Sokan élnek a toxikus szerelem ködében anélkül, hogy felismernék az egészségtelen párkapcsolati mintákat. Szerencsére van kiút a függőségi csapdából.
  • Nehéz felismerni a toxikus párkapcsolati sémákat, mert nem tudjuk, milyen a jó minta.
  • Inkább a saját agyunk által felállított csapdában ülünk, csak hogy ne kelljen szakítani.
  • Szerencsére több megoldás van arra, hogy megváljunk az egészségtelen párkapcsolattól.

Ha ilyen rosszul bánik veled, hagyd ott. Hogy léphetsz ennyiszer ugyanabba a folyóba? Így hangzik általában a kívülről érkező párkapcsolati tanács, amelynek a szándéka ugyan nem, a hasznossága annál inkább vitatott.

A toxikus párkapcsolatban maradás vagy visszatérés, illetve a hasonlóan rossz partner választása nem intézhető el egyszerűen azzal a javaslattal, hogy hagyd ott az illetőt. Mivel már szakirodalma van ennek a jelenségnek, és egyre többször beszélünk róla, tudjuk, hogy nem ilyen egyszerű. Csak annak látszik.

Ám minden szerelmi történet egyedi, ahogy a szenvedő fél motivációja sem ugyanaz az esetek többségében. Az egészségtelen párkapcsolat fenntartása mögött gyakran nem a tudás hiányzik, mert bár tisztában vagyunk azzal, hogy valami nem stimmel, inkább a szőnyeg alá söpörjük az egészet félelemből.

Ezért választunk rendszeresen toxikus partnert

Nagyon sokféle oka lehet annak, hogy újra és újra a rossz partner mellett döntünk vagy nem tudunk kilépni a toxikus párkapcsolat fogságából. Alább áttekintjük a legfontosabbakat.

1. Vélt vagy valós szerelem

Az érzéseknek nehéz parancsolni, és ugyan minden szerelemnek megvannak az árnyoldalai, a szép idők emléke meglehetősen jó indoknak tűnik arra, hogy maradjunk. Ám pontosan a mindent elvakító szerelem miatt nem biztos, hogy számunkra egészséges kapcsolatban vagyunk.

Unalmas már egyedül?

Ne várd ölbe tett kézzel, hogy a nagy Ő bekopogtasson az ajtódon – küldj neki személyre szabott meghívót! A Nők Lapja és a Randivonal most közösen segít társra találni. Kattints a linkre, és készülj a randira!

Ha hozzászokunk egy bizonyos típusú kapcsolathoz, jó eséllyel a következő alkalommal is hasonlót fogunk keresni. Az ismerősség érzése felülírhatja a valós lelki igényeket. Sokat ront a helyzeten az agy, amely a szerelem biokémiájáért felelős. Amikor szerelmesek vagyunk, megemelkedik az agyban található dopaminszint, és úgy érezzük, mintha jutalmat kapnánk.

Ez akkor is igaz, ha a partner amúgy két szerelmes epizód között elviselhetetlen. Hiába tűnik el például napokra, csak az számít, amikor újra feltűnik, ekkor ismét bekapcsol a jutalomközpont. Kialakul az ördögi kör: a függőkhöz hasonlóan agyunk arra kondicionál minket, hogy az örömteli pillanatokat várjuk, még ha nincs is belőlük túl sok.

párkapcsolat miért térünk vissza rossz partnerhez

Az önbecsülés hiánya gyakran tart minket a toxikus párkapcsolatban (Fotó: Getty Images)

2. Alacsony önbecsülés

Az egyik leggyakoribb ok, amiért a toxikus párkapcsolat mellett döntünk, a „nem érdemelsz jobbat” érzése. Az alacsony önbecsülés a magánéleti döntéseket is komolyan befolyásolja. Aki nem érzi magát elég értékesnek, tudattalanul is olyan partnert fog keresni, aki tükrözi ezt az állapotot. Ilyenkor könnyű elhinni, hogy nem találunk jobbat, vagy hogy egy megfelelőbb társ találása lehetetlen számunkra.

Akinek a párkapcsolati múltja hemzseg az érzelmileg elérhetetlen, manipuláló vagy nemtörődöm partnertől, óhatatlanul is elhiszi, hogy ennyivel kell megelégednie. Ezért például a negligálás vagy a kritikák fel se fognak tűnni az illetőnek, hiszen ez a minta erősödött meg benne.

3. Remény

Nem véletlenül az emberiség egyik kedvenc mondása a remény hal meg utoljára. Hol lenne ennek nagyobb létjogosultsága, mint a párkapcsolat? Ahogy a dolgok jobbra fordulásában bízunk, ugyanúgy reménykedünk abban, hogy a partnerünk egy napon azzá a társsá válik, akire vágyunk.

Hiszen ha eléggé szeretjük, akkor nem csak szökőévkor lesz gondoskodó és szerető fél, hanem mindennap tenni fog a kapcsolatunkért. A majd megváltozik fantáziaképbe való kapaszkodás tartja életben a lelkesedést és a jövőbe vetett hitett. Ez a remény a kezdeti időszak mézeshetek hangulatán, a szép, ám ritka pillanatokon vagy a tartalom nélküli ígéreteken alapul.

4 toxikus szerelmi mítosz, ami borítékolja a csalódást. 

Az igazság azonban kiábrándító lehet: az emberek ritkán változnak meg úgy, ahogy mi szeretnénk pusztán azért, mert kitartunk mellettük. Ha a remény tart minket a rossz partner mellett, még több csalódásra kell felkészülnünk.

4. Érzelmi manipuláció

Az érzelmileg manipulatív partner könnyedén eléri, hogy megkérdőjelezzük saját ösztöneinket, értékítéleteinket. Idővel ebben a helyzetben is kialakulhat a függés ördögi köre: azt gondoljuk, hogy minden kapcsolati problémáért mi vagyunk a hibásak, tehát magunkat kell megjavítani. A partner szeretetéért és elismeréséért pedig sokan akár a végsőkig is hajlandóak elmenni.

párkapcsolat miért térünk vissza rossz partnerhez

Próbáljunk a saját ösztöneinkre hallgatni a manipulatív partner helyett (Fotó: Getty Images)

Hogyan szakítható meg a toxikus minta?

A számunkra nem megfelelő partner elhagyása azért is különösen nehéz, mert amíg látunk opciót arra, hogy a kapcsolat egyszer csak jobb lesz, addig mi is ragaszkodunk hozzá. Még akkor is, ha ez az önbecsülésünk lefaragásával jár.

Időbe telik, amíg felismerjük, hogy az egészségtelen párkapcsolati dráma nem egyenlő a kémiával,

ezért a legfontosabb lépés, hogy azonosítsuk a káros mintát. Ebben segítségünkre lehet a környezetünk, ahol általában látják a jeleket. Ha több, különböző embertől kapunk hasonló véleményt a viselkedésünkről, érdemes elgondolkodni azon, hogy talán van igazság a szavaikban.

A szerelmi dopamincsapdát csökkenthetjük azáltal, ha több időt töltünk a szeretteinkkel, és kevésbé vagyunk kiszolgáltatva a partner hangulati változásainak.

Így fokozatosan újraírhatjuk a jutalomközpont szabályait, hogy a bizonytalan szerelem helyett az állandó, egészséges kötődés legyen a meghatározó.

Nagyon fontos, hogy megerősítsük az önbizalmat, amihez kérjünk professzionális segítséget, ha szükséges. A saját értékeink felismerése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy kiegyensúlyozott kapcsolatot alakítsunk ki magunkkal. Ha megtanuljuk értékelni a személyiségünket, kevésbé fogunk olyan partnerhez csapódni, aki nem önmagukért szeret.

Unalmas már egyedül? Ne várd ölbe tett kézzel, hogy a nagy Ő bekopogtasson az ajtódon – küldj neki személyre szabott meghívót! A Nők Lapja és a Randivonal most közösen segít társra találni. Kattints a linkre, és készülj a randira!

Kiemelt kép: Getty Images