- Szuper dolog, hogy az online világ a szélesebb ismerkedést is lehetővé teszi, ugyanakkor bizonyos helyzetekben éppen ettől válik veszélyessé is.
- Tippeket adunk, hogyan teheted biztonságosabbá a randiappos ismerkedést!
- Mutatjuk, mire figyelj a személyes találkozás során!
Nem vitás, hogy az online társkeresés nagyszerű ismerkedési mód. A randiappok segítségével olyan emberekkel is találkozhatunk, akikkel a fizikai életben talán elkerülnénk egymást. Kétségtelen, hogy mindez rendkívül izgalmas és szórakoztató tud lenni, ugyanakkor megannyi hátulütője is lehet annak, ha ily módon ismerkedünk – a ghostingolóktól kezdve az online ragadozókon át egészen a sorozatos átverésekig, zsarolásokig.
Tudjuk jól, hogy a randizás mindig rizikós, és némiképp sebezhetővé is tesz bennünket érzelmileg, fizikailag egyaránt. Egy ilyen helyzetben mindig gondolnunk kell a biztonságra is, kiszűrve ezzel a nem kifejezetten jó szándékú felhasználókat.
Így maradhatsz biztonságban, ha online ismerkedsz
Bár sok társkereső alkalmazás rendelkezik biztonsági funkciókkal, profilellenőrzéssel, nem árt, ha mi is résen vagyunk. Alább 7 lépésben bemutatjuk, mit tehetsz a biztonságodért, ha úgy döntesz, online ismerkednél!
1. Amikor regisztrálsz
Hasznos lehet, ha társkereső oldaladon más képeket használsz, mint a közösségi médiában. Így elkerülheted, hogy idő előtt találjon rá valaki a személyes profilodra – például a Google képkereső funkcióján keresztül, ami az adott fotóhoz tartozó webhelyeket is rangsorolhatja.
Utóbbi funkció egyébként jól jöhet, ha nem vagy biztos az online beszélgetőpartnered személyazonosságában, hiszen számos példa van arra is, hogy X vagy Y lopott képpel próbált érvényesülni, és nem annak adta ki magát, aki valójában.
2. Hallgass a megérzéseidre!
Ha magányosak vagyunk, régóta vágyunk a szerelemre, és azzal a céllal regisztráltunk, hogy komoly partnert találjunk, könnyen beleeshetünk abba a hibába, hogy elnézünk bizonyos dolgokat. A kedvesség és a megbocsátás fontos, az elfogadhatatlan viselkedésnek azonban soha nincs helye!
Ha valami miatt kényelmetlenül érezzük magunkat egy interakció során, érdemes közelebbről is megvizsgálnunk ezt az érzést.
Lehet, hogy csak egy félreértésről van szó, ami az online térben könnyen előfordulhat, de akkor sem érdemes félvállról venni, ha a beszélgetés során furcsaságokat, kétértelmű dolgokat tapasztalunk. Amennyiben nem tiszta valami, merjünk kérdezni, és ennek megfelelően dönteni!
Ne feledd, az idegeneknek ki kell érdemelniük a bizalmat! Letilthatsz és jelenthetsz egy másik felhasználót, ha úgy érzed, hogy profilja gyanús. Mint minden interakció során egy idegennel, előfordulhat, hogy valaki hamis képet fest magáról. Bízz az ösztöneidben, ha úgy gondolod, hogy az illető nem őszintén képviseli magát!
Kapcsolódó: Az új internetes csalások 5 típusa
3. Kerüld a gyanús profilokat!
Intő jel lehet, ha csak egyetlen képet látsz, ha valakivel meccseltél, de nem adott meg magáról semmilyen leírást, illetve, ha mégis, és az életrajza túl szép ahhoz, hogy igaz legyen. Fontos, hogy körültekintően járj el! A megszokottnál is legyél óvatosabb, ha olyasvalakivel kívánsz kapcsolatba lépni, akiről kevés információd van!
4. Próbálkozz videohívással!
A legtöbb randiappon lehetőség van videohívásra közvetlenül a platformon belül, ami különösen két dolog miatt nagyszerű: egyrészt levezethetjük a kezdeti stresszt az első személyes találkozás előtt, másrészt a videohívás azt is lehetővé teszi, hogy megbizonyosodjunk beszélgetőpartnerünk személyazonosságáról.
5. Mindennek megvan a maga ideje
Idő előtt soha ne kövessük egymást a közösségi oldalakon, és soha ne adjuk meg a telefonszámunkat! Várjunk ezzel addig, míg mélyebb szakaszába ér az ismerkedés, ami fenntartja az egészséges és biztonságos határokat, miközben jobban megismerjük a másikat.
6. Óvatosan a képmegosztásokkal!
Fontos, hogy bizalmat építsünk ki, mielőtt személyes, intim képeket osztunk meg egymással. Legyen online akármennyire szexi, kedves és jó fej valaki, alapvetően mégis idegen, ezért soha nem tudhatjuk, hogy felhasználná-e ellenünk a küldött képeket.
A fokozott biztonság érdekében próbálj ki olyan társkereső alkalmazásokat, amelyek nem engedélyezik a képletöltést, illetve a telefonos képernyőfotók készítését!
7. Ami tabu: pénzügyek
Talán nincs is egyértelműbb jele a kihasználás és csalás szándékának, mint az, ha valaki a pénzügyeink után érdeklődik. Nem számít, mit mond az illető, vagy milyen nehéz helyzettel áll elő az életéről,
soha ne adjunk ki bizalmas információkat egy idegennek az interneten,
legyen szó banki adatokról, otthoni vagy munkahelyi címről! Jó példa erre a Netflix 2022-es dokumentumfilmje is, az összetört szívekről és lenullázott bankszámlákról szóló A Tinder-csaló (The Tinder Swindler). Ha ilyesmit tapasztalunk, jelentsük a felhasználót, és azonnal szüntessük meg az interakciót!
Az alábbiakban mutatunk néhány gyakori példát arra, ami gyanúra adhat okot!
- Az illető hirtelen jött személyes válság miatt pénzbeli segítséget kér.
- Állítása szerint innen vagy onnan származik, de jelenleg külföldön él, sokat utazik.
- Hirtelen eltűnik a webhelyről, majd más néven újra regisztrál.
- Konkrét, egyértelmű és egyszerű kérdésekre zavaros válaszokat kapunk.
- Idő előtt képeket kér, túl korán kerül romantikus hangulatba, esetleg szerelmet vall már az első találkozás előtt.
- Nem fogadja el a nemleges választ, ha nem szeretnéd kiadni a telefonszámodat, vagy nem kívánsz személyes képeket küldeni.
- Zaklat, megfélemlít, sértő üzeneteket küld.
- Megpróbál termékeket, szolgáltatásokat eladni.
- Grandiózus, már-már filmbeillő történeteket mesél az életéről.
- Állítása szerint magasan képzett, de összefüggéstelenül, zavarosan, helytelenül fogalmaz.
Amire a személyes találkozás során figyelj:
- Ahogyan feljebb is említjük, találkozás előtt indíts videocsevegést!
- Mindenképp mondd el valakinek, hogy mikor, hova és kivel mész!
- Szervezd le a találkozót egy nyilvános helyre!
- Tartsd szem előtt a határaidat, és soha ne vidd túlzásba az alkoholfogyasztást! Bátran mondj nemet, ha a randipartnered újra és újra meg akar hívni valamilyen alkoholos italra!
- Ha valami miatt kényelmetlenül vagy veszélyben érzed magad, jelezd valakinek a közvetlen környezetedből, például a pincérnek vagy a csaposnak!
- Ne ülj be idegenek autójába, hazafelé inkább hívj taxit!
- A biztonságod a legfontosabb, így ha nem érzed jól magad valaki mellett, ne foglalkozz azzal, hogy mi számít udvariatlannak, mi nem: vess véget a találkának!
Unalmas már egyedül? Ne várd ölbe tett kézzel, hogy a nagy Ő bekopogtasson az ajtódon – küldj neki személyre szabott meghívót! A Nők Lapja és a Randivonal most közösen segít társra találni. Kattints a linkre, és készülj a randira!
Kiemelt kép: Getty Images