A kifejezés elterjedését, miszerint a kutya az ember legjobb barátja, George Graham Vest amerikai ügyvédnek köszönhetjük. Történt ugyanis, hogy Vest olyan embert képviselt egy per során, akinek szándékosan megölték a kutyáját 1869-ben. Az ügyvéd így fogalmazott akkor a vádlott előtt:
„Az egyetlen abszolút önzetlen barát, akire az ember szert tehet ebben az önző világban, az egyetlen, aki sosem hagyja el őt, az egyetlen, aki sosem hálátlan és hűtlen hozzá, az a kutyája. Ő az, aki mellette áll jóban-rosszban, egészségben-betegségben. Ott alszik a hideg földön, ahol a barátságtalan szelek fújnak, s ádázul zuhog a hó, csak hogy gazdája oldalán lehessen. Megnyalja a kezet, amiben nincs élelem, amit felajánlhatna. Nyalogatja a sebeket, és enyhíti a fájdalmakat, melyeket a világ kegyetlensége ejt. Úgy őrzi koldus gazdája álmát, mintha király volna.
Mikor minden barát eltűnik, ő marad.
Ha elmúlik a gazdagság vagy a hírnév szertefoszlik, ő olyan hűséges marad szeretetében, ahogy a nap kitart az útján az égen.”
A kiváló szónoki képességekkel megáldott ügyvéd szavai tökéletesen példázzák a kutya és az ember között húzódó köteléket, ami legalább annyira különleges, mint amilyen hosszú is. Kapcsolatunk négylábú barátainkkal hosszú múltra tekint vissza, a kutyák hozzávetőlegesen 15 000 éve hű társaink jóban és rosszban. De mint tudjuk, még a legjobb kapcsolatok sem súrlódásmentesek.
Az elmúlt évtizedekben végzett kutatások is bebizonyították, amit a gazdik idáig is tudtak: kutyáink is képesek komplexebb érzelmeket átélni és kifejezni. Ugyanúgy éreznek örömöt, bánatot, gyászt, undort, félelmet és féltékenységet, sőt, a gazdira alkalomadtán meg is sértődhetnek. Bár emberhez hasonló érzéseket élnek át, másképp fejezik ki azokat, mint mi, ami olykor-olykor félreértések forrása is lehet.
A kutya képes haragudni a gazdájára?
A szakértők szerint igen – a kérdés ugyanakkor eléggé összetett. Amikor ugyanis haragról beszélünk, hajlamosak vagyunk az emberi érzelmek szemüvegén keresztül vizsgálni a kutyánkat. Tény, hogy kétségkívül hasonlóak, az állati érzelmeket azonban nem érdemes úgy kezelnünk, mintha emberiek lennének. A „kutyadüh” egy sokkal egyszerűbb, ártatlanabb és tisztább érzelem annál, mint amit emberként élünk át hasonló helyzetekben, és előbb szól valamilyen szükségletről, mint magáról a sértettségről.
Jaak Panksepp idegtudós úttörő kutatásai során kidolgozta a hét elsődleges érzelemrendszer fogalmát (keresés, gondoskodás, játék, vágy, félelem, pánik, düh), amelyek szerinte minden emlősben jelen vannak. Ezek olyan ösztönös érzelmek, amelyek merőben különböznek az úgynevezett másodlagos érzelmektől, például a féltékenységtől, amit tanulás és tapasztalás útján sajátítunk el.
Az ösztönös, elsődleges érzelmeket illetően a kutyák némileg hasonlíthatnak az emberekre, ugyanakkor mindez nem jelenti azt, hogy tetteiket emberi motivációk vezérlik.
Ha egy kutya például valami miatt neheztel a gazdájára, azt soha nem kíséri rosszindulat vagy bosszú.
Tegyük fel, hogy épp jóízűen majszoljuk az ebédünket, amit egy óvatlan pillanatban egyszer csak elvesznek előlünk. Természetes, hogy az első zsigeri reakciónk a döbbenet, amit pillanatokkal később a harag vált fel. Nos, valahogy így működnek a kutyák.
Ezekből a jelekből tudhatod, hogy mérges rád a kutyád
Ahogyan az emberek, úgy a kutyák reakciói is eltérőek lehetnek bizonyos helyzetekben. Mutatunk néhány kevésé egyértelmű jelet, amelyek arra engednek következtetni, hogy átléptük kedvencünk határait!
1. Elkerülő magatartás
A kutyadüh nem minden esetben jár vicsorgással és morgással. Ha azt látjuk, hogy a kutyusunk elfordítja tőlünk a fejét, és hiába hívjuk, elsétál mellettünk, majd kimegy a szobából, jó okunk van azt feltételezni, hogy neheztel ránk.
Kapcsolódó: Így nyugtathatod meg szorongó kutyádat
Az elkerülő viselkedés azonban nem feltétlenül színtiszta haragot jelez. Mindez akár egy stresszhelyzetre adott válaszreakció is lehet, sőt, az is megeshet, hogy kutyánknak csak egy kis csendre van szüksége. Érdemes tehát gazdiként megvizsgálni, hogy mivel válthattuk ki mindezt. Csináltunk valamit, ami ijesztő volt számára? Erőteljesen gesztikuláltunk, leszidtuk őt, esetleg túl hangosak voltunk?
2. A testbeszéd
A kutyák testtartása beszédes. Ha valami miatt négylábú barátunk frusztrált, kerüli a szemkontaktust, testtartása merev, lassú lesz, a fülek hátra vagy oldalra simulnak, a farok pedig mozdulatlan.
Fontos, hogy komolyan vegyük, felismerjük és kezeljük ezeket a jeleket. Ha megértjük, hogy kutyáink valamilyen problémát jeleznek, érzelmi szükségleteik kielégítése mellett a bizalmukat is tovább építhetjük.
3. Romboló magatartás
A bútor rágása, a szüntelen ásás vagy más pusztító tevékenységek a frusztráció vagy szorongás jelei lehetnek. Ha kutyánk nem kíméli a kanapét és a díszpárnákat, amikor hosszabb ideig távol vagyunk, előfordulhat, hogy így fejezi ki a szeparációs szorongás miatti félelmét – mondhatjuk úgy is, hogy a dühét, amiért magára hagytuk.
4. Étvágytalanság
Ha kutyánk hirtelen elveszíti érdeklődését a finom falatok iránt, az nemcsak betegséget, de bizonyos helyzetekben stresszt is jelezhet. Például ha a közelmúltban új kedvenccel bővült a háztartás, és kutyánk még nem szokott hozzá a változáshoz, könnyen lehet, hogy az étvágytalanságon keresztül jelzi felénk: nem örül, és kényelmetlen számára a helyzet.
A kutyák nem tartanak haragot
A kutyák tehát nem úgy élik meg a haragot, mint az emberek, ráadásul nem rendelkeznek olyan kognitív képességekkel, amelyek a haragtartásért felelnek. Ha kutyánk idegesnek tűnik, annak egy közelmúltbeli esemény vagy egy folyamatban lévő kellemetlenség lehet az oka, ezért nekünk, gazdiknak kell résen lennünk, hogy megoldást találjunk problémára.
Amikor úgy találjuk, hogy kutyánk valami miatt neheztelhet ránk, fontos, hogy megfelelően reagáljuk le ezeket a helyzeteket. Haraggal reagálni egy másik személy dühére mindig olaj a tűzre, és ugyanez érvényes a kutya-ember kapcsolatokra is. A büntetés félelmet és szorongást kelthet, ami további viselkedési problémákhoz, illetve a kutya-gazdi kötelék gyengüléséhez vezethet.
A következetes napi rutin, az empátia, a türelem és a pozitív megerősítés kulcsfontosságú, így biztosíthatjuk, hogy kutyáink biztonságban, szeretve érezzék magukat.
Háromféle kutyatartó létezik, te melyik típus vagy?
Kiemelt kép: Getty Images