D-vitamin adagolás

Ennyi D-vitaminra van szükséged a téli hónapokban

A zsírban oldódó D-vitamin az egyik legfontosabb tápanyag: részt vesz az immunrendszer működésében, azaz pont télen lenne a legfontosabb, hogy elég adagot kapjunk belőle. Napfény hiányában viszont ez nehéz feladat.
  • A D-vitamin segít megelőzni a fertőzéseket, bizonyos ráktípusokat és a cukorbetegséget is.
  • Táplálkozással nem tudunk kellő mennyiséget bevinni ebből a vitaminból.
  • A téli hónapokban elengedhetetlen a pótlása gyerekeknél és felnőtteknél egyaránt.

Eredetileg az orvosok úgy gondolták, hogy a D-vitamin csak a csontok egészsége szempontjából fontos. Az első vizsgálatok szerint ugyanis csak a csontbetegségekkel, például az angolkórral vagy a csontritkulással hozták összefüggésbe a hiányát. Időre volt szükség, mire teljesen feltárták, milyen sokféle folyamatban vesz részt a D-vitamin.

Az immunsejtek külön D-vitamin receptorokkal rendelkeznek, emellett a vitamin fontos szerepet játszik a gyomor és bél egészségének megőrzésében, a bélmikrobiom egyensúlyában. Ezáltal egész évben ellenállóbbak lehetünk a fertőzésekkel szemben. A gyulladásos bélbetegségek, a Crohn-betegség, de a bél- és tüdőfertőzésekre való hajlam is sokkal gyakoribb azoknál, akik szervezetében alacsony a D-vitamin szintje.

A D-vitamin helyes adagolása nagyon fontos

Abban gyakran a szakértők sem értenek egyet, hogy pontosan mennyi D-vitamint kellene szedniük az egészséges felnőtteknek. Napi 200 nemzetközi egységtől (NE) napi 2000-ig változnak az elképzelések. Az Egyesült Államokban az Institutes of Medicine napi 600-800 NE-t ajánl felnőtteknek, míg az Endokrin Társaság napi 1500-2000 NE-t.

Magyarországon a hivatalos ajánlás napi 2000 NE-t ír elő a felnőtteknek, 

a gyerekeknél 6 éves kor alatt 400-500 egységet, míg afölött ennek dupláját javasolja. Az adagolás évszaknak megfelelően is változhat: tavasszal és nyáron a napfényből sok D-vitaminhoz jutunk, télen viszont csak akkor, ha napos hegyoldalakon töltjük minden időnket, szabad bőrfelületeket hagyva, ahol a napfény elérheti a bőrünket.

d-vitamin adagolás

A D-vitamint folyékony napfényként is emlegetik, napi 2000 NE-s adagokban érdemes szedni (Kép: Getty Images)

Honnan szerzünk D-vitamint télen?

Ugyanazok az UVB-sugarak, amelyek egyébként a leégést okozzák, a bőrbe érve D-vitamint is termelnek. Nyáron a naptej, a ruha és kalap véd ugyan a ráktól, de sajnos csökkenti a D-vitamin termelődését is. Így nem véletlen, hogy télen áll a legrosszabbul a D-vitamin raktárunk.

Mivel a vitamin zsírban oldódik, ezért képesek vagyunk eltárolni, de nem végtelen ideig.

Valamennyi D-vitamin egyébként kis mennyiségben megtalálható az olajos halakban (makréla, tonhal és szardínia), a gombákban, valamint a dúsított tejben is, de a legtöbb esetben télen naponta szükségünk van a vitamin pótlására.

Nem szabad túlzásba vinni

A D-vitamin természetesen kölcsönhatásban van a többi tápanyaggal és vitaminnal is, például önmagában is fokozza a kalcium felszívódását. A legfontosabb, hogy a normál véralvadásért felelős K-vitaminnal együtt azon dolgozik, hogy a szervezetbe jutó kalcium valóban elérjen a csontokig.

Ha kalciumpótlásra van szükségünk, olyan terméket válasszunk, amihez hozzáadtak D3-vitamin és a K2-vitamint is.

Kivéve persze, ha vérhigítót szedünk vagy bármilyen módon gond van a véralvadásunkkal, ez esetben előbb konzultáljunk az orvosunkkal a K-vitaminnal kapcsolatban. Sima D-vitamint azonban bárki szedhet, és érdemes is a mindennapok részévé tenni.

Kapcsolódó: A D-vitamin pótlása terhesség és szoptatás időszakában is nagyon fontos.

Kiemelt kép: Getty Images