A hideg idővel és a fűtési szezonnal szinte egyidőben jelennek meg a száraz, kicserepesedett, kiszáradt ajkak, amelyeket hiába hidratálunk, akkor sem mutatnak jól. Nézzük, milyen bőrápolási trükkökkel tehetünk azért, hogy valóban kisimítsuk és feltöltsük a bőrünket!
  • A téli időjárás nem kedvez a bőrünknek, percek alatt kicserepesedhet a szánk.
  • Gyakran az ajakápolók használata ellenére is kiszáradnak az ajkaink.
  • Belsőleg és külsőleg is tehetünk azért, hogy hidratált maradjon a bőrünk. Erre adunk tippeket.

Minél szárazabb a levegő a lakásban és minél hidegebb, szelesebb az idő odakint, annál jobban kiszáradnak az ajkaink. Valójában minden bőrfelületünk és nyálkahártyánk áldozatul esik, csak nem minden területen ilyen feltűnő a károsodás. Az elsődleges teendőnk a belső hidratálás.

Mivel nem tűz a nap és nem izzadunk, nem is kívánjuk annyira a vizet, így a napi folyadékfogyasztásunk lecsökken. Ez öreg hiba, hiszen így a bőrünk sem kapja meg a teltséget, hidratáltságot jelentő folyadékot. Ha a víz nem csúszik le könnyen, igyunk teákat, rengetegféle téli ízesítésű, finom innivaló közül válogathatunk, a gyógynövényes, mézes teákkal pedig még a náthánkat is lerövidíthetjük. Naponta két liternyi folyadékot mindenképpen vigyünk be, ha szép bőrt, ápolt ajkakat szeretnénk.

Trükkök a kiszáradt ajkak belső ápolására

A másik fontos hidratáló, bőrápoló tényező a megfelelő táplálkozás. Ilyenkor több omega-3 zsírsavra van szükségünk, mert csökkenti a gyulladást és segít egészségesen tartani a kiszáradt bőrt. Tehát a telt és ápolt ajkakért fogyasszunk sok tengeri halat, kagylót, rákot.

Ha tartunk a különböző halak húsának higanytartalmától, szedjünk jól megválasztott étrend-kiegészítőként halolajat, szervezetünk meg fogja hálálni.

Emellett gondoskodjunk róla, hogy a lakásunk levegője megfelelően párás legyen.

Nem mindegy, milyen páratartalomban töltünk el napi 8-16 órát: ha nincs elég nedvesség, kiszáradnak a nyálkahártyák, fogékonyabbá válunk a fertőzésekre, bőrünk hámlani, húzódni, égni fog, az ajkak pedig kicserepesednek.

Nincs annyi hidratálókrém, ami ellensúlyozni tudná ezt, így muszáj párásítanunk: teregessünk a hálószobában, használjunk a fűtőtestekre rögzítheti víztartályokat és szerezzünk be egy párásító készüléket.

kiszáradt ajkak bőrápolás

A kiszáradt ajkakat az alacsony páratartalom is okozhatja (Kép: Getty Images)

Kapcsolódó: Rúzs 50 felett – 3 tipp a még szebb ajkakért

Nem mindegy, mit kensz az ajkaidra

Fontos, hogy jól válasszuk meg az ajakápoló balzsamunkat. Ha égő, bizsergő érzést tapasztalunk, az nem feltétlenül annak a jele, hogy a hatóanyagok működésbe léptek. Ez a reakció irritációra is utalhat, azaz a bőrünk nem kedveli a rá kent anyagokat.

Ettől jellemzően piszkálni, harapdálni kezdjük a szánkat, ami tovább ront a helyzeten és akár gyulladáshoz is vezethet.

A nyalogatás még rosszabb, hiszen a nyálunk amint elpárolog, szárít is. No de milyen anyagok irritálhatják az ajkainkat? Például a kámfor, az eukaliptusz, a fahéj, a menta, a lanolin, az oxibenzon, a fenol, a propil-gallát vagy a szalicilsav. Ha lehet, ezeket zárjuk ki.

Figyeljünk az apróbetűs részekre

Olvassuk el alaposan az ajakápolónk összetevőinek listáját, akármilyen apró betűkkel írták és derítsük ki, pontosan milyen anyagokat is kenünk magunkra. Az irritált, kirepedezett, száraz ajkak jobban szeretik a ricinusolajat, a méhviaszt, a sheavajat,a ceramidokat, a kendermag olaját, a vazelint.

Próbáljunk minél természetesebb összetevőkből készült termékeket választani!

Ha sokat vagyunk a szabadban, és a süt a nap, az ajakápolónk tartalmazzon fényvédőt is, mert bármilyen furcsán hangzik, a szánk is le tud égni. Ha nagyon irritált a bőrünk, és úgy érezzük, semmilyen ajakápoló sem segít, próbáljuk ki, hogy mézet kenünk rá, és csak pár perc után nyaljuk le.

Bármilyen természetes, hidegen sajtolt, hidratáló hatású olaj is megteszi. Éjszakára már vigyünk fel ajakápolót, mert a házi szerek nem maradnak az ajkakon. És rendszeresen radírozzuk az ajkainkat is.

Mikor forduljunk bőrgyógyászhoz?

Ha mindezek után 2 héten belül nem javul a szánk állapota, érdemes lehet szakemberhez fordulni. Egy fel nem ismert allergia vagy irritáció éppúgy állhat a háttérben, mint gombás fertőzés, aktinikus keratózis, pajzsmirigy- vagy autoimmun betegség, esetleg vas- vagy B-vitamin-hiány. A bőrgyógyász nemcsak megoldja a problémánkat, de segít olyan terméket választani, ami a lehető legjobban hidratálja az ajkainkat.

Kapcsolódó: A cserepes, kiszáradt ajkakon házilag készített szerekkel is segíthetünk.

Kiemelt kép: Getty Images