Az elmúlt két hétben öt turista vesztette életét amiatt, mert egy laoszi nyaralóvárosban mérgező metanolt kevertek az italukba. Két fiatal, egy amerikai férfi és két dán nő estek áldozatul, egy ausztrál nő pedig most is az életéért küzd a kórházban. A két fiatal lány barátnők voltak, név szerint Bianca Jones és Holly Bowles, akik metanollal mérgezett koktéloktól lettek rosszul, s hiába kezelték őket különböző thaiföldi kórházakban, nem tudták megmenteni őket.
A rendőrség nyomozást indított, de nem tudni, valaha eljutnak-e az elkövetőkig, akik szándékosan metanollal mérgezték meg az embereket. Ez a fajta bűncselekmény egyébként kifejezetten divatos Délkelet-Ázsiában, sőt több kormány kifejezetten figyelmezteti is rá az utazókat, sok turista mégsem hallott még róla sosem.
Mi az a metanol és miért használják méregként?
A metanol, más néven metil-alkohol vagy faszesz íztelen és színtelen alkohol. Ipari és háztartási termékekben üzemanyagként, oldószerként, például festékhígítókban, fagyállókban, lakkokban és fénymásoló folyadékokban is előfordul. A szaga nagyon hasonlít az alkoholéra, vízzel is könnyen keveredik, ezért könnyű belekeverni mondjuk egy koktélba és aztán megitatni valakivel.
Még rosszabb, hogy az anyag a bőrön keresztül is felszívódhat.
A szervezetünk aztán komoly sejtméreggé, formaldehiddé alakítja, ezért leszünk rosszul tőle. Már 25 milliliternyi elég belőle ahhoz, hogy halálos veszélybe kerüljünk. A metanolfogyasztás a túlélőknél is gyakran maradandó vakságot és májkárosodást okoz. Mivel sokszor metanollal húzzák fel a hamisított szeszes italokat, az utóbbi években egyre több helyen szándékosan kellemetlen ízűvé gyártják, hogy minél kevesebb tragédia történjen.
A mérgezés tünetei és kezelése
Nem is olyan könnyű megállapítani, hogy metanolmérgezésben szenvedünk, mivel az anyagot nehéz kimutatni az italokban, és nem mindig jelentkeznek azonnal a tünetek. Akár 24 órába is telhet, mire jelentkezik az émelygés, hányás és hasi fájdalom, ami idővel hiperventillációvá és légzési problémákká fokozódik. Kezelés nélkül a halálozási arány 20-40% a szervezetbe jutott mennyiségtől függően.
Ha időben észreveszik a mérgezést, mérsékelhetők a tünetek.
Sok esetben a kezelés még részegebbé teszi a pácienst. Az elsősegélyként adott etil-alkohol (ez az, amit a hétköznapokban alkoholként ismerünk) lebontásához a test ugyanazt az enzimrendszert használja, s így kiküszöbölhetők, lassíthatók a metanolmérgezés tünetei. Akármennyi faszesz is jutott a szervezetbe, érdemes mielőbb orvoshoz fordulni, kórházba menni, mert csak ott van megfelelő felszereltség ahhoz, hogy minél kevesebb károsodással megússzuk a kalandot.
Mennyire gyakori a probléma az utazások során?
Metanollal tulajdonképpen bárhol, bármikor megmérgezhetnek. Az előttünk felnyitott, márkás szeszesitalban nyilván sosem, vagy jóval kisebb arányban találunk a káros anyagból, mint a pult alól elővett, házilag főzött kotyvalékok esetén. Ha mindenáron végig akarjuk kóstolni a helyi specialitásokat, menjünk egy hivatalos bárba, ahol nagy valószínűség szerint nem akar senki sem megmérgezni bennünket.
Helyi lakosoktól, pláne azok házában, pincéjében, engedély nélküli standjánál soha ne fogyasszunk semmit, akármennyire autentikusnak tűnik is.
A turisták leitatása, megmérgezése egyébként Ázsiában a leggyakoribb, főként Indonéziában, Indiában, Kambodzsában, Vietnámban és a Fülöp-szigeteken gyakori módszer. Indiában a nyáron több, mint harminc ember meghalt és legalább nyolcvanan kerültek kórhzba utcai zugfőzdékből származó metanolos ital fogyasztása miatt. Azokon a településeken, ahol hiányos az alkoholos italokra érvényes szabályozás (ilyen például a laoszi Vang Vieng, ahol az 5 turista kapott a metanolból), nagyon könnyen kerülhet bárkinek a poharába az egyébként olcsón beszerezhető méregből. A gyanútlan turista csak azt érzi, hogy erős az ital, amit kapott, mivel a metanollal gyakran javítják fel a gyenge minőségű alkoholos italokat (a feljavítás alatt a magasabb alkoholtartalmat értjük).
Mit lehet tenni ellene?
A fent említett tanácsokon túl érdemes lehet úgy Délkelet-Ázsiába kirándulni menni, hogy előre elhatározzuk, hogy ahogy kerüljük a csapvizet, úgy nem iszunk semmilyen alkoholos italt sem, így a mérgezést is kivédhetjük és még józanok, egészségesek is maradunk. Ha már ismerjük az úticélunkat, utána is nézhetünk a konzulátusoknál, hogy az adott régióban mekkora a metanolmérgezés veszélye. Azt az érintettek is elismerik, hogy sokkal szélesebb körű és nagyobb szabású tájékoztató kampányra lenne szükség ahhoz, hogy minden mérgezést megelőzhessenek.
Mérgezések esküvőkön is előfordulnak, bár ott jellemzően nem az alkohol a bűnös.
Kiemelt kép: Getty Images