hideg tél fűtés tippek

A tél kihívása: Hogyan fűtsünk olcsón, környezetkímélően és hatékonyan?

A globális felmelegedés nem lassít, ám ez nem jelenti azt, hogy ne érkeznének idén télen igazi hidegek az országba. Szakértőink segítségével utánajártunk, hogyan lehet okosan és energiatakarékosan fűteni.

A hír hallatán, miszerint idén télen rekord hidegre számíthatunk, sokunknak nem az jut eszébe, hogy szép, fehér karácsonyunk lehet, hanem hogy ezek szerint rekord magas lesz a fűtésszámlánk. Arról nem beszélve, hány családban fog rendszeresen parázs vitát szítani, hány fokra állítsák a termosztátot, ha repkednek kint a mínuszok.

Az orosz-ukrán háború következményeként bennünket is elérő energiaválság óta először kell szembenéznünk valószínűleg egy igazi, dermesztően hideg téllel. Az utóbbi néhány évben enyhe teleink voltak, néhány fagyosabb héttel, a jelenlegi meteorológiai jóslatok szerint azonban folytatódik az év szélsőséges időjárása, vagyis ami nyáron tikkasztó, harminchét fokos hőséget jelentett, az télen mínusz húsz fokos rekord hideget is hozhat.

Mi történik az időjárással?

Nem újdonság, hogy a klímaváltozás egyre jobban összekuszálja az időjárást, összemossa az évszakokat, és ennek következtében akár egy szezonon belül is nagyobbak lesznek az eltérések. A november elejére jellemző napsütéses, meleg idő már önmagában furcsa, nyilatkozta Molnár László, a Kiderül.hu meteorológusa a napokban a 24.hu-nak. Ilyenkor már ködös, felhős, szeles és csapadékos szokott lenni az idő. Tavaly ilyenkor például 3 hétig nem lehetett eltenni az esernyőt, mert minden áldott nap esett az eső.

A 24.hu cikkéből az is kiderül, hogy két eshetőség miatt lehet ilyen érthetetlen most az idő.

„Mi állhat a háttérben? Mindenképpen a légkör egyensúlytalansága,

amit általában a poláris örvény gyengélkedése szokott előidézni, most azonban annyira erős, hogy inkább viharciklonoknak kellene végigszántania Európán – írja a híroldal. – A másik lehetőség az Észak-atlanti áramlat gyengülése, amely hideg óceánfelszínt eredményez, ezért nincs semmi, ami a keletről érkező, hűvös légrétegek útját állja.”

A Köpönyeg.hu nagyon hideg telet jósol a poláris örvény miatt, de ott is leírják az előrejelzésben, hogy a ciklonok bármikor megfordulhatnak ezzel teljesen kiszámíthatatlanná téve a következő hetek, hónapok időjárását. Abban a szakértők egyetértenek, hogy az időjárásban tapasztalható szélsőségek egyértelműen a klímaváltozás miatt történnek. A tengerek és az óceánok áramlása felborult, így valóban lehetséges, hogy a nyári száraz hőség után egy extrém hideg, nedves telet kapunk a nyakunkba.

hideg tél fűtés tippek

Hogy milyen lesz a tél? Bizony igen hidegnek ígérkezik, ami a fűtésszámlánkon is meglátszik majd (Fotó: Getty Images)

Fűtés okosan és egészségesen

„Az Európai Középtávú Időjárás-előrejelző Központ által működtetett Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálat legfrissebb elemzése szerint 2024 az eddigi legmelegebb év lehet a modernkori mérések kezdete óta, és valószínűleg az első olyan év, amelyben a globális átlaghőmérséklet meghaladja az 1,5 Celsius fokos szintet az iparosodás előtti időszakhoz képest” – olvasható a Hungarometen, a Magyar Meteorológiai Szolgálat weboldalán.

A globálisan kitűzött cél az volt, hogy lassítsuk a melegedést, vagyis hogy az éghajlatváltozás okozta hőmérséklet-emelkedés ne haladja meg az éves 1,5 fokos átlagos emelkedést. Idén nem sikerült megfékezni, de talán jövőre levisszük az értéket, ehhez azonban az egyéni igényeinkből, kényelmünkből is le kell adnunk – és nem csak azért, hogy a hó végén kevesebbet fizessünk a fűtésért.

Magyarországon a fűtési szezon október közepétől egészen április közepéig tart, vagyis 6 hónapig melegítjük az otthonainkat, amivel igen nagy terhet rovunk a természetre. A városi távfűtést leszámítva (ez 670 ezer lakást jelent országszerte) mindenki maga tudja beállítani a fűtési rendszerét.

A levegő minősége a fűtési szezonban rengeteget romlik,

az egész évet figyelembe véve akkor a legszennyezettebb a levegő, amikor a leghidegebb van. Ez akkor is így lenne, ha senki nem égetne káros tüzelőanyagot, például gumit, vegyi anyaggal kezelt faanyagot, aprított bútorokat, ajtókat és társaikat. De hogyan fűtsünk tudatosan, hogy a legkisebb kárt okozzuk a Földnek?

hideg tél fűtés tippek

Szakértőnk, Takács-Sánta András humánökológus

„Ami a mi családunkat illeti, házunkat cserépkályhában eltüzelt fával fűtjük. Ez már önmagában mértékletességre int, hiszen az ember folyamatosan szembesül azzal, hogy élőlények életét áldoztuk föl a mi téli kényelmünkért. A nappaliban 20-22 fok a cél, a hálóban 16-17 fok. Nem kevesen rökönyödtek már meg azon, hogy a gyerekek ilyen dermesztő hidegben alszanak már születésük óta. Pedig életben maradtak, sőt jó egészségnek örvendenek – szinte sohasem betegszenek meg, ami talán azzal is összefügg valamelyest, hogy nincs túlfűtve a ház” – meséli Takács-Sánta András humánökológus, az ELTE docense a Világeleje című könyvében.

Mielőtt a legközelebbi fatelep összes tűzifáját felvásárolnánk, azért álljunk meg egy pillanatra! A szakembert megkérdeztem, mit szól az extrém hideg tél jóslatához, annyit fűzött hozzá, hogy vigyázzunk az ilyen prognózisokkal, mert az időjárás egy kaotikus rendszer, vagyis egyáltalán nem biztos, hogy ilyen fagyos szezon jön.

Föld órája hetente egyszer

Ha fával fűtünk

Hazánkban a háztartások fele használ tűzifát, ehhez képest igen hiányosak az ismereteink ezzel a fűtéssel kapcsolatban – írja a Kiutak.hu. A legfontosabb szabályok:

– Mindig száraz tüzelőanyagot használjunk. Így a legnagyobb az energetikai hatékonysága.
– 10 centinél kisebbek legyenek a fadarabok, hogy gyorsabban kiszáradjanak.
– Jól szellőző, fedett helyen tároljuk a fát.
– Ideális lenne, ha tavalyi vágott fát tüzelnénk el idén, de az idei tavaszi is megteszi.

A WWF 2008-ban indította el az energiatudatosságra felhívó „Föld órája” nevű nemzetközi kezdeményezést. Az akció keretében minden év márciusának utolsó szombatján arra sarkallják az embereket, hogy egy órára mindent lekapcsoljanak a lakásban. Ha ezt nemcsak évente egyszer tesszük meg, hanem minden héten, közösen máris sokat spórolhatunk az energiafogyasztáson, és a környezetünket is óvhatjuk vele.

Fogvacogtató fagyban persze sajnos nehezebb környezettudatosnak lenni, de tegyünk meg minden tőlünk telhetőt! Alapszabály, hogy nagy hidegben nem szabad huzamosabb időre (például fél vagy egy egész napra sem) teljesen kikapcsolni a fűtést. Akkor tudjuk sokáig jó hőmérsékleten tartani az otthonunkat, ha rövid ideig, de hatékonyan szellőztetünk. Vagyis kitárjuk az ablakot és az erkélyajtót ütközésig, és így hagyjuk néhány percig.

Kapcsolódó: Hány fokra érdemes fűteni a nappalit, konyhát és a hálószobát?

Cirkóval fűtesz? Egy kis matek!

Nincs jó hírünk azoknak, akik cirkóval fűtenek, és nem szeretik a hűvös szobákat. A cirkós lakásokban is érdemes maximum 20 fokon tartani a hőmérsékletet, ha nem szeretnénk nagyon magas fűtésszámlát. Még a legmodernebb kondenzációs kazán esetén is 20 fok felett minden plusz egy fok 7%-os költségnövekedést jelent. Jó megoldás beszereltetni egy programozható termosztátot, amivel lépcsőzetesen melegíthetjük fel az otthonunkat a megadott hőfokra, és így megakadályozhatjuk a túlfűtést.

Ha fél napig nem tartózkodunk otthon, akkor se vegyük 16 foknál kevesebbre a termosztátot, hogy ne kelljen hirtelen túl sok hőt termelnie a kazánnak, ha spórolni szeretnénk, akkor éjszakára pedig 18-19 fokra állítsuk a szerkezetet.

hideg tél fűtés tippek

A programozható termosztáttal könnyebb és takarékosabb lesz az egyenletes hőt fenntartani (Fotó: Getty Images)

Klímával érdemes fűteni?

Jól szigetelt házaknál az sem ördögtől való, ha klímával segítünk rá a fűtésre, főleg, ha csak egy-egy helyiséget szeretnénk jobban felmelegíteni. Léteznek már kifejezetten fűtésre optimalizált klímák, amelyek a lehető legkisebb energiafelhasználás mellett képesek felmelegíteni a szobát. Megkérdeztünk egy szakértőt, Tari Viktort, mire figyeljünk, ha klímával fűtenénk.

„A többi fűtési rendszerrel ellentétben a klíma nem sugárzó hőt állít elő, hanem közvetlenül a levegőt melegíti, így ezt a hőt a legnehezebb fenntartani. Klímás fűtésnél nem érdemes sokat szellőztetni – részletezi a szakember, aki tíz éve klímák forgalmazásával és szervizelésével foglalkozik. –

Ha egy helyiséget kizárólag klímával fűtünk, és melegen szeretnénk tartani, akkor nem szabad teljesen kikapcsolni, alacsony fokozaton mehet egész nap.

A gépeket a jobb hatékonyság érdekében érdemes hetente egyszer portalanítani. Az sem mindegy hány fokban szeretnénk a klímával fűteni. A mai klímák többségénél a gyártók -15 fokos külső hőmértéskeletet adnak meg legalacsonyabb hőmérsékletnek, a fűtésre optimalizáltaknál -20-25 fokot, de

jó hatásfokkal csak nagyjából -5 fokig működnek.

Minél hidegebb a külső levegő, annál nehezebb onnan hőt elvonni, és a házba, lakásba juttatni. Jó hír, hogy ennél magasabb hőmérsékletnél viszont olcsóbb vele fűteni, mint például egy kondenzációs kazánnal.”

Ha tehát nem szeretnénk idén télen egy sívakáció árát kifizetni fűtésre, akkor vegyünk fel inkább egy plusz pulóvert, és fektessünk be jó meleg gyapjúzoknikba is.

Kapcsolódó: Ez az ideális páratartalom fűtési időszakban!

Kiemelt kép: Getty Images