága, hanem színes fellevelei, az úgynevezett murvalevelek, amelyek piros, fehér, rózsaszín, sőt néha sárga kiadásban is előfordulhatnak. A fellevelek élénk színe vonzza a beporzó rovarokat és – mi tagadás – a mi szemünket is. Mindent a szemnek! A mikulásvirág csodaszép levelei enyhén mérgezők!
Kapcsolódó: Nem csak a mikulásvirág mérgező: Íme 5 téli, mérgező szobanövény!
A mikulásvirágot – mivel meleg, trópusi környezetből származik – megfelelően kell gondozni ahhoz, hogy a mi európai otthonainkban is jól érezze magát, és hosszú ideig szép maradjon. Ha viszont odafigyelünk a növény igényeire, akkor az ünnepi időszak után is sokáig megőrizhetjük szépségét, és jövő télen ismét otthonunk egyik legfőbb dísze lesz. Lássuk, mire is kell figyelni!
A mikulásvirág fényigénye
A mikulásvirág szereti a világos helyeket, viszont nem kedveli a közvetlen, erős napsugárzást. Télen, amikor a napfény gyengébb, jó ötlet a növényt olyan helyre tenni, ahol több fényt kap – például egy déli fekvésű ablak közelébe –, mert itt fog igazán szépen fejlődni. Nyáridőben viszont inkább félárnyékba kell helyezni, hogy ne sokalljon be a túl erős napfénytől.
Milyen hőmérsékletet szeret?
Mivel a mikulásvirág trópusi növény, kifejezetten érzékeny a hidegre.
Az ideális hőmérséklet számára valahol 15 és 24 °C között van,
huzatos, fagyos környezetben viszont könnyen lehullhatnak a levelei, és a növény el is pusztulhat. Ha fényre is szeretnénk tenni, napozóhelye ne közvetlenül az ablakpárkány legyen, mert ott könnyen huzatot kaphat.
A mikulásvirág öntözése
A mikulásvirág igényli a rendszeres, ugyanakkor mértékletes öntözést. Legjobb, ha akkor öntözzük, amikor a földje már kezd kiszáradni. Ezt ujjunkkal ellenőrizhetjük. Ha hozzáérünk és az ujjunk nem lesz nedves, locsolhatunk: ne várjuk meg, míg a föld szinte porzik. Fontos viszont, hogy a mikulásvirág ne álljon a vízben, mivel a túlöntözés gyökérrothadáshoz vezethet.
Télen kevesebb vizet igényel, míg nyáron, a növekedési időszakban valamivel többet.
Szereti a párát
Trópusi növény lévén a mikulásvirág kedveli a magas páratartalmat. Ha a lakásban száraz a levegő, különösen a fűtési szezonban érdemes a növényt időnként vízpermettel permetezni, vagy folyamatosan párásítani a lakásban. Ez segít megelőzni a levelek száradását és hullását, és egyébként nekünk sem tesz rosszat.
Mikulásvirág tápozása
Aktív növekedési időszakban – tavasszal és nyáron – ajánlott havonta egyszer tápoldatot adni a mikulásvirágnak. Télen azonban a legtöbb mikulásvirág pihenőidőszakban van, ezért ilyenkor elég ritkábban, két-három havonta tápoldatozni.
Érdemes megmetszeni
Bár sokan kidobják a mikulásvirágot az ünnepek elmúltával, a növény gondos ápolással évekig életben tartható. Ha szeretnénk hosszú távon megtartani, fontos, hogy évente átültessük egy mérettel nagyobb cserépbe, és biztosítsuk számára az optimális körülményeket. A megfelelő gondozás és a növekedési ciklus (tavasszal és nyáron növekedés, ősszel és télen virágzás) figyelembevételével a mikulásvirág minden télen újra kivirágozhat, hogy örömet szerezzen otthonunkban.
Ha az ünnepek után is szeretnénk megőrizni a mikulásvirág szépségét,
érdemes megpróbálkozni az újravirágoztatással, ami némi odafigyelést igényel, de nem lehetetlen feladat.
A siker érdekében tavasszal, amikor a növény levelei már kezdenek elszíneződni és lehullani, vágjuk vissza a hajtásokat körülbelül 10 cm-re, és csökkentsük az öntözést, hogy a növény pihenni tudjon. Nyáron a növény új hajtásokat hoz, ekkor visszaállíthatjuk a rendszeres öntözést és tápoldatozást is.
Ősszel aztán, a virágzás elősegítése érdekében a mikulásvirágot 6-8 hétig napi 12-14 órán keresztül árnyékos helyen kell tartani, ezután pedig világos helyre helyezve a fellevelek ismét színessé válnak.
A mikulásvirág második élete
Ha a legjobb igyekezeted ellenére sem sikerült a mikulásvirágot életben tartani, ne ostorozd magad. Ez a csodaszép növény egyszerűen más éghajlatra lett kitalálva. Vedd úgy, hogy rövid látogatásra érkezett hozzád.
Az elszáradt növénykét viszont ne egyszerűen a kukába dobd, és ne is a szomszédos kiserdőben add vissza a természetnek. Inkább komposztáld, ha van rá lehetőséged, esetleg add oda valakinek, aki komposztál. Ha erre nincs lehetőséged, figyeld a lakóhelyed zöldhulladék-kezelési programját, és a megfelelő időben, az erre a célra kialakított zacskóban helyezd ki növényed maradványait.
Ebből a korábbi cikkünkből további érdekességeket is megtudhatsz a mikulásvirágról!
Kiemelt kép: Getty Images