––SZPONZORÁLT TARTALOM––
Az internet tehát nem csak játék és mese, rengeteg veszély is leselkedik ránk. És most nem is az álhírekről vagy félrevezető tartalmakról beszélünk, hanem konkrétan arról, hogy adataink kerülhetnek veszélybe, ezáltal pedig akár mi magunk is.
Mert amíg azt alapvetésnek gondoljuk, hogy bezárjuk a lakásajtót, az autónkat, tömött járművökön vigyázunk a táskánkra, addig az online térben valahogy megengedőbbek vagyunk, hiszen megfoghatatlannak tűnik a veszély.
Mennyire vagyunk tisztában a ránk leselkedő veszélyekkel?
Az ESET (ez egy kiberbiztonságra szakosodott európai szoftvercég, amely világszerte kínál biztonsági szoftvereket) hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében generációs attitűdkutatást végzett 1027 válaszadó megkérdezésével arról, hogy biztonságban érzik-e magukat az interneten, milyen online csalási, támadási formákat ismernek, és hogy áldozatául estek-e már ilyen próbálkozásnak.
A megkérdezettek 90%-a számolt be arról, hogy próbálkoztak már nála online csalással, támadással. 54%-ukat e-mailben próbálták átverni, 52%-nál sms-ben kértek adatot vagy pénzt, 40% pedig kapott már kétesnek tűnő telefonhívást bank vagy cég nevében. A társkereső oldalakon és az online piactéren történő támadások kevésbé elterjedtek (10-25%), de ez azért is lehet, mert ezeket az alkalmazásokat, weboldalakat csak egy szűkebb felhasználói réteg veszi igénybe. Romantikus csalásra legmagasabb arányban a 60-69 éves korosztályt próbálták behálózni.
A válaszadók fele volt már áldozat
A válaszadók majdnem fele esett már áldozatul valamiféle online csalásnak vagy támadásnak. Közülük a legnagyobb arányban arról számoltak be (13%), hogy vírusos lett a számítógépük vagy telefonjuk, de ugyanennyien vannak azok is, akiknek a jelszavát vagy fiókját lopták el. 11%-nyi válaszadót ért már anyagi kár is, a legmagasabb arányban a 60-69 éves korosztályt. Érdekesség, hogy ugyan a romantikus csalók legnagyobb arányban a 30-39 éves korosztályban tudtak átverni embereket, a leggyakoribb célpontjaik a 60-69 éves korosztály, akik viszont a legkevésbé ismerik ezt a fajta csalást.
Kinek a hibája?
Sokszor hallani arról, hogy rengeteg kibertámadás okozója az emberi figyelmetlenség. De ne legyenek illúzióink. Ma már olyan fejlett és gyors lefutású támadások léteznek, amelyek nagyon rövid idő alatt óriási pusztítást – adatvesztést, adatlopást – képesek okozni az adathordozóinkon. Ráadásul olyan támadásokat is elszenvedhetünk, ahol már nincs szükség emberi interakcióra, tehát az operációs rendszer vagy egy adott alkalmazás sérülékenységét kihasználva képes károkozásra.
Csizmazia-Darab István, a Sicontact Kft. kiberbiztonsági szakértője szerint már csak a kártevők száma miatt is nagyon nehéz feladat lenne, hogy saját magunktól felismerjük a veszélyforrásokat. Az AV Atlas adatai szerint
1,4 milliárdnál is több egyedi kártékony kód van jelenleg a világon,
és bár fontos a megjelenő hibajavító frissítések mielőbbi lefuttatása, a külső adathordozóra való rendszeres mentések elvégzése és persze a biztonságtudatos hozzáállás is, ám emellett a védelmi szoftver futtatása minden platformon elengedhetetlen alapja a megelőzésnek és a védekezésnek.
Csalóka biztonságérzet – Ne vegyük félvállról!
Az említett kutatásból az derült ki, hogy mindennek ellenére a magyarok 71%-a biztonságban érzi magát az interneten, mert úgy gondolják, hogy megteszik a szükséges óvintézkedéseket. Még úgy is, hogy a válaszadók majdnem fele esett már áldozatul valamiféle online csalásnak vagy támadásnak. Azok közül, akik biztonságban érzik magukat a neten, a relatíve többség az óvatosság mellett védelmi programot is használ.
Az átlagnál magasabb arányban érzi magát biztonságban az 50-59 éves korosztály. A 40-49 éves és afölötti korosztály körében a legjellemzőbb, hogy az óvatosság mellett biztonsági szoftvert is használnak az emberek. A 16-19 évesek és a 20-29 évesek körében a leggyakoribb, hogy nem használnak védelmi programot, mert úgy gondolják, hogy biztonságban vannak, mert maguk is ki tudják szűrni a gyanús dolgokat.
A 20-29 évesek többsége azért kétségeket fogalmazott meg az online biztonságával kapcsolatban, de vallomásuk szerint sem idejük, sem energiájuk sincs a témával foglalkozni. A válaszadók 7%-a azt mondta, hogy bármilyen elővigyázatosság vagy szoftver nélkül sem tartanak semmitől…
És bár a fiatalok sebezhetetlennek érzik magukat, még ők is belefuthatnak olyan csalásba, mint ami például nem is olyan rég borzolta a kedélyeket. Történt, hogy valaki egy az egyben lemásolta egy ismert ember oldalát, majd játékra invitálta az embereket. Sokan gyanútlanul adták ki a bankkártya adataikat egy számukra idegen oldalon. Hogy miért? Mert az ismert név garanciát jelentett számukra arra, hogy biztonságban vannak.
A telefon és a laptop pótolható, de ami rajta van, az nem
Mit jelent az adatvesztés vagy az, ha ellopják adatainkat? Például pótolhatatlan emlékeink, fotók és videók tűnhetnek el digitális eszközeinkről. Elmentett jelszavaink és kontaktjaink is odalehetnek, a tanulók iskolai anyagaikat, dolgozataikat veszíthetik el.
Ha pedig arra gondolnál, hogy ugyan kit érdekelnek éppen a te adataid, el kell, hogy keserítsünk.
Az átlag felhasználónak is bőven van veszítenivalója: privát szférája, jelszavai, személyes adatai, pénzügyi és egészségügyi információi, amiket a bűnözők tömegesen vásárolnak fel például adathalász és egyéb csalásokhoz. A hackerek is épp az ilyen adatokat adják-veszik, nagyon komoly árakon.
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem?
Noha a felmérés szerint fizetős biztonsági szoftvert a válaszadók 19%-a használ, és a 60-69 évesek esetében gyakoribb az előfordulása, mint a fiatalabb válaszadóknál, még mindig nem fordítanak kellő figyelmet ezekre. Főleg, mivel említettük is,
tudatossággal nem lehet minden kockázatot kivédeni, ezért a biztonsághoz elengedhetetlen, hogy legyen szoftveres védelmünk is.
A biztonságos internetes környezetünk megvédésében gyakorlatilag elengedhetetlen kulcsszerepe van egy olyan korszerű internetbiztonsági alkalmazásnak, amelyben komplex védelmi modulok dolgoznak. Ezek a különféle integrált modulok gondoskodnak a sebezhetőségek elleni védelemről, megvédenek a botnetes és hálózati támadásoktól, megóvják a webkamerát az illetéktelen hozzáférésektől, biztonságos bankolási felületet biztosítanak, blokkolják az adathalász kísérleteket, és hatékony védelmet nyújtanak a zsarolóvírusok ellen is.
A kiberbiztonság egyszerű, már az idősek számára is
Az ESET szoftverei azért is bizonyulnak remek választásnak, mert egyrészt nem lassítják le a számítógépeket, mint más hasonló szoftverek.
Ráadásul a márka magyar nyelvű és ingyenes terméktámogatást nyújt:
már a vásárlás előtti pillanatoktól kezdve az előfizetés teljes időtartama alatt szakértők segítenek a termékekkel kapcsolatos kérdések, problémák esetén, akiket akár telefonon is felhívhatunk. Így aztán az idősebbeknek sem kell tartani attól, hogy esetleg elrontanak valamit.
Különösen fontos, hogy ők is biztonságban legyenek a weben, főleg, hogy számukra extra előnyökkel járhat az internetezés. Már bizonyított, hogy az internethasználat enyhíti az idősek magányát, erősíti családi kapcsolataikat, hátráltatja az egészségromlást, a demencia kialakulását és javítja biztonságérzetüket.
A biztonsági szoftverek ráadásul könnyen, néhány perc alatt telepíthetőek, onnantól kezdve pedig automatikusan megvédenek bennünket
az internetes bankolás, vásárlás és a webes kriptotárcákhoz való hozzáférés során, valamint észlelik és blokkolják az adathalász webhelyeket. Figyelik a kívülről érkező, gyanús internetes tevékenységeket, például a webkamerához való hozzáférési kísérleteket, és figyelmeztetnek, ha az embernek szükséges beavatkoznia.
Kedvezmény nyugdíjasoknak, pedagógusoknak és diákoknak
Az ESET 30% kedvezményt biztosít diákok, pedagógusok és nyugdíjasok számára többek között az ESET Home Security Essential új előfizetés vásárlása esetén.
Kiemelt kép: Pexels