cukorbetegség megelőzés

A cukorbetegség világnapján még fontosabb a megelőzés, mint valaha

Csak hazánkban 1,2 millió ember él cukorbetegséggel. A statisztikák szerint a felnőtt diabéteszesek 100 lakosra jutó száma az elmúlt húsz év alatt megháromszorozódott, de a többi országban is egyre gyakrabban diagnosztizálják a betegséget. Mi lehet ennek az oka és mit tehetünk a megelőzésért?

A diabétesz a gyerekeket sem kíméli, körükben jellemzően az egyes típusú cukorbetegséget állapítják meg. 2019-ben több, mint ötezer gyerek élt diabétesszel, és a kis páciensek száma azóta csak emelkedett. Az életkor fontos tényező a betegség esetében: míg az egyes típus gyerekkorban jelenik meg, a kettes változat a felnőttekre jellemző, kialakulásának esélye az életkor előrehaladásával egyre nő.

A legtöbb cukorbeteg a 65 éves és afeletti korosztályból kerül ki, közülük több a férfi, mint a nő. Ez azért is aggasztó, mert minél idősebb a szervezet, annál nehezebben birkózik meg a diabétesz különféle szövődményeivel, köztük például a látásromlással. A cukorbetegség következményei igen súlyosak lehetnek, olyannyira, hogy a betegség hat évvel lerövidítheti a várható élettartamot és évente 8-10 ezer magyar hal bele a betegségbe.

A kettes típusú cukorbetegséget meg lehetne előzni

Miközben a betegek száma egyre csak növekszik, nem árt tudni, hogy a cukorbetegség nem feltétlenül jelenik meg kötelezően az időskorral. Az egyes típusú betegség valóban gyógyíthatatlan a jelenlegi tudásunk szerint, mivel autoimmun betegség: a szervezet elpusztítja a hasnyálmirigy inzulint termelő sejtjeit. A kettes típusú cukorbetegség ezzel ellentétben egy anyagcserezavar, amely során a szervezet nem használja megfelelően az inzulint.

A cukorbetegek több mint 95 százaléka az utóbbi csoportba tartozik, azaz egy megelőzhető és kezelhető betegségről beszélünk.

A túlsúly, az egészségtelen táplálkozás és az elégtelen testmozgás, valamint a genetikai tényezők növelhetik a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, de az életmódbeli változtatások és a rendszeres kivizsgálás segíthet megelőzni a betegséget. A kérdés csak az, miért nem próbál minél több ember a megelőzés felé fordulni, s hogy lehet, hogy miközben rendelkezésünkre állnak az egészséges életmódhoz való eszközök, a cukorbetegek száma folyamatosan és meredeken nő?

cukorbetegség megelőzés

A cukorbetegség gyakoribb a férfiak és a túlsúlyosak körében: a megelőzéshez életmódot kellene váltani (Kép: Getty Images)

A túlsúly szerepe a betegség kialakulásában

A valamilyen krónikus betegséggel élők, például a vesebetegek és a szív- és érrendszeri panaszokkal élők hajlamosabbak lehetnek kettes típusú diabéteszben is szenvedni. Az alapbetegség nélküli, egészséges felnőtteknél azonban jellemzően a túlsúly és a káros életmódbeli szokások felelősek a cukorbetegség kialakulásáért. Jelenleg közel egymilliárd felnőtt és 159 millió gyerek él elhízással a világon.

Ha ehhez hozzávesszük, hogy a becslések szerint 2045-re már nyolcból egy felnőtt érintett lesz a cukorbetegségben,

s ezzel 783 millióra növekszik a betegek száma a világon, nem nehéz meglátni az összefüggést. A dohányzás, az alkoholfogyasztás teljes kizárása, a legalább heti háromszor egy óra sport, a friss zöldségekben, gyümölcsökben gazdag, ultrafeldolgozott ételekben és nassolnivalókban szegény étrend a legtöbb diabéteszt képes megelőzni. Még úgy is, hogy a fejlődő országokban, sőt gyakran hazánkban is pont az egészégtelen, cukros ételek olcsók, míg az egészséges ételekért mélyebben a pénztárcánkba kell nyúlnunk.

Az odafigyelés életet menthet

A diéta és az életmódváltás viszont nemcsak a megelőzésben, de a már kialakult cukorbetegség kezelésében is számottevő tényező. Kevesebb inzulinra vagy a vércukorszintet csökkentő gyógyszerre van szükség, nő a várható élettartam, kisebb az esélye a szövődmények kialakulásának. Érdemes már az anyaméhben fejlődő magzatok esetén gondoskodni a helyes táplálkozásról, azaz az anya ne nassoljon sokat, hiszen kimutatható a kapcsolat a magzatként, illetve kisgyerekként kapott cukormennyiség és a későbbi elhízás, cukorbetegség, magas vérnyomás között.

A gyerekek se kapjanak ultrafeldolgozott élelmiszereket, ne járjunk gyorséttermekbe, erősen korlátozzuk az édességfogyasztást, próbáljuk gyümölcsökkel, házi készítésű, egészségesebb süteményekkel betölteni az űrt.

Az egész családnak érdemes átállnia a rendszeres testmozgásra és az egészségesebb étrendre, így minden korosztályt megóvhatunk a betegségektől. Mindezek mellett a felnőtteknek minimum évente egyszer érdemes vérvétellel ellenőriztetniük, minden rendben van-e a vércukorszintjükkel. Ha a családban fordult már elő cukorbetegség, akkor félévente vagy negyedévente javasolják az ujjbegyből vett vér vizsgálatát, amit patikákban, pár perc alatt is el tudunk végeztetni.

A magas vércukorszintet, cukorbetegséget észrevehető történések jelzik: ezekre figyelj!

Kiemelt kép: Getty Images