A randizás ma sok szempontból bonyolultabb, mint valaha. Főleg az online ismerkedés térhódítása miatt érezni egyre többször, hogy valami nagyon félrement. Leginkább a másik iránti tisztelet tűnt el. Sokan próbálták már elemezni, mi az oka a megváltozott párkeresési viselkedésnek. Általános válasz nincs, de sok tényező szerepet játszhat abban, hogy online könnyebben lépünk át a másikon.
Az egyik legfőbb ok, hogy az online randialkalmazások hatalmas „választékkal” kecsegtetnek. Ez a látszólagos bőség vezet ahhoz, hogy az emberek nehezen köteleződnek el egy kapcsolat mellett. Úgy vannak vele, hogy valószínűleg lesz majd jobb. Ebben a közegben nehezebben alakulnak ki mélyebb kötelékek, és az emberek könnyebben lépnek tovább egy-két randi vagy beszélgetés után.
Egy másik fontos tényező, hogy az online profilok egyfajta kirakatként, cégérként működnek. Noha a külső a való életben is nagyon fontos, az online felületeken kialakított első impresszió szinte teljesen a megjelenés alapján történik. Ez hozzájárulhat ahhoz, hogy kevésbé értékeljük a másik belső tulajdonságait, és ha online feltűnik egy jobb adottságokkal rendelkező potenciális randipartner, már menjünk is tovább.
Az online élet gyors tempója türelmünket is erodálja, és ez ahhoz vezet, hogy felületesebbek leszünk. Ma már sokkal könnyebben állunk odébb, amikor valami nem tetszik nekünk, vagy nincs türelmünk kivárni, míg egy kapcsolat egészséges tempóban kiépül.
Persze, bőven akadnak pozitív példák is.
Statisztikák szerint már most online jön össze a párok csaknem fele, és az online randik aránya folyamatosan nő. Ha százezrekhez hasonlóan mi is online párkeresésre adjuk a fejünket, érdemes felvérteznünk magunkat néhány ott megjelenő, nem túl elegáns megoldással szemben. A zombizás az egyik ilyen.
Mi a zombizás?
A zombizás az online randizás egy viszonylag új, meglehetősen érdekes és nagyon frusztráló mellékterméke. Zombizás az, amikor valaki, aki korábban ukmukfukk eltűnt az életünkből, beszélgetésünkből (azaz ghostingolt), egyszer csak újra felbukkan. Ráadásul mintha mi sem történt volna.
Ha veled is történt már ilyen, biztosan tudod, milyen zavarba ejtő a dolog. Az ember teljesen elbizonytalanodik. Mit akarhat a másik? Miért tért vissza? Vajon miért pont most? Miért pont így? Főleg akkor kellemetlen az ügy, ha maga a ghostolás is nehéz ügy volt. Azaz, ha olyan valaki hagyott szó nélkül faképnél, aki fontos volt a számodra. De miért tesz valaki ilyet? Jó kérdés, és inkább csak találgatni lehet az okokat. Előfordulhat, hogy az illető egyszerűen unatkozik. Vagy magányos, de felrémlettél neki, mint olyasvalaki, akivel korábban jólesett beszélgetni.
Egyesek egyszerűen azért lépnek kapcsolatba újra korábbi elhagyott beszélgetőpartnerükkel, hogy figyelmet csikarjanak ki maguknak, és ezáltal jobban érezzék magukat, építgessék nem túl acélos önbizalmukat. Gyakran akkor bukkan fel valaki, amikor egy másik kapcsolata véget ér, és „ha ló nincs, jó a szamár is” alapon próbál visszaszivárogni hozzád.
És végül: az is előfordulhat, hogy egyszerűen kényelmes megoldásnak tűnsz számára, mert már ismer téged, és nem kell egy egész ismerkedésnyi energiát az esetleges randitokba fektetni. A randi (szerinte legalábbis) ott folytatható, ahol abbamaradt. Egyik lehetőség sem túl hízelgő, igaz?
Zombizás a gyakorlatban
De hogyan is néz ki a zombizás a gyakorlatban? Többnyire úgy, hogy a korábban eltűnt illető a semmiből egyszer csak üzenetet küld neked. Például olyasmit, hogy „Szia, hogy vagy?”, esetleg „Rég beszéltünk!” Néha ennyi energiát sem tesz bele, csak egy emojit küld, és várja, mit reagálsz.
A zombi ismérve, hogy úgy tesz, mintha mi se történt volna, mintha újbóli feltűnése, „újraéledése” a világ legtermészetesebb dolga lenne.
Nem utal korábbi eltűnésére, nem kér elnézést, nem szabadkozik, nem magyarázkodik. És hogy mi ezzel a baj? Nos, ha te már lezártad magadban a dolgot, nem sok minden. Amikor az ember érzelmi kívülállóként szemléli az ilyen játszmákat, tulajdonképpen megmosolyogtató a dolog. Ha viszont már maga a ghostolás is rosszulesett, a zombizás csak újra felkavarhatja az állóvizet.
Újra előjönnek a nehéz érzések, esetleg felébred a remény azzal kapcsolatban, hogy a hamvába holt kapcsolat mégis feléleszthető. Ha bennünket kérdezel, azt mondjuk, ne legyenek illúzióid…Ha ilyenkor újra bizalmat szavazol, nagy az esélye, hogy ismét csalódni fogsz. Hogy lehet komolyan venni valakit, aki ennyire könnyedén játszik a másik érzéseivel? Ráadásul közben annyi más, tisztességes randipartnernek adhatnál esélyt őhelyette…
Hogyan védekezz a zombizás ellen?
A legfontosabb, hogy légy résen! Először is tudatosítsd az érzelmeidet. (Ha kell, és esetleg még nem tetted meg, kérj külső segítséget a kettőtök között történtek lezárásában!) Gondold át, mit is érzel az újból feltűnt illető iránt. Fájdalmat és dühöt? Egyenesen megveted őt? Ha így van, talán jobb egyáltalán nem is válaszolnod, neki és folytatni az online randizást, mintha mi sem történt volna. Amennyiben ebbe nem nyugszik bele, töröld, tiltsd, hogy teljesen egyértelmű legyen, nem vagy rá kíváncsi.
Ha viszont úgy döntesz, válaszolsz a zombinak, mondd el neki őszintén, mit gondolsz a korábbi eltűnéséről, hogy mi is ezzel a probléma. Kommunikálj világosan. Kérdezd meg, mi az oka a visszatérésének és mi a célja most? Ez segíthet elkerülni a manipulációt és lezárni az ügyet. A lényeg, hogy semmiképpen se hagyd szó nélkül az eltűnését!
Légy óvatos akkor is, ha barátként fontos számodra az illető, és ha újbóli feltűnése örömmel tölt el. Ha nem ad magyarázatot a korábbi eltűnésére, valószínűleg nem érdemes bármilyen kapcsolatot fenntartanod vele. És végül: kérj támogatást! A barátokkal vagy családtagokkal való beszélgetés segíthet tisztábban látni a helyzetet. Könnyen lehet, hogy a hozzád közelállók felnyitják a szemedet. És addig is: ne zárkózz el az új, friss és reményekkel teli lehetőségek elől!
Kiemelt kép: Getty Images