A kertjeinkben és a réteken, mezőkön tanyázó növények közül számos fajta gyógyír mindennapos panaszainkra. Bölcs nagyanyáink és a népi gyógyászat hamar felfedezte a természet ajándékait, és különbözőképpen hasznosította. Fűszernek, teában, kenőcsként vagy pipettából cseppentve.
Ha szemölcs, akkor vérehulló fecskefű – hangzott a nagyszülői verdikt, és már csak a szokatlan név miatt is mindenki kíváncsi arra, hogy mit tud a pajkos, sárga növény. Ördögtej, méreggyőzőfű, vérefolyófű vagy vérhullatófű néven is ismerik a gyógy- és gyomnövényt, mely elsősorban erdőkben, árokpartok mentén vagy útszélen él. Szívós fajta, szinte bárhol képes kinőni.
Különleges nevének egyik lehetséges magyarázata, hogy a gyógynövény tavasszal, a fecskék visszatérését követően kezd virágozni. Az évszázadok óta ismert gyomnövényt a természet görcsoldójának is hívják, melyet az emésztőrendszer panaszai ellen vetnek be.
Európában főként a szemölcsök ellen használják, a hagyományos kínai gyógyászat pedig a vérkeringés serkentésére alkalmazza. Az élénksárga virágú vérehulló fecskefű onnan felismerhető a legjobban, hogy amikor leszakítjuk, erős illatú, sárgás-narancssárgás tejnedvet ereszt.
A vérehulló fecskefű hatásai
A gyógynövény főbb hatóanyagai az izokinolin alkalolidok. Közülük a kelidonin oldja a simaizom görcsét, illetve csillapítja a fájdalmat. Leginkább a gyógynövény talaj feletti részeit használják fel a gyógyászatban: a szárított részeit szilárd és folyékony kivonatokhoz használják, míg a tejnedv a friss levelekből és a szárból származik.
Kapcsolódó: Ez az 5 legjobb gyulladáscsökkentő gyógynövény
Már az ókori görög botanikusok is ódákat zengtek a növény méregtelenítő képességéről, és a nyugati világban az alábbi területeken tulajdonítanak neki kedvező hatást:
- baktérium-, gomba- és vírusellenes
- segíti az emésztést
- serkenti az immunrendszert
- gyulladáscsökkentő
- antioxidáns
Mit mond a tudomány?
A kutatások igazolják, hogy a vérehulló fecskefű alkalmazása csak megfelelő körültekintéssel alkalmazható, és az egyes neki tulajdonított hatások sok esetben tudományosan nem igazolhatók.
1. Emésztés
Simaizom-görcsoldó hatása miatt javasolják gyomor- és bélgörcsök esetén. Több klinikai vizsgálat is megerősítette, hogy
a vérehulló fecskefű kivonata enyhítheti az emésztési zavarokat,
gyomorfájdalmat, puffadást vagy a hányingert.
2. Epehólyag
Vizsgálták a gyógynövény epehólyag működésére gyakorolt hatását is. Kiderült, hogy fokozza az emésztőenzimek termelését, és kurkumával kombinálva mellékhatás nélkül enyhítette a görcsöket.
3. Sejtburjánzás
A vérehulló fecskefű a rákkutatásban is szerephez jutott. Az előzetes klinikai kísérletek biztató eredményeket mutattak: a gyógynövényből készült oldat gátolta a sejtosztódást és a tumorképződést, ám további kiterjedt vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy rákellenes vagy rákmegelőző szernek nyilvánítsák.
4. Szemölcsök
Külsőleg legfőképp szemölcsök vagy tyúkszem ellen alkalmazzák. A javaslat szerint naponta többször érdemes ecsetelni vele az érintett területet.
Lehetséges mellékhatások
A gyógynövényt tartalmazó készítmények használata előtt mindenképpen tanácsos orvosi szakvéleményt kérni.
A májbetegségben szenvedők például semmilyen formában nem fogyaszthatják a fecskefüvet,
ahogy nem javasolt a várandós és szoptató anyukák számára sem.
A friss nedv irritáló hatású, ezért fokozottan vigyázzunk, hogy ne kerüljön szembe, de az arra érzékenyeknél bőrkiütést is okozhat. Nem kizárható a gyógyszerkölcsönhatás sem, főleg a májra és epekiválasztásra ható szerekkel szemben.
Habár a gyógynövény antimikrobiális, antivirális és simaizom-görcsoldó hatását igazolták, és az állatkísérletek is biztató eredményeket mutattak az alkalmazását illetően, az emberekkel végzett vizsgálatokban további kísérletekre van szükség.
Kapcsolódó: Ismered a gyógynövények népies neveit? Teszteld a tudásod!
Kiemelt kép: Getty Images