Jobb, ha megelőzzük a súlyosabb egészségügyi problémákat.

Képregény, sudoku, könyv, mostanság pedig a telefon– az emberek egy része biztos, hogy valamelyikük társaságában tölti a lakás legkisebb helyiségére szánt perceket. Jó esély van rá, hogy akár ezt a cikket is sokan a vécén ülve olvassák. A két perces művelet azonban villámgyorsan 15-20 perces programmá változhat, melyet rejtvények, hírek és posztok színesítenek.

Ártatlan időtöltésnek tűnhet, amikor beülünk a toalettre elvégezni a dolgunkat. Szakértők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a túl hosszú ülés bizony ártalmas lehet az egészségünknek.

Akár az aranyér kockázatával vagy a medenceizmok gyengülésével is számolni kell.

„Amikor eljönnek hozzám a betegek a különféle panaszokkal, az egyik legfontosabb kérdés, amit általában tisztáznunk kell, hogy túl sok időt töltenek a vécén üldögélve” – magyarázta Lai Xue, a texasi egyetem kolorektális sebésze.

A wc ülőke formája sem segít

Az embereknek átlagosan 5-10 percet kellene a vécén tölteniük – jelentette ki Farah Monzur, a new yorki Stony Brook Medicine gyulladásos bélbetegségekkel foglalkozó központjának adjunktusa.

Mi történik, ha hosszasan trónolunk a kis helyiségben? Közelítsük meg a fizika oldaláról a kérdést: ugyan a gravitáció tart minket a Földön, de ez kényszeríti a testet arra is, hogy még keményebben pumpálja vissza a szívbe a vért.

wc ülés maximum tíz percig

Igyekezzünk minél kevesebb időt tölteni a vécén (Fotó: Getty Images)

Lai Xue magyarázata szerint az ovális formájú wc ülőke összenyomja a farpofákat,

így a végbél alacsonyabb szintre kerül, mintha egy kanapén ülnénk.

A gravitáció lefelé húzza az alsó testet, és ez a nyomás hatással van a vérkeringésre. „Egyirányúvá válik a vér útja, mert nem tud rendesen visszamenni” – mutatott rá az orvos.

Ennek eredményeként a végbélnyílást és a végbél alsó részét körülvevő vénák és erek megnagyobbodnak, megtelnek vérrel, ami növeli az aranyér kockázatát.

Az erőltetés sem tesz jót

A túlzott erőlködés is az aranyér kialakulásának kockázatát növeli. Így aki a telefonján görget hosszasan, észrevétlenül megerőltetheti az izmokat. Mindezeken túl megnő a végbélsüllyedés kockázata is. Végbélsüllyedésről akkor beszélünk, amikor a végbél, a vastagbél része, lecsúszik és kidudorodik a végbélnyílásból.

Végül pedig ne felejtsük el a medenceizmokat sem, melyek a hosszan tartó ülés miatt elgyengülhetnek. A medencefenék izmai jelentős szerepet töltenek be a bélmozgás koordinálásában, hogy a széklet minél zökkenőmentesebben távozhasson. A rájuk nehezedő

gravitációs nyomás azonban túlfeszítheti az izmokat,

ha túl sokáig ülünk a vécén.

Ne a vécén filozofáljunk

Ideje tehát lemondani a vécében folytatott olvasásról és görgetésről: legyünk praktikusak, és végezzünk el a dolgunkat minél előbb! Akinek gondjai vannak az ürítéssel, Xue szerint tíz perc után inkább álljon fel, és sétáljon egyet, a mozgás ugyanis serkenti a belek mozgását. Ugyanilyen fontos, hogy hidratáljunk és rendszeresen fogyasszunk magas rosttartalmú ételeket.

Ürítési szokásaink: napi egy széklet elég?

Kiemelt kép: Getty Images