szex menopauza után

Így lehet élvezetes és örömteli a szexualitás menopauza után

Amikor a petefészek a menopauza következtében leállítja az ösztrogéntermelést, a menstruáció is abbamarad. Míg a havi ciklus, illetve a teherbeeséstől való félelem megszűnése jótékonyan hatnak a szexualitásra, addig a menopauzát követő testi változások néhány aspektusa megkeserítheti azt. Sorra vesszük, hogy melyek ezek, és miként tehetünk ellenük!
  • Hogyan befolyásolja a menopauza a szexualitást?
  • A menopauzában érintett nők több mint harmada tapasztal szexuális nehézségeket. 
  • A hormonpótló terápiáknak vannak előnyei és hátrányai.

Egyénfüggő, hogy ki hogyan éli meg a szexualitást menopauza után. Vannak, akik úgy érzik, hogy kirobbanó formában vannak, míg mások épp az ellenkezőjét tapasztalják.

Tanulmányok szerint a perimenopauzában vagy menopauzában érintett nők több mint harmada számol be szexuális nehézségekről, a vágy csökkenéséről és az orgazmus hiányáról. Ami nem is csoda, hiszen az ösztrogén, a progeszteron és a tesztoszteron elvesztésének drámai hatásai lehetnek, ami nemcsak a hüvely rugalmasságára és nedvességére, de a női libidóra is nagy csapást mérhet. Gondoljunk például a hüvelyszárazság következtében fellépő fájdalomra egy-egy együttlét során, ami hosszú távon a szexuális vágyat is befolyásolhatja.

Szexualitás menopauza után

Ha úgy érezzük, hogy a menopauza során bekövetkezett változások visszatartanak bennünket a vágytól, szerencsére vannak olyan lehetőségek, amelyek segítségével a legtöbbet hozhatjuk ki a változókori szexualitásból. Nézzük meg, hogy melyek ezek!

1. Változókori hormonterápia

A 2000-es évek elején nagy visszhangot keltett a hormonpótló terápiák ötlete. Egy akkori tanulmány szerint ugyanis a szívinfarktus és a stroke kockázatát növelhetik, ám a régi kutatási eredményeket mára nagyrészt felülírta az orvostudomány fejlődése. Az említett tanulmányt 2007-ben frissítették, melyben kiemelték, hogy a hormonterápián résztvevők körében valójában 30 százalékkal volt kisebb a korai halálozás kockázata, mint azoknál, akik nem vettek részt ilyen kezelésben.

A terápiát a kutatók biztonságosnak ítélték azon nők esetében, akik 60 éves koruk előtt kezdik meg a hormonpótlást. Ha orvosi szempontból segítségre van szükségünk,

létezik néhány igen hasznos eszköz, amelyek a hüvelyszárazság kezelésén keresztül segítenek helyreállítani a libidót.

Ilyen például a hüvelyi ösztrogén, ami hormonpótló terápia formájában, hüvelykúpként vagy krémként is alkalmazható.

szex menopauza után

Nem kell, hogy a menopauza a testiség végét jelentse (fotó: Getty Images)

Kapcsolódó: 4 ok, amiért a perimenopauzában kielégítőbb lehet a szex

Előnyök azonban ide vagy oda, kockázatai a változókori hormonterápiának is lehetnek, amelyek az életkor, a menopauza tüneteinek súlyossága, valamint a kórtörténet függvényében változhatnak. Ezért mindenképp konzultáljunk nőgyógyászunkkal arról, hogy mi lenne számunkra a legmegfelelőbb lépés: hormonterápia vagy a nem hormonális alapú lehetőségek (például életmódváltás)?

2. Síkosítók

Ha ódzkodunk a hormonterápiától, a síkosító nagyszerű segítség lehet a hüvelyszárazság ellen, hiszen csökkenti a súrlódás következtében kialakuló hüvelyi sérüléseket és fájdalmat szex közben. Fontos azonban, hogy

olyan készítményeket válasszunk, amelyek a hüvely ideális pH-jához is illeszkednek.

3. Önkielégítés

A maszturbálás szerepe a változókorban sem elhanyagolható. Az Indiana Egyetem friss, szeptemberi kutatása szerint a menopauzán átesett nők több mint 36,2 százaléka azt tapasztalta, hogy tüneteik javultak, miután önkielégítést végeztek, a hangulatingadozástól, álmatlanságtól kezdve egészen a hüvelyszárazságig.

Az önkielégítés a szakemberek szerint is számos mentális és egészségügyi előnnyel jár, és ha úgy tetszik, akár a magányosan eltöltött percek minőségi időtöltéseként is gondolhatunk rá – amit egészen biztos, hogy a felborult hormonháztartásunk is meghálál majd.  

4. Nyílt kommunikáció

A behatolás mélysége és szöge miatt egyes szexpózok fájdalmasabbak lehetnek, mint mások – különösen menopauza után –, ezért ne féljünk kísérletezni, valamint kommunikálni párunkkal az igényeinkről. A szexnek nem kell fájdalmasnak lennie, ezért

soha ne hallgassuk el, ha bármi kényelmetlenséget okoz számunkra!

Emellett mindenkinek más elképzelései vannak a szex kívánt gyakoriságáról, ami menopauza után bizony új irányokat is vethet. Ha nem félünk őszintén beszélni erről a partnerünkkel, az eltérő igényeket is könnyebb áthidalhatóvá tenni. (Amennyiben nem jutunk dűlőre, érdemes lehet szexterapeuta segítségét is kérni.)  

5. Ha a szex nem opció: az intimitás más formái

A közösülés nem az egyetlen módja annak, hogy szeretetteljes, intim pillanatokat éljünk át a kedvesünkkel. Egymás testét sokféleképpen felfedezhetjük – az erotikus érintésektől az ölelkezésig és összebújásig szinte bárhogyan. Az orális szex és a közös önkielégítés például hüvelyi szárazság esetén sem járnak fájdalommal, megéri tehát nyitottnak lenni, kísérletezni és felfedezni, hogy mi okoz örömet igazán az olyan drasztikus testi változásokkal járó időszakokban, mint amilyen a menopauza is.

Nők Lapja Változókor magazin elérhető az újságárusoknál!

Nők Lapja Változókor címlap

 

Kiemelt kép: Getty Images