párkapcsolat, szerelem, unalom, unalmas párkapcsolat, megszokás

Kényelmes vagy unalmas a párkapcsolatunk? Nem mindegy!

Egy párkapcsolat korai szakaszában, amikor tombolnak a hormonok, szinte mindent a szenvedély szemüvegén keresztül látunk. Ahogyan telik az idő, és ahogyan párkapcsolatunk egyre stabilabbá válik, úgy váltja fel a kezdeti lángolást a megszokás és a kényelem.
  • A párkapcsolatok intenzitása idővel változik, ami normális folyamat. 
  • Azonban benne van a pakliban, hogy e változásokból megszokás, a megszokásból pedig unalom válik. 
  • Ha intő jelként tekintünk rá, van kiút az unalomból. Mutatjuk, hogyan! 

Amikor egy szenvedélyes szerelem kellős közepén vagyunk, mindenki hajlamos idealizálni a partnerét, és figyelmen kívül hagyni a hiányosságokat. Tény, hogy mindez nagyszerű érzés, ám mindeközben számolnunk kell az idő múlásával, ami a kapcsolati intenzitás változását is magával hozza.   

Kutatások szerint a szenvedélyes, mindent felülmúló szerelem érzése körülbelül a kapcsolat megkezdése utáni 12-18 hónapban indul csökkenésnek, átadva a helyet ezzel a mély, bensőséges kötődésnek és szeretetnek. Ha összességében jó, konfliktusmentes párkapcsolatban élünk, könnyen lehet, hogy az unalom érzését is megtapasztaljuk eközben.

Bizonyos időközönként olyan, mintha minden nap ugyanolyan lenne? A furcsaságok, amiket korábban cukinak, viccesnek találtál a párodban, most bosszantanak? Néha nehéz miről beszélgetni, kevesebb a szex, hiányzik az újdonság varázsa, és jó lenne újra átélni a mindent elsöprő szenvedély varázsát? Nem vagy egyedül.

Kapcsolódó: 3 jel, hogy túl sok kompromisszumot kötsz a párkapcsolatodban

A kapcsolati dinamikák változása normális folyamat, és nincs olyan pár, aki ne tapasztalt volna hasonlót. Azonban fontos különbséget tenni mindeközben a kényelem és az unalom között. Ha alapvetően elégedettek vagyunk a párkapcsolatunkkal, a kevésbé izgalmas időszakok is normálisnak számítanak. Egy stabil, biztonságos párkapcsolat valóban aranyat ér, ám ha nem vagyunk résen, a megszokások könnyen unalomba csaphatnak át. 

Az unalmas párkapcsolat 4 gyakori oka

A megszokás abban az esetben válik veszélyessé, ha nem követi növekedés a párkapcsolatban. Ezért, ha esélyt szeretnénk adni magunknak és a másiknak, ne titkoljuk el kellemetlen érzéseinket a partnerünk előtt! Amennyiben felismerjük a jeleket, és feltárjuk az okokat, kiutat is könnyebben találhatunk az unalom börtönéből.

Fontos figyelembe venni, hogy unalmat egy párkapcsolatban más tényezők is okozhatnak – olyanok, amelyek túlmutatnak a kapcsolati dinamikák természetes lefolyásán. Mutatjuk, melyek lehetnek ezek!

1. Különböző érdeklődési körök

Egy párkapcsolat könnyen elfáradhat, ha hiányzik az alapvető kompatibilitás. Ha nem azonosak a céljaink, és érdeklődési körünk alapjaiban eltér, nehezebb lehet közös nevezőre jutni.

2. Mély, tartalmas beszélgetések hiánya

Kommunikáció nélkül nincs egészséges párkapcsolat. Ha elmegyünk egymás mellett, és nem beszélünk az érzéseinkről, a terveinkről, a céljainkról vagy bármi egyébről, a szokásosnál is hamarabb kialudhat az a bizonyos szikra.

unalmas-parkapcsolat-jelei

Az unalom érzése könnyen legyőzhető, ha mindkét fél hajlandó energiát fektetni a párkapcsolatba (fotó: Getty Images)

3. Feladtuk a céljainkat a kapcsolatért

Ha valaki más javára lemondtunk addigi vágyainkról, idő kérdése, hogy mikor kezdünk fásulttá válni. Szerelem ide vagy oda, a párkapcsolaton kívüli életünkre is összpontosítani kell, ami számos előnnyel jár mind egyénileg, mind a kapcsolat szempontjából. Hiszen így nemcsak egyéni identitásunkat, de a kapcsolatunk megfelelő dinamikáját, illetve magát az újdonságérzetet is megőrizhetjük.   

4. Kölcsönös erőfeszítések hiánya

Ahhoz, hogy párkapcsolatunk virágozzon, időre és figyelemre van szükség. Ha elhanyagoljuk a saját, illetve partnerünk igényeit, és figyelmen kívül hagyjuk mindeközben az érzéseinket is, bizony könnyen unalmassá, üressé válhatunk egymás számára.  

Van kiút

Cheryl Harasymchuk, a Carleton Egyetem pszichológiaprofesszor kutatásában azt sugallja, hogy a párkapcsolati unalom érzése az ingerek hiányára vezethető vissza. A megszokás és unalom jeleit pedig

nem érdemes összetéveszteni a sikertelen párkapcsolat jeleivel,

hiszen ezen a ponton még korrigálható a helyzet, ha közös erőbedobással életben tartjuk a szikrát. 

Ha tehát úgy gondoljunk, hogy párkapcsolatunk alapjaiban jól működik, és kár lenne veszni hagyni, némi erőfeszítéssel új energiákat csempészhetünk közös életünkbe. A tartós unalom veszélyessé válhat, de szerencsére nem lehetetlen legyőzni. Kapcsolatunk javítása érdekében először viszont fel kell tennünk magunkban két fontos kérdést.

  • Unatkozunk, vagy csak kényelmesen érezzük magunkat? Ha hajlamosak vagyunk összekeverni e két érzést, érdemes lehet átgondolni az elvárásainkat, illetve azt, hogy mit remélünk a kapcsolattól.
  • A párkapcsolatunk mely aspektusait érezzük egyhangúnak? A megoldáshoz is közelebb kerülünk, ha tudjuk, mely területekre szükséges fókuszálnunk.

Számtalan tényező közrejátszhat abban, hogy miért kezdünk el unatkozni partnerünk mellett, tanulmányok szerint azonban az ingerek és az újdonság hiánya számítanak a leggyakoribb okoknak. Kutatások azt sugallják, hogy a tudatosan megosztott tevékenységek nagyszerű módjai lehetnek a probléma orvoslásának.

Azaz az unalomra tekinthetünk egyfajta intő jelként is, ami azt üzeni felénk, hogy ideje visszatérni az alapokhoz (és őszintén kommunikálni erről a partnerrel), és megismételni azokat a tevékenységeket, amelyeket a párkapcsolatunk elején örömmel, közösen végeztünk. Amikor időnk engedi, próbáljuk meg felülírni rutinszerű életünket, például: kezdjünk el együtt edzeni, fedezzünk fel új éttermeket, próbáljunk ki új sportokat, menjünk együtt kirándulni, és így tovább – határ a csillagos ég.

Kapcsolódó: 2 szó, ami minden kapcsolatot megmenthet

Kiemelt kép: Getty Images