edzés sportolás betegen

Érdemes betegen erőltetni az edzést? – Mutatjuk, mi árt és mi nem!

Tévedés azt hinni, hogy sporttal meg fogunk gyógyulni, de bizonyos esetekben akár javulhatnak is a tünetek.
  • Alapvetően nem jó ötlet betegen edzeni, de van, akinek ez nem okoz problémát.
  • Enyhe tünetek mellett meg lehet próbálni a könnyed mozgást, komolyabb tüneteknél ne kockáztassunk egy tüdőgyulladást!
  • Mutatjuk, mit érdemes edzeni, és mit kerüljünk el feltétlenül.

Az influenzaszezonnal a nyakunkban égető kérdésnek tűnik, hogy edzhetünk-e betegen vagy csak kicsit betegen. A fitneszőrülteket valószínűleg semmilyen nyavalya nem állíthat meg, az óvatosabbak azonban gyors keresést végeznek a neten, hogy megfázással lehet-e például futni vagy súlyt emelni. Vagy hogy mozgással, izzadással megszabadulhatnak-e  gyorsan a náthától.

A szezon kórságai nem egyformán érintik az immunrendszerünket, hiszen amíg az egyik embert teljesen leteríti lábáról egy közönséges nátha, a másiknak meg se kottyan, ha folyik az orra. A tünetek persze nem véletlenül jelennek meg, és alapvetően az a legjobb, ha néhány napig pihenünk, alszunk, hidratálunk és melegen tartjuk magunkat.

Jó ötlet megfázással edzeni?

Az ősz, tél szokásos megbetegedései alapvetően fáradtsággal járnak, hiszen a szervezet extra energiákat mozgósít, hogy leküzdje a nyavalyát. Ennek az energiának egy része biztosan az edzéstől vonódik el.

De ha nem bírunk magunkkal, és nem szeretnénk lemondani az edzés hatásairól, még nincs minden veszve. Megfelelő körültekintéssel és a testünk jelzéseit figyelembe véve van néhány alapelv, melyet minden esetben érdemes betartani.

Ökölszabályként a nyaknál húzzunk egy vonalat: ha afölött jelennek meg enyhe tünetek, valószínűleg még nem okoz problémát az edzés. Súlyosabb és nyak alatti szimptómáknál azonban szigorú ágynyugalom a legfontosabb. Jobb, ha reális elvárásokkal vágunk bele,

ne készüljünk úgy, hogy tökéletesen fogunk teljesíteni.

edzés sportolás betegen

Enyhe náthás tünetekkel futhatunk, de ne a maratonra készüljünk (Fotó: Getty Images)

Enyhe náthával még lehet futni

Ha már kifelé jössz a felső légúti megbetegedésből vagy a megfázás tünetei valóban nagyon enyhék, akkor nem szükséges lemondanod az edzésről.

Kisebb fej-, fül- vagy torokfájással általában neki lehet állni a mozgásnak.

Ezek ugyan kellemetlen tünetek, de ha odafigyelünk a hidratálásra és a pihenésre, egy könnyebb edzésprogramot végre lehet hajtani.

Eldugult orral sem lehetetlen a mozgás, sőt az is lehet, hogy egy rövidebb ideig tartó edzés még segíthet kitisztítani az orrjáratokat. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy mindenképpen eddzünk, csak akkor, ha tényleg úgy érezzük magunkat.

Mikor tilos betegen edzeni?

Megfázás, nátha esetén is előállhatnak komolyabb tünetek, nem szükséges influenzásnak lenni vagy torokgyulladással küzdeni ahhoz, hogy igazán rosszul érezzük magunkat. Két dolgot tartsunk szem előtt: az állapotunk befolyásolja a teljesítményünket, illetve másokat is veszélyeztetünk, ha csapatsportot választunk vagy lemegyünk az edzőterembe.

Az alábbi tüneteknél tilos edzeni:

  • mellkasi fájdalom
  • légzési nehézség
  • hurutos köhögés
  • láz
  • hidegrázás
  • gyomorfájdalom

Mellkasi tüneteknél minden gyakorlattal nő a vérnyomás,

túlterhelhetjük a szívet, ami komolyabb betegséghez, szövődményekhez vezethet.

Ugyanígy mindig komolyan kell venni a lázat, ami a szervezet jelzése, hogy épp a vírus elpusztításán dolgozik. A már magasabb testhőmérsékletet rossz ötlet tovább emelni az edzéssel, így várjuk meg, amíg lázmentesek leszünk.

A legjobb és legrosszabb gyakorlatok

Nézzük meg, hogy melyek az ajánlott és kerülendő mozgásformák megfázás, nátha esetén végzett edzésnél!

Javasolt mozgásformák

A séta az a mozgásforma, amelyet valószínűleg szinte minden körülmény között jó szívvel ajánlanak a szakértők is. Még alacsonyabb energiaszintnél is jól eshet egy visszafogott tempójú gyaloglás, amivel kipipálhatjuk az aznapi mozgást, és akár a tüneteket, például az orrdugulást is enyhítheti a mély lélegzetvétel miatt. Ha rosszabbul érezzük magunkat, természetesen hagyjuk abba a sétát.

Kapcsolódó: Edzés előtti nassolnivalót keresel? Ezektől nem fogsz elnehezülni!

A rendszeresen futókat többnyire nem veti vissza egy kis tüsszögés vagy orrfolyás, sőt sokan arról számolnak be, hogy az edzés segít kitisztítani a fejet. Egy csökkentett tempójú futás nem okoz problémát, de minden esetben hallgassunk a test jelzéseire.

A maratonra viszont ne készüljünk még enyhe tünetekkel sem,

a hosszan tartó (pl. 1,5 órás), folyamatos futás ugyanis károsíthatja az immunrendszer működését.

Jó ötlet lehet a jóga, hiszen annak a stresszoldó technikái segíthetnek az immunrendszer erősítésében, és enyhíthetik a tüneteket.

edzés betegen javasolt kerülendő mozgásformák

Megfázásos tünetekkel ne menjünk edzőterembe (Fotó: Getty Images)

Kerülendő mozgásformák

Az edzőtermi edzés nem csupán magad miatt, hanem a többiek érdekében sem javasolt. Nyilván te sem szeretnéd, ha a futópadon melletted lévő ember krákogva, tüsszögve futna, majd orrfújás után nyomkodná a gépet. Ráadásul a kórokozók viharos gyorsasággal terjednek a gépek felületén és az öltözőben, ezért jobb inkább otthon maradni.

A súlyemelés se tartozik az ajánlott mozgásformák közé, ha betegek vagyunk. A legapróbb tünet is hatással van a teljesítményedre, és közel sincs annyi energiád, mint egészségesen.

Ha még nem is aludtál eleget, pláne megnő a sérülés kockázata a súlyzó emelésekor.

Amennyiben mégse mondanál le róla teljesen, otthon dolgozz nagyon könnyű súlyokkal.

Az úszás vagy a kerékpározás a kocogáshoz hasonlóan a mérsékelt kardiógyakorlatokhoz tartozik, melyek segíthetnek az orrduguláson és az energiaszint növelésében, de nem való mindenkinek.

Úszásnál felfrissülhetnek a légutak, irritáló lehet ugyanakkor a klórozott víz,

ráadásul nem vagyunk egyedül. A biciklizés is jóleső lehet, de kiszáradhatnak az orrjáratok és fokozódhat a torokfájás.

A csapatsportokat nem is kell magyarázni, hiszen senki nem szeretné kitenni a többieket a fertőzéseknek. Enyhe lefolyású tünetekkel tehát folytatható edzés, de csak akkor, ha mindvégig figyelünk a test jelzéseire.

Kapcsolódó: Formás testre vágysz? Ezért jó a gumiszalagos edzés!

Kiemelt kép: Getty Images