Napok óta rajtam van egyfajta zsizsgés: rendet kellene tennem.
Kívül-belül rend a lelke – mindennek
4977 olvasatlan üzenet. Hiába iratkozom le kb. félévente módszeresen, (hogy mikor iratkozom fel, azt már nem is tudom) a hírlevelek elárasztják az email fiókomat. Teljesen őszintén mondom, idén el is vesztettem a fonalat, mikor van pl. a fekete péntek, mert mindenhonnan ömlenek az ajánlatok „pre-friday, Black weekend, black november” és ki tudja még, milyen szlogenekkel…
Ettől egy kicsit olyan érzete van az embernek, hogy minimum 20%-os kedvezménnyel lehet mindig, minden második dolgot megkapni, de pont ez a túltolt non-stop akció okoz egyfajta kiégést, értékteleníti el már a 20%-ot is. Nem mintha épp valami nagy dolgot szeretnék venni, sőt. Abban próbálok rendet teremteni, ami körül vesz.
Anyukám mondása: „nincs kupi, csak rend előtti állapot”.
Az olvasatlan maileket válogatva, a sok üzenet közt észrevettem a rendrakás főpapnőjének tartott Marie Kondo hírlevelét is, melyben újonnan alapított klubjaiba invitál. A KonMari módszer több mint 10 éve segíti az otthonukban, életükben rendre vágyókat. Az alapvetően egyszerű és átlátható praktikák (pl. szelektálás, hajtogatás) mára több millió ember életét könnyítették meg.

Illusztráció: Pexels
Aki pedig teljes egészében azonosulni tud a japán otthonszervezési guru tanácsaival, nemcsak tágas, rendezett életteret tudhat magáénak, hanem egy megváltozott szemléletet is. A módszer egyedisége az otthon esetében, hogy nem szobánként, hanem kategóriánként halad, a fókusz pedig azon van, amit örömmel megtartunk, és nem azon, amit elengedünk.
Így lesz a kevesebb több.
Nagyjából 9 évvel ezelőtt teljesen bele voltam habarodva a „konmarizásba” és forgószélként söpörtem végig – baráti segítséggel – a lakáson. Volt, amit sikerült a szemléletből megtartani, de, bevallom, nem mindent.
Mit vinnél magaddal álmaid otthonába?
Számos rendszerező módszerről írtunk már a NőkLapja.hu-n, amik segíthetnek átláthatóbbá tenni az otthonunkat. A „költözz ki” technika például egy egyszerű, de nagyszerű stratégia, amivel megszabadulhatunk a felesleges kacatoktól. Játszunk el a gondolattal, hogy, ha most azonnal beköltözhetnénk álmaink otthonába, a jelenleg meglévő dolgaink közül mit vinnénk magunkkal? Amennyiben van rá elég terünk, akár el is játszhatjuk a költözést, mégpedig úgy, hogy kijelölünk egy határidőt, és a tárgyakat egy időre bedobozoljuk.
Kialakíthatjuk a „magammal vinném” és az „elengedném” kupacot.
A bedobozolós módszer segít elvágni az érzelmi szálakat. Sok tárgyhoz tudattalanul is a megszokás, zavarodottság, félelem vagy bűntudat kötődik, ami gátat szab a továbblépésnek. A költözős technika segít meglátni a fontossági sorrendet, és tisztázni, hogy mely tárgyak fontosak valójában.
Az első lépés tehát mindkét módszer esetében a vizualizáció. Pontosan képzeljük el álmaink otthonát, vagy legalábbis azt, hogyan hozhatjuk ki a legjobbat meglévő otthonunkból.
Inspiráció és ráhangolódás
Trom Kata a tér-lélek-tan megalkotója, könyvei sokdimenziós inspirációt nyújtanak az olvasóknak. Az írónő a saját bevallása szerint utazásai közben lélekközeli élményeket gyűjt, amelyek – tanúsíthatom – érzékletesen megfogalmazott írásaiban rendre visszaköszönnek. Középiskolai éveit japánban töltötte, az ottani kultúra rá is nagy hatással volt. Maga a tér-lélek-tan tulajdonképpen egy nagyon személyes világismereti rendszer.
Trom Kata szerint, ahogyan a saját lelkünknek is több dimenziója van, a minket körülvevő fizikai térnek – legyen az szoba, utca, város vagy akár a bolygó –, megvan a maga lelkülete és hangulata, és ezek folyamatosan hatnak is egymásra, mégsem átjárhatatlanok.
Könyveit olvasva a tér-lélek-tan valódi önismereti kaland. Fontos, hogy a mindennapokban mi vesz bennünket körül, de nem kell, hogy ez állandó legyen. Hiszen, ahogy mi változunk, a környezet is változik. Harmónia akkor jöhet létre, ha a fizikai tér és a lelkünk tere összhangban van. Önmagában lélekemelő lehet a tudat, hogy otthonunk kialakításával tulajdonképpen mi magunk teremtünk és varázsolunk.
A tér-lélek-tan alapköve az, hogy megtanuljuk energiák szintjén érzékelni, értelmezni az összetett világunkat, mert minden jelenség, az embert is beleértve, különböző energiákból épül fel. A dolgok helye az életünkben fizikailag és átvitt (szellemi, érzelmi) értelemben is igen személyes. A fizikai tér életünk során számos alkalommal változhat, valódi otthonunk viszont önmagunkban van. Ha önazonosak vagyunk, az magabiztossá tesz, segít lelassulni, megtalálni a belső békét – és rendet.
A Nyitott szemmel-sorozat előző cikkeit itt olvashatod.
Kiemelt kép: Oláh-Koppány Andrea – Fotó: Nánási Pál