A kezeletlen cukorbetegség vagy a nem jól beállított vércukorszint az egész testben pusztítást végez. A diabétesz az egész érrendszert tönkreteszi, még az érzékszerveket is, hosszú távon akár teljes látásvesztés is bekövetkezhet.
  • A 2-es típusú cukorbetegeknél 10 év után 30% esély van a látásromlásra vagy ideiglenes látásvesztésre.
  • A diabéteszes retinopátia egy nagyon komoly szembetegség, ami nem teljesen visszafordítható, de jól beállított vércukorral lelassítható a kóros folyamat.
  • A cukorbetegség enyhe esetben a retinát támadja meg, súlyos esetben megrepednek az erek a szemben és hirtelen látásvesztés alakul ki.

A cukorbetegségnek sok olyan tünete van, amit már a többség ismer: túlzott szomjúság, gyakori vizelési inger, állandó fáradtság, nehezen gyógyuló sebek, hízás. Azt viszont kevesen tudják, hogy a cukorbetegség erekre gyakorolt negatív hatása a szemben is visszafordíthatatlan károkat okoz.

Amerikában a vakságot legtöbb embernél éppen a 2-es vagy 1-es típusú cukorbetegség okozza. A 2-es típusú cukorbetegek körében (vagyis a nem veleszületett diabétesz) azért gyakoribbak a szembetegségek, mert egy ideig valószínűleg kezeletlen volt a betegségük. Míg az 1-es típusú cukorbetegeknél jó esetben egészen kicsi kortól figyelik a vércukorszintet és jól állítja be az orvos a páciens gyógyszereit.

cukorbetegség tünet szembetegség

A kezeletlen cukorbetegségnél a szem erei is roncsolódnak, a látás beszűkül, fontos jól beállítani a vércukorszintet (Fotó: Getty Images)

Kapcsolódó: Ilyen ártatlannak tűnő jelek utalhatnak még cukorbetegségre

A cukorbetegség vaksághoz vezethet

A cukorbetegség okozta szemprobléma azért is nagyon veszélyes, mert sokáig tünetmentesen, vagyis kezeletlenül zajlanak a káros folyamatok a szemben. Az erek állapota romlik a szemben, főleg a retinán, amíg egyszer csak torzul a látás. 

„A diabéteszes retinopátia súlyos esetben hirtelen látásvesztéshez vezet, 

amit az ér megrepedéséből keletkező üvegtesti vérzés okoz – írja a Házipatika. – Ilyenkor a vér kitölti a szemgolyó belsejét, ez okozza a hirtelen látásvesztést. Ha a retinopátia az éleslátás helyét is érinti (azaz makulaödéma jön létre), akkor ennek tünete a látásromlás és a torz látás, súlyos esetben a nagyfokú centrális látásvesztés. Utóbbi azt jelenti, hogy

a beteg a nézett tárgy helyén egy sötét foltot lát, a perifériát viszont észleli.

Azaz, amikor valaki közlekedik, nem megy neki semminek, viszont elveszti olvasási képességét, mert éppen azt nem látja, amire ránéz.”

Az enyhe retinopátia romlása lelassítható, ha jól állítják be a vércukorszintet és rendszeres orvosi ellenőrzés alatt van a beteg. „A súlyos fokú diabéteszes retinopátiát már kezelni kell: ha még nincs üvegtesti vérzés, akkor szemfenéki lézerkezeléssel (úgynevezett pánretinális lézerkezeléssel) érhető el az érújdonképződések visszahúzódása. Utóbbi egy ambuláns beavatkozás” – írja le a terápia részleteit a Házipatika.

Kapcsolódó: Két módszer, ami lelassíthatja az agy öregedését cukorbetegség esetén

Kiemelt kép: Getty Images