- A bélproblémák korunk népbetegségének számítanak, ezért is fontos, hogy minél többet tudjunk beleink egészségéről.
- Léteznek úgynevezett bélseprő ételek, melyek a bennük található tápanyagok által jótékonyan hatnak bélrendszerünkre.
- A zöld leveles zöldségek például a nagy mennyiségű rostnak, magnéziumnak és antioxidánsoknak köszönhetően hatékonyak.
Az egészséges bél és a normális székletürítés kapcsán korábban már számtalan témát érintettünk. Írtunk többek között arról, milyen és mennyi a normális széklet, milyen szokásokkal károsítjuk bélrendszerünket, honnan ismerhetjük fel a legsúlyosabb bélbetegségeket, de arról is szót ejtettünk, melyek az egészséges, gyulladásmentes bél ismérvei.
Nem hiába foglalkoztunk a kérdéskörrel ennyit. A legújabb orvostudományi elméletek szerint a bél az „új agy”, vagyis bélrendszerünknek saját idegrendszere van, ezáltal megannyi szerv működésére kihat. Emellett a bélbetegségek növekedésével párhuzamosan az igényünk is megnőtt arra, hogy minél többet megtudjunk beleink egészségének megőrzéséről.
Mindennek tudatában nem árt, ha időközönként, amikor szervezetünk úgy kívánja, méregtelenítést végzünk, amit szerencsére otthonunkban is biztonságosan megtehetünk. Ám mielőtt bármilyen béltisztító módszert választanánk, érdemes szakértővel konzultálni, különösen, ha krónikus betegséggel küzdünk vagy gyógyszert is szedünk. Viszont ha nincs akadálya a természetes béltisztításnak,
a gázok, görcsök és a puffadás megszüntetésére bátran bevethetünk egy számunkra megfelelő béltisztító étrendet,
és így csökkenthetjük a káros baktériumok számát a bélben. De honnan tudhatjuk, mely ételek támogatják beleink egészségét? Szerencsére vannak olyan tápanyagban gazdag, bélseprő élelmiszerek, melyek hatékonyan és természetesen segítik emésztésünket, bélflóránkat.
Ezek a legjobb bélseprő ételek
Zöld leveles zöldségek
A zöld leveles zöldségek, különösen a spenót, a kelkáposzta, a brokkoli és a káposzta hatékonyan támogatják bélrendszerünket, hála a bennük található nagy mennyiségű rostnak, magnéziumnak és antioxidánsoknak. A magnézium különösen fontos a vastagbélben található jótékony baktériumok fenntartásához, míg a rost segíti az emésztést és csökkenti a gyulladást.
Ezek a zöldségek ráadásul változatos módon fogyaszthatók, és nemcsak a bélrendszert tisztítják, de általános egészségünkhöz is hozzájárulnak a mindennapok során.
Gabonafélék
A csíráztatott gabonák magas rosttartalmuk révén rendkívül jótékonyan hatnak bélrendszerünkre, segítik az emésztést és támogatják a hasznos baktériumok szaporodását a bélben. A bennük található rost azonban nem csupán a székrekedést előzi meg, egyúttal csökkenti bizonyos szív- és vastagbélbetegségek kockázatát is. És hogy mely gabonák rendelkeznek a legjobb bélseprő tápanyagokkal?
A kiemelkedő béltisztító gabonák közé tartozik például a quinoa, ami még gluténmentes is. A barna rizs szintén gazdag rostban és fehérjében, így tökéletes alapja lehet egy bélbarát étrendnek. Emellett az ugyancsak
rostdús zabpehely is jó választás lehet reggelire, különösen, ha egészséges zsírokkal és fehérjével kombináljuk.
Gyümölcsök
Beleinknek sok rostra, vitaminra és ásványi anyagra van szükségük. Mi másból pótolnánk ezeket, mint egészséges gyümölcsfélékből? A vízben oldódó rostokat tartalmazó gyümölcsök, például az alma és a körte, segítenek növelni a széklet tömegét, míg a vízben nem oldódó rostokban gazdag fajták, például a szőlő és a málna, felgyorsítják a tápanyag áthaladását a belekben.
A magas rosttartalmú körte mellett ajánlott még az avokádó, mely magnéziumot és káliumot is bőven tartalmaz, ahogy az eper szintén remek választás, mivel tele van antioxidánsokkal és C-vitaminnal.
Kapcsolódó: 5 meglepő jel, amivel problémát jelez a bélrendszered.
Vadon élő halak
Továbbra is tartja magát, hogy a mediterrán étrend az egyik legegészségesebb diéta, és nem véletlenül. A tápanyagdús zöldségek és gyümölcsök mellett nagy hangsúlyt fektet a vadon élő halak fogyasztására.
Az omega-3 zsírsavak hozzájárulnak a bélbaktériumok egészséges egyensúlyához és csökkenthetik a vastagbélrák kockázatát is.
A lazac az egyik leggazdagabb tápanyagforrás, magas fehérje- és egészséges zsírtartalma miatt ideális választás lehet, de ugyanígy a kalciumban és D-vitaminban gazdag szardínia is remek opció. A pisztrángot enyhe íze és sokoldalúsága miatt választhatjuk, miközben tele van fehérjével, B-vitaminnal és természetesen jótékony zsírsavakkal.
Probiotikus ételek
Bár technikailag nem számít élelmiszercsoportnak, a probiotikumokban gazdag ételeknek mindenképpen helyet kell kapniuk egy béltisztító étrendben. A probiotikumok olyan baktériumok, amelyek számos testi funkcióban alapvető fontosságúak, különösen a vastagbél egészségének fenntartásában játszanak fontos szerepet. A natúr joghurt az egyik legkiválóbb ilyen probiotikus étel, különösen, ha élő kultúrákat tartalmaz, amelyek hatékonyan támogatják bélflóránkat.
A savanyú vagy fermentált káposzta szintén rendkívül jótékony – nemcsak rostban és vitaminokban gazdag, de erjesztett ételként bőséges probiotikumforrás is. A reneszánszát élő kombucha, az utóbbi évek népszerű fermentált teája értékes probiotikumaival szintén segíti emésztésünket.
Víz
Sajnos hiába étkezünk helyesen, ha nem fogyasztunk elegendő folyadékot ahhoz, hogy könnyítsünk emésztésünkön. A víz együttműködik a gyomorsavval, segíti az ételek könnyebb áthaladását a beleken, a tápanyagok felszívódását, nem mellesleg lágyítja a székletet.
Ezen túlmenően a víz hozzájárul a bélflóra egyensúlyának fenntartásához és nyálkahártyájának egészségéhez. A bélrendszer támogatása mellett a víz segít csökkenteni a baktériumokat a húgyhólyagban, megelőzi a székrekedést, normalizálja a vérnyomást és hozzájárul a szervezet regenerálódásához egy alapos béltisztítás után.
Vess véget a székrekedésnek! – 5 ital a jobb emésztésért.
Kiemeltkép: Getty Images