- Magyarország lakossága világelső az alkoholbetegek arányát tekintve.
- Sokan nem tudják, de az alkoholizmusnak különböző típusai és fokozatai vannak.
- Az alábbi jel elárulja, ha mi is veszélynek tesszük ki magunkat alkoholfogyasztási szokásainkkal.
A WHO adatai azt mutatják, Magyarország lakossága világelső az alkoholbetegek arányát tekintve. Felmérések szerint az itteni lakosság 21,2%-a küzd valamilyen szintű alkoholfogyasztási zavarral. Még lesújtóbb, hogy a magyar férfiak több mint kétharmada – orvosi definíció szerint – alkoholistának számít. Sokan elbagatellizálják saját alkoholfogyasztásukat, mondván, „napokat kibírnak italozás nélkül”, vagy azzal, hogy „bár isznak, az nem látszik rajtuk, nem részegednek le”. Pedig mindkét esetben alkoholizmus állhat a háttérben.
Vannak, akik egy komoly lerészegedést is annyival intéznek el, hogy „csak iszogattak”, pedig, mondjuk, közben nyolc egységnyi alkoholt vittek a szervezetükbe. (Ez nagyjából egy üveg bornak/három korsó sörnek felel meg, és szakértők szerint nagyon is jelentős mennyiségnek számít.) Meglepő ráadásul, hogy melyik az a társadalmi csoport, aki a leginkább hajlamos így gondolkodni saját alkoholfogyasztási szokásairól.
Kapcsolódó: Ez a szemszín hajlamosabbá tehet az alkoholizmusra
„Sokan azt gondolják, hogy azok a fiatalok a problémásak ilyen szempontból, akik hétvégenként eljárnak szórakozni, pedig valójában a középkorúak és az idősebbek azok, akiknek az ivási szokásai aggasztóak – mondja a Daily Mail által megszólaltatott Dr. Peter Rice pszichiáter. – Ők otthon isznak, rendszeresen, viszonylag keveset, például esténként egy koktélt vagy egy-két pohár bort, és közben bele sem gondolnak, hogy ez mennyit számít. Ők a kockázati ivók.”
„Általában megüti a kritikus mennyiséget az is, amit egy vacsorapartin vagy egy baráti összejövetelen megiszunk, még ha nem is akarjuk bevallani – ezt már Dr. Stephen Ryder májspecialista mondja. – Létezik egy kép a fejünkben a nagyivóról, a mértéktelen ivóról, és nem akarunk így gondolni magukra.” Pedig már az is árulkodó lehet, ha minden héten fogyasztunk alkoholt. (Angliai felmérések szerint ez manapság az 55–64 évesek körében a legjellemzőbb.)
Kapcsolódó: Az alkoholista párja a társfüggő
„Sokan nem lesznek ittasak attól, ha este 6-tól éjfélig megisznak hat egységnyi alkoholt, ugyanakkor az alkohol nem csak akkor hat károsan az egészségre, ha lerészegedünk tőle. A következetesen fogyasztott kis mennyiség is káros. De természetesen az sem jobb, ha hétköznap nem iszunk, aztán meg a hétvégén alaposan bepótoljuk” – hangsúlyozza Dr. Rice. Valójában nincs olyan alkoholmennyiség, ami ne lenne káros az egészségre – állítják ma már világszerte a tudósok. Az adatok mégis aggodalomra adnak okot.
„Az alkohollal közvetlenül összefüggő halálozási arányok tovább emelkednek, és nem tudjuk, mi okozza ezt”
– mondja John Holmes, a Sheffieldi Egyetem professzora. „Fontos hangsúlyozni, hogy azok sem immunisak a betegségre, akik úgy gondolják, hogy »jól bírják az italt«. Sőt, ez akár vészjós jel is lehet – teszi hozzá Dr. Rice. – A nagyivók szervezete hajlamos magas alkoholtoleranciát kialakítani, így ők még akkor sem tűnnek részegnek, ha épp egészen magas a véralkohol-szintjük. Sokak számára a részegség érzése egy figyelmeztető jel, hogy ideje megállni, kicsit olyan, mint egy fájdalomjelzés.
Az tehát, aki »jól bírja az italt«, valószínűleg túl sokat iszik.
Ezért ne vegyük megnyugtató jelnek, ha józannak érezzük magunkat, miközben mindenki más ugyanannyi alkoholtól már összeesik. És ebből a szempontból az is teljesen mindegy, hogy milyen típusú alkoholt fogyasztunk.”
Kapcsolódó: Ez a 4 jel utal arra, hogy valaki funkcionális alkoholista
Kiemelt kép: Getty Images