Mielőtt bármit is rákennénk a sebesülésünkre, gondoljuk végig, mi az első teendőnk. A lehető legfontosabb az, hogy ha a vérzés nem áll el, a seb nagy kiterjedésű, állatharapás miatt történt, vegyszer okozta, súlyosan szennyezett vagy nagyon mély, esetleg belázasodunk tőle, azonnal forduljunk orvoshoz és kövessük az ő utasításait. Kisebb sérülések esetén a házi szerek is segíthetnek, de soha nem helyettesítik az orvosi ellátást.
No de nézzük, mit tehetünk, ha már tudjuk, hogy nem kell kórházba mennünk: ha égési seb keletkezett, azonnal tegyük hideg folyó víz alá jó pár percre, s csak utána gondolkodjunk a fertőtlenítésen és az égési sebekre való krém felvitelén.
Vágott, horzsolt seb esetén a fertőtlenítés és a tisztítás az első lépés, ez mehet folyó vízzel és szappannal, vagy fertőtlenítő oldatos, esetleg jódos vízzel történő lemosás útján. Ha ezzel megvagyunk, akkor jöhetnek a természetes hatóanyagú gyógyulás-gyorsítók, sebápolók.
A legjobb természetes hatóanyag az aloe vera
A bőrápolás egyik abszolút uralkodója az aloe vera, több mint ötezer éve alkalmazza az emberiség sebgyógyításra. Hirdatál, ápol és gyorsítja a bőr gyógyulását a napégéstől kezdve a sebesülésekig bezárólag. Emellet antimikrobális hatású, segíti a sejtek regenerálódását, és kollagéntermelésére készteti a szervezetet.
Ha van otthon növényünk, törjünk le egy megfelelően nagy darabot,
mossuk meg, majd a belőle kinyert kocsonyás anyagot kenjük a sebre.
Még csípni sem nagyon szokott. Növény híján drogériákban vehetünk aloe vera spray-t, ami nagyjából alaptartozék egy kisgyerekes háztartásban vagy egy sokat használt konyhában.
Naponta kétszer kezeljük a sebet aloe verával és láthatóan gyorsabban, szebben gyógyul majd a növényben található vitaminoknak és ásványi anyagoknak köszönhetően. Mivel enyhíti a gyulladást és hidratálja a bőrt, égési sérüléseknél is használhatjuk.
Sebgyógyuláshoz jól jön a közönséges bojtorján
Észak-Amerikában, Európában és Ázsiában is régóta használják torokfájás és bőrbetegségek, kiütése, pattanások és sebek kezelésénél. A növény hatékonyan ránctalanít, gátolja a gyulladást, nemcsak a baktériumokat, de a vírusokat is elpusztítja, védi a májat és még bizonyos ráktípusok ellen is hatásos lehet.
Hatékonyan gyorsítja a sebek gyógyulását, ráadásul égési sérüléseknél is felhasználhatjuk. Jellemzően gyökerének kivonatát használjuk bojtorján kenőcsbe keverve, de olaj formájában is elérhető, ezeket keressük a gyógynövényboltokban, drogériákban.
Körömvirággal a gyorsabb sebgyógyulásért
Mindannyian ismerjük narancsszínű virágait, hiszen a növény meglepően mostoha körülmények között is jól érzi magát és akár vadon is nő a kertekben. A körömvirágot több száz éve használjuk különféle bőrbetegségek, sebek, égési sérülések és dermatitisz kezelésére. Gátolja a gyulladást, antioxidáns, antibakteriális,
vírusellenes és gombaellenes hatású, sőt egyes ráktípusok ellen is véd.
Embereken és állatokon végzett kísérletekben is kimutathatóan gyorsította a sebgyógyulást, így mindig tartsunk otthon egy tégely körömvirágkrémet, vagy ha van kertünk, a virágok kivonatát kókuszolajjal vagy zsírral keverve mi is összeállíthatjuk saját kencénket.
A kurkuma nemcsak fűszer
Az élénk sárga fűszert por formájában vásárolhatjuk meg, de messze nem csak a konyhában vesszük hasznát. Megfelelő töménységben és mennyiségben az ízületi fájdalmak enyhítésére használják, de emellett gyorsítja a sebgyógyulást is.
Mindemellett serkenti a kollagéntermelést, beindítja a gyógyulási folyamatokat, serkenti az új szövetek képződését. Kurkumát tartalmazó krémet bármelyik bioboltban vagy drogériában vehetünk, de a por mézzel való összekeverése és a (nem nyílt!) sebre kenése is hasznosnak bizonyult már kísérletekben.
Kapcsolódó: No de melyik krémet használhatjuk gyerek sérülése esetén?
Kiemelt kép: Getty Images