- A kíváncsiság alapvető fontosságú az ismerkedés során.
- A kölcsönös érdeklődés elősegítheti a randi sikerét.
- Néhány tippet is adunk azoknak, akik félénkebbek a kérdésekkel.
„Kérdeztem a munkájáról, a hobbijairól, a családjáról vagy hogy mit gondol a klímaváltozásról. Tudod, mi volt az egyetlen kérdése felém? Hogy kérek-e még valamit.” Laura barátnőm a saját randiját írta le, de akár általánosan is fogalmazhatott volna. Nem ő az első, aki belefutott egy érdektelen randevúba, ahol a kíváncsiság nem kapott szerepet.
Senki nem szeret a falhoz beszélni
Valószínűleg mindenki volt már olyan randin, ahol a partner egyáltalán nem kérdezett semmit. Mentálisan és érzelmileg nagyon kimerítő érzés, amikor a másik nem tanúsít érdeklődést irányunkban, és óhatatlanul felmerül a kérdés: ennyire unalmasak lennénk – vagy a másik túl izgalmas?
Persze ne hallgassuk el, hogy létezik az önimádó típus, akinek csak hallgatóságra van szüksége, de nem érdekli az autentikus ismerkedés. Ám a falhoz beszélni senki nem szeret, hiszen mindenkinek van egy saját története, nézőpontja, amelyet monológ során vajmi nehéz ütköztetni. A randevúzás elsősorban a kapcsolódás megtalálásáról, a felfedezés izgalmáról szól, amikor a másikat kicsit megismerjük és magunkból is kínálunk egy szeletet.
Az első randevú különösen fontos ebből a szempontból, hiszen ott kéne eldöntenünk, hogy megvan-e az a bizonyos kapcsolódás. Erről szól az első személyes beszélgetés, legyen az egy kávézóban, vagy séta közben. Kérdések és válaszok követik egymást, és természetesen olyan is előfordul, hogy a pár kilép a hagyományos kérdezz-felelek keretből, mert például ráakadtak egy közös témára. Amíg ez nincs meg, addig marad az óvatos érdeklődés.
Miért fontos a kíváncsiság a randi során?
A randi tippek hosszú sorában meglehetősen elhanyagolják a kíváncsiság fontosságát. Pedig nem csupán jobb beszélgetőpartnerek leszünk általa, de egyéb módokon is segítségünkre lehet, például a párkapcsolat alapjainak létrehozásában.
1. Nyitottság
Amikor kérdéseket teszünk fel, egyértelműen az a szándékunk, hogy a partner lássa rajtunk az érdeklődést. Igyekszünk nyílt sisakkal játszani, hogy megismerjük a másikat. A kíváncsiság ebben az esetben pont nem tolakodást jelent, hanem azt, hogy a másik nem érzi magát láthatatlannak.
2. Kompatibilitás
A kíváncsiság segít kideríteni, ha hasonló az értékrendünk a másikkal, esetleg vannak-e piros zászlókra utaló jelek, amelyek kizárják a további ismerkedést. Így tudhatjuk meg, van-e hasonló hobbink, érdeklődési körünk, vagy ellentétesek vagyunk, de ennek ellenére nagyon is kíváncsiak a másikra.
3. Könnyedség
Természetesen szó nincs állásinterjúról, hiszen ismerkedni mentünk, nem vallatni. A humoros közbevetések, kérdések nemcsak a hangulatot oldják, de segítenek tovább görgetni a beszélgetés fonalát is.
4. Érzelmi intimitás
Partnertől függően lehet, hogy már az első randevún is komoly témákról beszélgettek. Ez egyáltalán nem baj, mások hiába csak a harmadik randi alkalmával jutnának el idáig. A mélyebb kérdések, melyek például a félelmeinkre vagy álmainkra vonatkoznak, érzelmi habarcsként is működhetnek. Ha kicsit mindkét fél meg tud nyílni, az segíthet közelebb kerülni a másikhoz.
Hogyan fejleszthető a kíváncsiság?
Kutatások megállapították – ám tanulmányok elolvasása nélkül is sejtjük –, hogy a kíváncsi ember sokkal jobb hallgatóság, jobbak a társasági képességei, tehát sokkal vonzóbb mások szemében. A kölcsönös kíváncsiság könnyebben megalapozhat egy potenciális párkapcsolatot, de nem mindenki születik fejlett társasági készségekkel. Az alábbi tippek segíthetnek, ha úgy érzed, hogy lehetnél még kíváncsibb.
1. Figyelj a partneredre!
Minden beszélgetés azzal kezdődik, hogy jó hallgatóság vagyunk. Figyelj arra, hogy miről beszél a randi alkalmával a partnered. Minden szót nem tudsz megjegyezni (nem is kell), de a válaszokból újabb és újabb kérdések keletkezhetnek mindkét oldalon.
2. Tegyél fel nyitott kérdéseket!
Hagyjuk a „Szereted a palacsintát?” jellegű kérdéseket! Az egyszerű igennel vagy nemmel megválaszolható kérdések helyett úgy érdeklődj egy témában, hogy a másiknak legyen lehetősége kibontakozni. A „hogy érted”, „mesélj még róla” vagy „szeretném erről hallani a gondolataidat” mondatok könnyedén gördítik a beszélgetést.
3. Ne feltételezz!
A feltételezések, elméletgyártások meglehetősen gyakoriak egy még ismeretlen randipartnerrel szemben, de ne engedj elméd csábításának. Inkább kérdezz!
4. Menj mélyebbre!
Kérd, hogy egy-egy témát bővebben is fejtsen ki a másik! Minden bizonnyal rengeteg új információt kapsz majd tőle, hiszen eltérőek a tapasztalataitok. Ezáltal olyan témákat is érinthettek, amelyekről talán nem is sejtetted, hogy jelentősek, vagy hogy egyáltalán érdekelnének téged.
5. Légy jelen!
Ne görcsölj a következő kérdésen, miközben a másik éppen mesél valamiről. Ha jelen vagy és figyelsz a randipartneredre, a következő kérdés magától fog jönni! (Még ideálisabb esetben a másik visszadobja a labdát egy hasonló kérdéssel. Ne feledd, nem kell egyedül a hátadon cipelned az egész estét!)
Kapcsolódó: 5 tipp, hogy a partner érzelmi csomagja ne temessen maga alá
A kíváncsiság tehát nélkülözhetetlen a jó ismerkedéshez, a sikeres randevúhoz. Amellett, hogy kiderül, van-e kapcsolódás köztetek, a másikat láthatóvá teszed a kérdésekkel, tehát fontosnak fogja érezni magát. Ezzel párhuzamosan a kíváncsiság tágítja a horizontot, elősegíti a személyes fejlődésedet. Nem véletlenül tartják úgy a tudósok, hogy nyitott elme nélkül nem érhetjük el a saját csúcspontunkat.
Kiemelt kép: Getty Images