bőrszárazság, arcápolás, ősz, tél

Száraz a bőröd hideg időben? Mielőtt új krémet vennél, próbáld ki ezt is!

Ami a napi bőrápolási rutinunkat illeti, létezik egy igen hasznos tápanyag, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni – különösen ősszel és télen. Ha javítani szeretnél bőröd egészségén, tónusán és megjelenésén, ezt a tápanyagot mindenképp iktasd be az étrendedbe!  
  • Bőrünk ősszel és télen hajlamosabb a szárazságra, irritációra és kipirosodásra. 
  • Sokat segíthet, ha nemcsak kívül, de belül is gondoskodunk bőrünk ápoltságáról. 
  • Mutatjuk, milyen tápanyag lehet ebben a legnagyobb segítségedre! 

Ahhoz, hogy bőrünk egészséges és ragyogó legyen, évszaktól függetlenül gondoskodnunk kell az ápoltságáról, melyben nemcsak a krémeknek és szérumoknak, de a táplálkozásnak is hatalmas szerepe van. Példának okáért, kutatások szerint a bélmikrobiom állapota még a bőrünk egészségére is hatással lehet. Vagyis már csak ezért sem mindegy, hogy mit viszünk be a szervezetünkbe.

Amikor ősszel, az egyre csípősebb idővel párhuzamosan gyűlik meg a bajunk a viszkető és száraz bőrrel, gyakran nyúlunk különféle kenceficék felé. Noha egy-egy jól megválasztott krém tényleg hatásos lehet, nem érdemes megfeledkeznünk a táplálkozás során szerzett tápanyagokról sem, melyek közül különösen az ómega-3 zsírsav szerepe kiemelkedő.

Az olyan esszenciális zsírsavak (EFA), mint az ómega-3, a sejtmembránok szerkezeti elemei. Ezek a zsírsavak egészségünk szempontjából nélkülözhetetlenek.

Mivel az emberi szervezet nem képes magától előállítani, külső forrásból kell pótolnunk őket.

Az EFA-knak két fő típusuk van: az egyik az ómega-6 (mandula, földimogyoró, kesudió, csicseriborsó, különböző margarinok), a másik pedig az ómega-3. Utóbbiból általában nem eszünk eleget, tekintve, hogy főként a mediterrán országok étrendjében van jelen. Ezért fontos, hogy minél több ómega-3 zsírsavban gazdag ételt, illetve szükség esetén étrend-kiegészítőt fogyasszunk a hiány elkerülése végett. 

Az ómega-3 zsírsavak mennyiségét tehát könnyen növelheted élelmiszerekből és étrend-kiegészítőkből egyaránt. Főétkezésként válassz többször olyan ételeket, mint a makréla, a tonhal, a hering, a lazac, a szardella és a szardínia! Növényi források közül a lenmag, a diófélék, a chia mag, az avokádó és a zöld leveles zöldségek (például spenót) számítanak tuti befutónak, de nyugodtan szedhetsz étrend-kiegészítőket is, ha épp nincs más opció.  

Ómega-3 zsírsav, a bőrszárazság természetes ellenszere

Amennyiben nem transz- vagy telített, a zsírok nem ördögtől való dolgok, tényleg szüksége van rájuk a szervezetünknek. Az egészséges zsírok hozzájárulnak az optimális hormonháztartáshoz, a megfelelő szívműködéshez és a kognitív funkciók működéséhez – sőt, még bőrünk állapotához is.

Kapcsolódó: így kell fogyasztani az ómega-3 és ómega-6 zsírsavakat

Bár leginkább a szív és az agy egészségében betöltött szerepéről ismert, gyulladáscsökkentő hatása révén a száraz bőr is meghálálja, ha minél több ómega-3 zsírsavat fogyasztunk. Nézzük meg kicsit közelebbről, hogyan segíti bőrünket e nagyszerű hatóanyag!

1. Csökkent gyulladás és bőrpír

Az időjárástól, káros környezeti hatásoktól kezdve az alkoholfogyasztáson át egészen a rossz alvásminőségig megannyi olyan tényező van, ami bőrgyulladáshoz vezethet.  Az ómega-3 zsírsavak rendszeres fogyasztásával szerencsére megelőzhetjük a bajt.

Vagy legalábbis mérsékelhetjük annak kockázatát –, hiszen segítenek csökkenteni a gyulladásokért felelő molekulák, a prosztaglandinok és a citokinek termelődését a szervezetben. Egy átfogó kutatás például azt is megállapította, hogy az ómega-3 az ekcémához, aknéhoz és pikkelysömörhöz hasonló, gyulladásos bőrbetegségek esetén az irritációt is képes lehet csökkenteni.

2. Védelmi funkció

Az esszenciális zsírsavak hiánya száraz, hámló, petyhüdt és könnyen irritálódó bőrt eredményezhet – különösen hideg, száraz, szeles időben, ősszel és télen. Az ómega-3 zsírsav erősíti a bőr barrier rétegét, ezáltal nemcsak hidratál, de véd is az irritáló környezeti hatásoktól, miközben kisimítja a ráncokat és a halvány bőrredőket.  

ómega-3 zsírsavak, lazac, étrend-kiegészítő, egészséges zsírok

Életmódunktól és egészségi állapotunktól is függ az optimális mennyiség az, de általánosságban elmondható, hogy naponta 250-500 mg EPA és DHA zsírsav (dokozahexaénsav és eikozapentaénsav, az ómega-3 legfontosabb formái) szükséges az egészséges felnőtt szervezet számára (fotó: Getty Images)

Egy tanulmány azt találta, hogy akik az arckrémek használatát ómega-3 zsírsavakat tartalmazó étrend-kiegészítők szedésével kombinálták, egészségesebb és szebb megjelenésű bőrrel büszkélkedhettek, szemben a kutatás azon résztvevőivel, akik csak a külsőleges ápoltságról gondoskodtak.

3. UV-sugárzás elleni védelem

Jól tudjuk, bőrünk számára milyen veszélyekkel jár az UV-sugárzás – komoly bőrkárosodáshoz, rákos sejtek elburjánzásához, gyulladáshoz és idő előtt öregedéshez is vezethet – sőt valójában a bőröregedés jeleinek 80%-áért felelős. 

Önmagában az ómega-3 nem oldja meg a problémát, az viszont tény, hogy nagyszerű kiegészítője lehet a fényvédő krémeknek, tovább csökkentve a napsugárzással egybefüggő bőrproblémák – például a napallergia és napégés – kockázatát.

Egy természetes ránctalanító olaj, amely még a sebeket is gyógyítja.

Kiemelt kép: Getty Images