- Mi okozza a menstruációs görcsöket?
- Milyen típusai vannak a menstruációs fájdalomnak?
- Hogyan táplálkozzunk a havi vérzés előtt és alatt, hogy könnyebben teljenek a „piros betűs napok”?
A menstruációs hasi görcsöket a hormonhatással bíró prosztaglandin vegyületek okozzák. A menstruáció kezdete előtt a méhnyálkahártyát alkotó endometrium sejtek prosztaglandinokat szabadítanak fel a testben, amelyek egy része nemcsak hasi görcsöket és gyulladást, de a véráramba bejutva fejfájást, hasmenést, hányingert és hányást is okozhatnak. Az ekkor jelentkező hasi görcsöknek két típusát különböztetjük meg:
- Az elsődleges dysmenorrhoea a menstruációs fájdalom leggyakoribb fajtája, egy olyan időszakos fájdalom, amit nem szervi eltérés vagy betegség okoz. Ezek a tünetek az évek múlásával jellemzően enyhülnek, az első szülés után pedig arra is nagy esély van, hogy szinte teljesen elmúlnak.
- A másodlagos dysmenorrhoea gyakran idősebb korban jelentkezik, és olyan állapotok okozzák, amelyek hatással vannak a méhre, illetve a nemi szervre, például endometriózis, mióma vagy kismedencei gyulladás következtében. Az ekkor jelentkező fájdalom gyakran súlyosbodik az idő múlásával, és a menstruáció vége után is fennállhat.
5 ital menstruációs görcs ellen
A másodlagos dysmenorrhoea mindenképp orvosi kezelést igényel, az elsődlegesen viszont sokat segíthet – a görcsoldó gyógyszerek mellett – a meleg borogatás, a könnyű testmozgás (például a jóga vagy a nyújtás), a kielégítő pihenés, sőt, még az étrendbeli változtatás is.
Valamennyire tehát megszelídíthetőek a menstruációval járó hasi görcsök, ha olyan gyulladáscsökkentő élelmiszereket fogyasztunk, amelyek a hormonokon keresztül képesek befolyásolni a tüneteket. Ilyenek lehetnek például az ómega-3 zsírsavakban bővelkedő ételek: a halak, a magvak, a diófélék és a szójatermékek.
Kapcsolódó: Ezeket az ételeket kerüld el menstruáció előtt és alatt!
Ha görcsölünk, puffadunk, gyengének érezzük magunkat, és menstruációbarát étrenddel növelnénk az energiaszintünket, azt is érdemes lehet szemrevételezni, hogy mi kerül a poharunkba. Mutatunk 5 hideg és meleg italt, amelyekkel „piros betűs napokon” is támogathatjuk a szervezetünket!
1. Sok-sok víz
Elcsépelten hangzik, de a víz fontosságát tényleg nem lehet elégszer hangsúlyozni. Nem számít, hogy épp min megy keresztül az immunrendszerünk, megfelelő hidratáltság mellett szervezetünk is felkészültebb a fizikai megterhelésekkel szemben – beleértve a menstruációs görcsöket is.
Általánosságban elmondható, hogy naponta legalább 2,5–3 liter folyadékot lenne ideális fogyasztanunk. Ebbe beleszámít az a mennyiség is, amit az ételek tartalmaznak. (Erre a linkre kattintva a legmagasabb víztartalmú zöldségekről és gyümölcsökről olvashatsz.)
2. Menzeszbarát forró csoki
Tény, hogy a csokoládé menstruáció idején különösen jól tud esni, pláne komfortfilmekkel kiegészülve, ám a cukros, feldolgozott élelmiszerek sajnos nem sokat segítenek a helyzeten. Viszont, ha 70%-os (vagy annál magasabb) kakaótartalmú, hozzáadott cukortól mentes étcsokira esik a választásunk, jelentős mennyiségű magnéziummal, vassal, káliummal és antioxidánssal támogathatjuk igénybe vett szervezetünket.
Mindezek együttes erővel szabályozzák a véráramlást és a hormonális ingadozásokat, miközben a menstruáció miatt fellépő hasi görcsöket is enyhítik. Egy csésze menzeszbarát forró csokihoz pedig nem kell más, mint pár kocka (olvasztott) étcsoki vagy tiszta kakaópor, egy csipet só, pici méz és (növényi) tej. Egyszerre gyógyít és kényeztet – kell ennél több a nehéz napokon?
3. Kamillatea
A kamillát gyakran használják természetes alvássegítőként, illetve légúti betegségek, hólyaghurut és más gyulladásos betegségek idején, ám előnyei még ennél is sokrétűbbek, hiszen a virágban található vegyületek, a glicin és a hippurát az izomgörcsöket is enyhíteni képesek.
A kamilla gyulladáscsökkentő hatását már az ókorban is ismerték, sokrétűségének köszönhetően pedig ma is a gyógynövények királynőjeként szokás emlegetni. Hogy mennyi mindenre jó még, arról a fenti linkre kattintva olvashatsz részletesen!
4. Zöld turmix
A gyümölcsök és zöldségek mindig jót tesznek, de különösen menstruáció alatt, amikor a vérveszteség miatt több tápanyagot, vasat, magnéziumot, kalciumot és cinket veszít a szervezet. Az olyan leveles zöldek, mint a spenót és a kelkáposzta vasban és magnéziumban, a kivi és a banán pedig antioxidánsokban, cinkben és rostokban gazdagok, így nem lőhetünk mellé vele, ha menstruáció idején egyszerűen összeturmixoljuk őket – pici frissen facsart citromlével, bogyós gyümölcsökkel, esetleg némi mézzel kiegészítve.
5. Sárgarépa- és narancslé
A sárgarépa és a narancs egyaránt gazdag C-vitaminban, ami döntő szerepet játszik a szervezet vasfelvételében. Bár mindig jó, ha rendszeres szereplői az étrendünknek, menstruáció alatt különösen sokat nyerhetünk a fogyasztásukkal. A narancs és a sárgarépa a C-vitamin mellett bőségesen tartalmaz magnéziumot és káliumot is, amelyek rendszeres fogyasztás mellett a méhösszehúzódással járó görcsöket is enyhíthetik. Ha boltban vásárolnánk, lehetőleg hozzáadott cukortól mentes, bio répa- és narancsleveket válasszuk!
Mivel e két összetevő együtt is nagyon jól működik, könnyen készíthetünk belőlük turmixot is.
A „piros betűs napokon”, amikor úgy érezzük, a méhünk bármelyik pillanatban felgyulladhat, nehéz megtagadni magunktól az egészségtelen finomságokat. Ugyanakkor megéri némi önuralom azért cserébe, hogy frissebbnek, energikusabbnak és egészségesebbnek érezhessük magunkat. Ezért, ha lehet, ilyenkor különösképp kerüljük az alkohol, valamint a magas cukor- és koffeintartalmú ételek, italok fogyasztását!
Kapcsolódó: A menstruáció tényleg megjósolhatja, meddig fogunk élni?
Kiemelt kép: Getty Images