- Az emberek csak az esetek 28%-ában érzékelik pontosan, ha flörtölnek velük.
- A férfiak tévesen flörtként azonosíthatják a női viselkedést, vagy épp az ellenkezője történik, és figyelembe sem veszik.
- Szerencsére van rá mód, hogy elkerüljük a kínos feszengést.
A flört bizonyos értelemben melegágya a félreértéseknek. Hiszen nem teszünk egyértelmű ajánlatot, csak olyan jeleket küldünk, amelyek alapján a másik azt gondolhatja, hogy tetszik nekünk, és jól fogadjuk majd a közeledését. Csakhogy pontosan mit tekintünk flörtnek? Ha a másik pár pillanatra a szemünkbe néz egy zsúfolt bárban, akkor ezzel jelzett valamit?
Vagy csak épp arra tévedt a tekintete? Ha ránk mosolyog valaki a metrón, akkor flörtöl, vagy csak szeret mosolyogni, és épp akadt egy boldog pillanata? Ha valaki hosszan csetel velünk, érdeklődik az életünk, a hobbijaink, a napi történések iránt, barátkozni szeretne vagy felszedni? Nagyon nehéz eldönteni ezt nőként és férfiként is, így nem csoda, ha néja túlzásokba esünk.
Férfiak, akik szerint mindenki velük flörtöl
Létezik egyfajta szélsőséges irányzat, amelyben a férfiak úgy vélik, hogy az égvilágon minden flörtnek számít, ami eltér az udvariasan távolságtartó viselkedéstől. Tehát ha általában nadrágban járunk dolgozni, de aznap egy miniszoknyát viselünk, akkor ezt biztosan azzal a céllal vettük fel, hogy felhívjuk magunkra a figyelmet. Ha el is sétálunk előtte, mert arra vezet az út a tárgyalóterembe, akkor már szándékosan őt kísértjük.
Ha véletlenül nekimegyünk egy zsúfolt szórakozóhelyen, ő már felhúzza a szemöldökét, és minden barátságos jelzést közeledésnek néz.
Nagyon kellemetlen helyzetek születhetnek ebből, hiszen folyton magyarázkodunk kell, hogy nem úgy gondoltuk, vagy ami még rosszabb, nem értjük, hogy az illető miért bombáz minket állandóan ajánlatokkal, esetleg hág át szabályokat (például hozzánk ér), miközben mi semmi jelét nem adtuk a tetszésünknek. Ezt pedig vissza is forgatja ránk, amikor minket hibáztat azért, amiért ő átlépett fontos határvonalakat. Sokszor csak egy mindent letisztázó, rövid beszélgetés tereli vissza a normál mederbe a másik mindent flörtnek, kezdeményezésnek néző viselkedését.
A másik véglet: biztos csak kedves
Ugyanennek az éremnek a másik oldalát azok a férfiak jelentik, akik akkor se vennék észre, hogy flörtölünk velük, ha az asztalukra ülnénk.
Ők meg vannak róla győződve, hogy a világ tele van kedves emberekkel, akik miért ne bánnának ennek megfelelően kedvesen embertársaikkal. Sokkal szerethetőbb halmazt alkotnak, hiszen ők azok, akik soha nem mondanak semmi kétértelműt, akiknek eszükbe sem jutna zaklatni minket, nem kell őket leállítani.
Viszont a figyelmüket sem tudjuk felkelteni. Mintha kőből lennének. Ennek vagy az az oka, hogy tartós, boldog párkapcsolatban élnek (ez esetben pedig ne flörtöljünk velük), vagy rólunk gondolják ugyanezt. Esetleg annyira félénkek, annyira nem igazodnak el az élet társas útvesztőjében, hogy úgy döntöttek, csak akkor vesznek jelnek valamit, ha az már konkrét kérésként érkezik.
Ezért nehéz a testbeszédet, pláne annak hiányát elemezni
Akár a férfiak, akár a nők táborát erősítjük, abban mindenképpen egyetérthetünk, hogy a flörtölést nehéz felismerni, és még nehezebb értelmezni. Hangsúlyok, apró szemöldökvonások, láthatatlannak tűnő mosolyok, fejbiccentések, felszikrázó pillantások egyvelege… Száz kérdés száguld át közben az elménken másodpercenként, attól függően, hogy az illető, aki szerintünk flörtöl velünk, a főnökünk, egy kollégánk, a szomszéd vagy egy idegen a szórakozóhelyen.
Sőt az online flörtölés is létezik, hogyne létezne, csakhogy az még nehezebben megfogható, hiszen nem látjuk a másik testbeszédét, így nem is olvashatunk belőle.
Mihez kezdjünk (vagy még jobb kérdés, mihez kezdjen a kevésbé érzékeny férfi) azzal az üzenettel, amit flörtölésként is értelmezhetünk, mert mondjuk a másik nem három pontot tesz a félmondat végére (ami a gondold tovább… egyezményes jele), hanem csak kettőt. Nem egyet, amitől a kijelentés ártalmatlan, nem hármat, amitől már elszaladhatna a fantáziánk.
Kettőt, azaz: értsd, ahogy akarod. Számtalan emoji és félreérthető üzenet kering a neten másodperceként, és ember legyen a talpán, aki értelmezni tudja, hiszen egyetlen dolgot nem vagyunk képesek megtenni: belelátni az illető fejébe és életébe.
Nem tudjuk dekódolni a jeleket
A férfiaknak ráadásul még nehezebb dolguk van, mert nincsenek olyan érzékeny antennáik az érzelmek kifejezésére, gyakran nullában és egyben gondolkodnak, árnyalatok nélkül, így általában vagy félreértenek valami ártalmatlant, vagy azt sem veszik észre, ha már a kezüket kérjük meg.
Egy 2014-es kutatás szerint tovább nehezíti a férfiak dolgát az is, hogy könnyebb azt észrevenni, ha valaki nem érdeklődik irántunk, mint azt, ha igen.
És még ha érdeklődnek is, az könnyen elkerülheti a figyelmüket, mivel az emberek csak az esetek 28%-ában érzékelik pontosan a flörtölést. Pláne a férfiak, akik a játékos ugratás értelmezésében mintha egy kicsit le lennének maradva. Akár az átlagosnál alacsonyabb önbecsülésük vagy szorongásuk okán, akár szándékosan, hiszen ki szeretne abba a kínos helyzetbe kerülni, hogy közeledésnek, flörtnek értelmez valamit, amiről aztán kiderül, hogy nem is volt az?
Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy valaki flörtöl-e velünk, ezek a jelek segítenek észrevenni.
Így kímélhetjük meg magunkat és embertársainkat
A flörtölős félreérthetőség az a ködös homály, amiben sokan szeretnek elveszni. Semmi sem egyértelmű, mindenből visszakozhatnak (jön a jó öreg én nem úgy értettem), nem jár érte felelősségre vonás otthon a férjtől vagy a feleségtől, mégis lehet játszadozni, tesztelni a vonzerőt. Csakhogy ez a viselkedés, akármennyire is jó a felnőtt játszótéren szaladgálni, az érzékenyebb embereket megviseli. Senki sem szereti hosszú távon a bizonytalanságot.
Ezért ha tetszik nekünk egy férfi, akkor adjunk egyértelmű jeleket, és ha nem reagál, kérdezzünk nyugodtan.
Hívjuk el egy randira, koncertre. Maximum nemet mond, de ezzel is elvarrtunk egy szálat, és mehetünk tovább. Ha valaki más flörtöl velünk, akkor is érdemes rákérdezni arra, mik a szándékai, vagy csak visszajelezni, hogy félreérthetően viselkedik. Ezzel igeneket és nemeket hozunk be a flörtölés titokzatos világába, amivel elveszítjük ugyan a játék örömét, de a félreértések is eltűnnek. Flörtölni pedig, és ezt ne felejtsük el, megbeszélt randin vagy párkapcsolaton belül, a társunkkal is lehet…
Igaz társra vágysz? Ne várd ölbe tett kézzel, hogy a nagy Ő bekopogtasson az ajtódon – küldj neki személyre szabott meghívót! A Nők Lapja és a Randivonal most közösen segít társra találni. Kattints a linkre, és készülj a randira!
Kiemelt kép: Getty Images