titanic árverés aukció

Csillagászati áron kelt el, megható története van a Titanic-relikviának

A Titanic katasztrófája a modern kori történelem egyik legismertebb, legmegrázóbb balesete.

Egy aranyóra, amelyet a Titanic tragédiája kapcsán több mint 700 utast megmentő hajóskapitánynak ajándékoztak, nemrégiben minden idők legdrágább Titanic-relikviájaként kelt el. Az óra története is kifejezetten szívet melengető. 

A Titanic 1912. április 10-én indult útján Southamptonból New Yorkba tartott.

Az elsüllyeszthetetlennek tartott hajó április 14-én éjjel jéghegynek ütközött az Atlanti-óceán északi részén. Az ütközés olyan súlyos sérüléseket okozott, hogy több vízzáró rekesz is megtelt vízzel, a hajó pedig menthetetlenné vált.

Bár a fedélzeten több mint 2200 ember tartózkodott, a Titanic mentőcsónakjai csak körülbelül 1100 ember befogadására voltak alkalmasak. Emiatt a tragédia során több mint 1500 ember vesztette életét, többségük kihűlt a jeges vízben. A katasztrófát súlyosbította, hogy a mentőcsónakokat nem töltötték meg teljesen, és a vészjelzések sem értek célba időben. A hajó 2 óra 40 perccel az ütközés után, április 15-én hajnalban teljesen elsüllyedt. 

A Titanic utasainak megmentője

Arthur Henry Rostron brit tengerészkapitány a Cunard Line hajótársaság tisztje volt, és a Titanic tragédiája kapcsán mutatott hősiessége miatt vált híressé. A Titanic 1912. áprilisi katasztrófája idején a kapitány a Carpathia nevű hajót irányította, amely elsőként érkezett a Titanic túlélőinek mentésére.

titanic-arveres-aukcio

Digitálisan felújított fotó a Titanic southamptoni indulásáról 1912. április 10-én (Fotó: Getty Images)

Amikor a Titanic vészjelzései elérték a Carpathia legénységét, Rostron azonnal cselekedett. Bár a Carpathia légvonalban körülbelül 93 kilométerre volt a Titanic helyzetétől, Rostron minden erejével azon dolgozott, hogy a jéghegyek jelentette veszély dacára a lehető leggyorsabban elérje a hajót.

A mentési művelet közben Rostron kiválóan szervezte meg a legénység munkáját. Felkészítette a Carpathia fedélzetét a túlélők fogadására: meleg italokat, takarókat és elsősegélynyújtást biztosított nekik. Külön figyelmet fordított arra, hogy a hajó mentőcsónakjai készenlétben álljanak, ha szükség lenne további mentési műveletekre.

Rostron rendkívüli bátorságról tett tanúbizonyságot, amikor a hajót jégmezőkön keresztül biztonságban elnavigálta a Titanic helyszínére. A Carpathia végül 705 túlélőt vett fel a fedélzetére. Rostron embersége és empátiája kulcsfontosságú volt abban, hogy a túlélők megfelelő gondoskodást kaptak.

„Hálából, a Titanic katasztrófájának túlélői nevében”

A Titanic tragédiája után Rostron hősiességét széles körben elismerték. Megkapta az Egyesült Államok Kongresszusának arany medálját, ami az egyik legnagyobb kitüntetés az Államokban. Nagy-Britanniában a Szent Mihály és a Szent György Rend lovagjává ütötték. Más országok is díjazták, Franciaországban például Becsületrenddel tüntették ki.

A nemrégiben árverésre bocsátott, 18 karátos Tiffany & Co. zsebórát három, a balesetben elhunyt üzletember özvegyei adományozták a kapitánynak.

„Rostron kapitánynak, a Titanic túlélői nevében szívből jövő hálával és elismeréssel, 1912. április 15., Mrs. John B. Thayer, Mrs. John Jacob Astor és Mrs. George D. Widener.”

John Jacob Astor IV, Mrs. Astor férje, a Titanic leggazdagabb utasa volt, aki James Cameron 1997-es, filmjében is megjelenik. Astor a feleségét – aki akkor várandós volt – sikeresen egy mentőcsónakba juttatta, míg ő maga a tragédia során életét vesztette.

Az órát 1912. május 31-én, a Titanic vízre bocsátásának egyéves évfordulóján Mrs. Astor New York-i rezidenciáján adták át Rostron kapitánynak, hősies helytállását elismerve – közölte az aukciósház.

Még mindig faljuk a Titanic-sztorikat

Mostanáig a Titanichoz kapcsolódó tárgyak közül szintén egy zsebóra tartotta az aukciós rekordot. A szóban forgó szerkezetet idén 1,175 millió fontért értékesítettek.

Andrew Aldridge aukciós szakértő szerint az mostani újabb rekord azt mutatja, hogy a Titanic története iránti érdeklődés nem csökken.

„Az a tény, hogy idén már másodszor dől meg a Titanic-emléktárgyak világpiaci árának rekordja, jól jelzi, hogy a relikviák kínálata egyre szűkösebb, miközben a kereslet folyamatosan nő” – mondta vasárnap a CNN-nek.

Az órát egy amerikai magángyűjtő vásárolta meg, és az ár tartalmazza a vevő által fizetett illetékeket és adókat is – számolt be az eseményekről a PA hírügynökség.

Korábbi, a Titanicról szóló kvízünket kitöltötted már? 

Kiemelt kép: Getty Images