párkapcsolat rossz nap feszültség

5 dolog, amit ne mondj a társadnak, amikor pokoli napja van

Minden párkapcsolatban előfordulnak olyan feszült időszakok, amikor az ember szinte tojáshéjon lépked, hogy ne borítsa ki jobban a másikat. Ezt az 5 mondatot semmiképp ne mondd a társadnak, ha förtelmes napja van, feszült, szomorú és esetleg goromba.
  • A lelkesítőnek szánt mondatok is lehetnek lehangolóak vagy bosszantóak.
  • Ha tartósan szorong és stresszel a partnered, akkor nem biztos, hogy társként elegendő a támogatásod, és több segítségre van szüksége.
  • Néha a szavak helyett a tettek segítenek, rossz tanácsok helyet találd meg a módszert, ami a legjobban működik.

A krízishelyzetekben derül ki, hogy a párkapcsolat mennyire stabil, hiszen nagyon fontos, hogy a két fél feszültséggel, kihívásokkal  teli időszakban is jól tudjon kommunikálni, és egymásnak vigaszt vagy támaszt nyújtsanak.

Karrierprobléma, tartós betegség vagy családi konfliktusok miatt azonban kialakulhat olyan érzékeny hangulat, amikor minden egyes kiejtett szó egy nagy veszekedés szikrája lehet. És ami egy ilyen időszakban legkevésbé hiányzik, az az, hogy egy stresszes fél helyett kettő legyen egy háztartásban.

Addig tudsz támaszt nyújtani a másiknak, amíg te magad is jól vagy, és higgadtan kitartasz az oldalán. Előfordul azonban, hogy minden jó szándékunk ellenére úgy próbálunk lelket önteni a másikba, hogy rontunk a helyzeten.

Nézzük, melyek azok a mondatok, amit soha ne mondj feszült, ideges, kiábrándult vagy aggódó párunknak. (A cikket természetesen nekik is érdemes elolvasniuk.)

5 tanács, ami olaj a tűzre, ha a másiknak pocsék napja van

Ezeket a „jó” tanácsokat különösen akkor kerüljük, ha a másik komoly szorongással küzd, pánikrohama van, vagy már a depresszió előszobájában van.

1. „Minden rendben lesz!”

Őszintén valld be, létezett már olyan helyzet az életedben, amikor ez a mondat egy pillanatig is segített? Ugye, hogy nem?! Akkor valószínűleg a párodnak sem lesz sok haszna belőle, sőt azt érezheti ettől a mondattól, hogy nem érzed komolynak a problémáit.

Erről a kijelentésről sokan hiszik, hogy a hallatán a másiknak sikerül kikerülni a negatív spirálból, de ha az illető szorong, akkor beszűkülten csak a problémára fókuszál. Ezt a semmitmondó frázist helyettesítsd inkább azzal, hogy „Itt vagyok veled, és mindenben támogatlak” vagy „Végigkísérlek ezen a nehéz úton, bármi történjék is”.

párkapcsolat rossz-nap feszültség

Van, amikor elég, ha csak meghallgatjuk a másikat, amikor beszélgetni, panaszkodni szeretne (Fotó: Getty Images)

2. „Ez a probléma csak a te fejedben létezik”

A szorongás csúcspontján nem szerencsés azt mondani a másiknak, hogy nem is valós a félelme. Éppen aggódik, tehát neki teljesen reális a tömérdek negatív gondolat és rémkép. A fenti megnyugtató mondat logikát feltételez, de egy maga alatt lévő embernek messze nem ésszerűek a gondolatai, és a „harcolj vagy menekülj” fázisban van a stresszhormonoktól. Ha nem akarod, hogy rosszabbul érezze magát, az érzelmeire kell hatnod. Mondd többször, hogy mellette állsz, segítesz bármiben, amire szüksége van. 

Kapcsolódó: Nincs párkapcsolat vita nélkül – 6 mondat, amit sose mondj veszekedés közben

3. „Oda se neki, nem nagy ügy!”

Amikor valaki csúnyán megsérül, ordít és fájdalmai vannak, akkor sem mondod neki, hogy „ááá ez biztosan nem fáj”, ugye? Ha valaki ideges, feszeng, egy nehéz élethelyzetben van, akkor nem tudhatod, hogy pontosan mit érez.

Ha nem veszed komolyan a társad problémáját, akkor figyelmen kívül hagyod az érzéseit.

Az érzelmeit érvénytelenítő mondat helyett inkább ismét biztosítsd arról, hogy melletted biztonságban van, és van támasza a bajban.

4. „Csak nyugodj meg!”

Nem született még meg az az ember, akinek segítene az a mondat, hogy nyugodjon meg, amikor szétveti az ideg. A legtöbb embernél éppen, hogy az ellenkezőjét éred el: csak még feszültebb lesz, ha ezt meghallja. Ha nem elég, hogy eltereled a párod figyelmét a problémáról, akkor ajánld fel, hogy szívesen beszélgetsz vele, amikor szüksége van rá.

Az szorongás nem döntés kérdése, és nehezen szabályozható. Ha közepesen stresszes a párod, akkor próbáld kivinni a levegőre sétálni vagy sportolni, az úszás és a szaunázás is segít ellazulni.

Amennyiben súlyos a helyzet, és gyors segítség kell, használj megnyugtató relaxációs technikákat.

Hangoljátok össze a lassú légzéseteket, és persze az érintés, ölelés is csodákra képes krízishelyzetben.

5. „Nézd a jó oldalát!”

A szorongó ember még nem képes látni a helyzet jó oldalát, mert egyelőre fél, szorong, ideges. Ez megint egy logikára építő lelkesítő mondat, ami nem fog működni. Aki tartósan stresszes időszakot él meg, egy ideig nem tud túllátni a helyzeten.

A „nézd a jó oldalát!” tanácstól már csak azért is rosszabbul fogja érezni magát a partnered, mert ügyetlennek fogja érezni magát, hogy nem képes túllendülni és a pozitívumot meglátni a szituációban. Ebben a párkapcsolati krízisben megint csak az empátia lesz a kulcs: biztosítsd az együttérzésedről, és semmiképp ne osztogass tanácsot.

Kapcsolódó: 7 hatásos mondat párkapcsolati konfliktus feloldására

Kiemelt kép: Getty Images