gyereknevelés szexuális felvilágosítás

„Rettegve, kapkodva nem lehet a szexualitásról beszélni a gyerekekkel” – Interjú Barcs Krisztával

Ma egy gyerek átlagosan 9-11 éves korában találkozik először pornográf tartalommal. Ijesztő adat, de a rémületen túl a szülő feladata mindent megtenni azért, hogy a gyerek ebben a helyzetben minél kevésbé sérüljön. Barcs Kriszta legújabb könyve a kisiskolás korosztály szexuális felvilágosítására vállalkozik. A pszichológus tabukról, szülői gátakról és az önszeretet kisgyerekkori megalapozásáról is mesélt.

Barcs Kriszta pszichoterapeuta gyermekkorában maga is megélte, hogy a szexualitással kapcsolatos kérdéseivel magára maradt, szülői válaszok helyett könyvekből tájékozódott. Ez az élmény is motiválta abban, hogy két, a kisiskolás korosztálynak szóló pszichológiai ismeretterjesztő könyve sikerén felbuzdulva ezúttal igen ingoványos területre merészkedjen: játékos nyelvezetű szexuális felvilágosító, nevelő könyvet írjon a 7-12 éves korosztály és szüleik számára.

gyereknevelés szexuális felvilágosítás

Barcs Kriszta pszichoterapeuta

„Felnőttekkel dolgozom pszichológusként, és csak azért kezdtem el gyerekkönyveket írni, mert a gyerekeimmel való sok-sok beszélgetés közben azt éltem meg, hogy van néhány olyan téma, ami nagyon érdekli őket, de nem tudok velük jól beszélgetni róluk, mert hiányzik hozzá a nyelv, hiányzik egyfajta közös alap a tudásban, amire lehetne hivatkozni – meséli Barcs Kriszta. – Pont ilyen volt a szerelem és a szexualitás témája is, ami nagyon izgatta a fantáziájukat. Ezt a felvilágosító könyvet eleinte a kislányomnak szántam, de miközben írtam, rádöbbentem, hogy a kisfiamnak is legalább annyira szüksége van arra, hogy halljon ezekről a dolgokról.”

Az Így működik a szerelem című kötet alcíme szerint 7-12 éves gyerekek szüleinek szól – ám kizárólag kiskorú felügyelete mellett olvasható. Már a borítóján beköszön a humor, amit ebből a témából egészen biztosan nem lehet kihagyni.

Nem kicsik ők még ehhez?

Barcs Kriszta választása azért esett pont erre a korosztályra, mert ezekben az években a gyerekek sokszor magukra maradnak az intimitással kapcsolatos nagy kérdések megválaszolásában, közben már képesek lennének megérteni a magyarázatunkat.

„Ma már a serdülőknek szóló felvilágosító könyvek széles választéka elérhető, azonban ezt a kisiskolás korosztályt nem igazán merjük megközelíteni a témával. Pedig nagyon jó lenne, ha a kicsi gyerekek nem a tévedésekkel és ferdítésekkel teli kortársbeszélgetéseken találkoznának először a szexualitással – tanácsolja a szakértő. – A szülők is elakadnak, sokszor nem tudják, mit mondjanak egy nyolcéves gyereknek, ha hevesen csókolóznak előtte a buszon vagy amikor a csapból is egy interszexuális boxoló témája folyik.

Ma már tudjuk, hogy a gyerekeink minden eddiginél jobban és hamarabb ki vannak téve a pornónak

és más kéretlen, szükségtelen testiséggel kapcsolatos információnak is, de szülőként nincs rá igazi eszközünk, hogy felvértezzük őket a káros behatások ellen. Ahhoz, hogy a gyerek mondjuk egyáltalán értelmezni tudja az osztálytársánál felugró pornóképeket, nagyon sokat kell előtte mesélnie a szülőnek, nem lehet csak úgy belevágni a szextematika közepébe. Egy ilyen helyzet kezelésekor nagyon sok buktatóba belesétálhat egy szülő, nem segít, ha mondjuk első felindulásból dühösen és ijedten, vagy kapkodva kezd el felvilágosítani.”

gyereknevelés szexuális felvilágosítás

Jobb, ha nem csak magukban olvasnak a szexről a gyerekek, hanem ott van mellettük szülő is (Fotó: Getty Images)

Ezekhez a fontos és megkerülhetetlen beszélgetésekhez nyújt biztos hátteret Barcs Kriszta kötete, amely a maga rendkívüli kreativitásával és játékosságával segít anélkül hozzányúlni a kényes témákhoz, hogy az kényelmetlen lenne.

Pláne, hogy maga a szülő döntheti el, mit és hogyan dolgoz fel és magyaráz el, egészít ki saját meglátásaival és meggyőződésével a gyermekének. László Zsuzsi bravúros illusztrációi biztonságos világot teremtenek, ahol szülő és gyerek is jól érezheti magát és bátran szemügyre veheti a nemi szervek legapróbb részleteit is, akkor sem fog elborzadni, csak esetleg egy nagyot mosolyogni.

Ha a szülő oldott, az a gyereknek is jó

gyereknevelés szexuális felvilágosítás

Barcs Kriszta: Így működik a szerelem (Kulcslyuk Kiadó)

Barcs Kriszta szerint a könyv nemcsak eszköz a szülő kezében, hanem konkrét gyakorlati példa arra, hogy lehet erről a témáról beszélni.

„Ma már mindenhonnan azt halljuk, hogy beszéljünk a gyerekkel, világosítsuk fel, de azért ne mondjunk el neki túl sok mindent, csak amennyit elbír. A maga szintjén való beszéd felelősségét az én könyvem sem veszi ki a szülők kezéből. Hiszen csakis a szülő felelőssége, hogy mennyit olvas fel belőle, és ránéz-e közben a gyerekére, rendben vannak-e neki a hallottak. Nem ördögtől való több hónapra félretenni a könyvet, aztán amikor a gyermek újra érdeklődik, megint kézbe venni. A tapasztalataink szerint a játékos és humoros szöveg sokat fog oldani a nem így szocializálódott szülői generáción is. Ha a szülő oldottabb, az hatalmas segítség a gyereknek is! A szexualitás a legtöbb gyereknek igazán csak addig érdekes, amíg tabu és titok övezi. Ha a szülő át tud menni egy-két akadályon, harmonikusabb lesz a szexualitáshoz való viszonya, akkor a gyereknek sem lesz vele baja” – tanácsolja Barcs Kriszta.

A pszichológus szerint az is rendben van, ha a szülő előbb egyedül olvassa el a könyvet, és célirányosan vesz elő bizonyos részeket a gyerekkel. Ebben segít, hogy a könyvben több ún. megállító oldal is van, ahol akár abba is lehet hagyni az olvasást, vagy saját felelősségre tovább is lehet lapozni benne, de előbb mindig elárulják a következő „nyugalom megzavarására alkalmas” témát.

Kapcsolódó: Kényes témák – Hogyan beszélgessünk lazán a szexulaitásról a kamasszal?

Kezdjük az alapoknál a felvilágosítást!

Ahhoz, hogy meglegyenek a beszélgetéshez szükséges közös alapok, a felvilágosító könyv az alapoktól építkezik: először megismerkedhetünk részleteiben a női és a férfi nemi szervvel, megtudhatjuk, milyen folyamatoknak kellett ahhoz végbemenni, hogy itt lehessünk a földön, mi a menstruáció, miért nem kell tőle félni és miért van rá szükségünk.

Szó esik róla, mi az a szemérem, és hogy lépi azt át a pornó. A könyv olyan fontos témákról is beszél, mint a potenciálisan nagy sérüléseket okozó szexuális visszaélések felismerése és hárítása. Ahogy a pszichológus mondja: „Az ilyen biztonságos és meleg érzelmi közegben, hiteles információk mentén történő beszélgetés a szexről, valódi védőfaktort jelenthet számos potenciális, gyerekeket érő káros hatással szemben.”

Önszeretet és elfogadás

Barcs Kriszta hétköznapi munkája során bántalmazott felnőtteknek segít és azt látja, hogy a terápiás munkában sok-sok vargabetű után szinte mindig ugyanazoknál a kérdéseknél kötnek ki a kliensekkel: hogyan tudom magamat jobban szeretni, hogy néz ki az cselekvésben, amikor szeretem magam. Mit engedek meg másoknak magammal szemben, hogyan gondolkozom a saját szükségleteimről, milyen belső monológot mondok magamnak nap mint nap.

„Az önszeretethez szükséges önelfogadásban segít ez a könyv is azzal, hogy

utat mutat, hogyan tudok szeretettel lenni a saját testem iránt: muszáj elfogadnom, hogy kicsi, nagy, görbe, csálé.

Ezektől vagyok egyedi, és az egyedi sosem ronda. Fontos lenne, hogy a jövő generációi ne akarjanak egy unifomizált kinézethez alkalmazkodni” – részletezi a terapeuta.

Az Így működik a szerelem normalizálja és természetessé teszi, hogy a szexualitás az életünk része. „Ezek után már nem lesz élettragédia abból, hogy a gyerek ránk nyitott. A gyerek legyen csak arra felkészülve, hogyha kopogás nélkül bemegy a szülei szobájába, akkor láthat olyat, amit nem szeretne. – mondja Barcs Kriszta. – Én gyerekkoromban általában a könyvekben találtam meg a választ a kérdéseimre, nekem is jól jött volna egy ilyen könyv annak idején. Valahol a saját belső gyermekemet is gyógyítottam a megírásával.”

Kapcsolódó: Ki mondja meg, hogy milyen a jó gyerekkönyv

Kiemelt kép: Getty Images