- Végigsöpört az egész világon az időszakos böjt népszerűsége, de most derült ki a diéta mellékhatása.
- Valószínűleg ez a fogyókúra nem csak a zsírt olvasztja le rólunk, hanem a sejtnövekedést is gátolja.
- A hajhagymák fejlődése megszakadhat a drasztikus böjttől és 18%-kal kevesebb haj nőhet.
Az időszakos böjt meghatározott időszakra korlátozza az étkezési fázisokat. Ezeket az időszakokat ablaknak nevezik – ha nyitva van, ehetünk. Egy 24 órás periódusban jellemzően 8 órára hagyhatjuk nyitva az ablakot, a fennmaradó időszakban pedig csupán cukormentes folyadékot lehet inni.
A 16/8-as módszer a legnépszerűbb diéta, de sokan esküsznek az 5/2-es fogyókúrás módszerre is, ami heti két nap böjtöt foglal magában. Bármelyik időszakos diétát is választjuk, az biztos, hogy nagy önuralomra van szükség hozzá. Ráadásul sokaknak nem is jó ez a módszer, hiszen a zárt ablakos időszakban leeshet a vércukorszintjük, tehát például cukorbetegeknek és inzulinrezisztenseknek sem jó.
Az időszakos böjt kopaszodást okozhat
Kínai tudósok szerint a világszerte népszerű fogyókúra tönkreteheti a hajhagymákat. A Westlake Egyetem kutatói szerint ez valószínűleg azért van, mert a szigorú diéta a sejteket több energiától fosztja meg, mint amennyire az egészséges hajnövekedéshez szükségük van.
Kapcsolódó: Így lesz hatékonyabb és tartósabb a fogyókúra
A kutatás vezetője, Bing Zhang, a kínai Csöcsiangban található Westlake Egyetem őssejtbiológusa az egereken végzett kísérletek eredményeiből következtetett a diétás módszer hátrányaira.
„Nem akarjuk elriasztani az embereket az időszakos böjttől. Csak
fontos tisztában lenni azzal, hogy az ételmegvonásnak lehetnek mellékhatásai.
A diéta alatt túl sok idő telik el két kiadós étkezés között, reggel is csak kevés táplálékot visznek be a fogyókúrázók” – részletezi a kutató.
Az eredeti, 5/2-es időszakos böjt időablakában mindössze 600 kalóriát lehet enni, ami egy szendvicsnek vagy egy kiadós salátának felel meg. Ez nagyon kevés energia egy napra, és hosszú távon biztosan hiánybetegséghez vezet.
Fogyókúrára fogott egerek
A kínai kísérlethez az egereket megborotválták, majd 8, 16 vagy 48 óránként etették őket, a kontrollcsoport korlátlanul jutott ételhez, végül összehasonlították a szőrnövekedési eredményeket.
Míg a sokat evő egerek szőrzetének nagy része 30 nap után visszanőtt, addig
az időszakos böjt szerint etetett egereknél 96 nap után csak részlegesen nőtt vissza a szőrzet.
A szakértők szerint ennek oka az lehet, hogy a szőrsejteknek rendszeres energiapótlásra van szükségük, amit a táplálékból származó energia fedez. Az időszakos böjt azonban korlátozza az energiabevitelt, ami elpusztítja a szőrsejteket, a hajhagymák pedig elhalnak.
Ez a fogyókúra hajvesztést okoz
Ha a szervezet nem jut elég táplálékhoz, akkor a zsírraktárakat kezdi el használni glükóz helyett, ami a tanulmányt készítő kutatók szerint olyan vegyi anyagok felszabadulását válthatja ki, amelyek károsítják a hajsejteket.
Az egereken végzett kutatás eredményét megerősítették embereken végzett kísérletekkel is. Az egyik humán kísérletben 49 fiatal felnőttet 18 órás böjtre fogtak.
A tudósok azt tapasztalták, hogy az időszakos diéta
10 nap alatt átlagosan 18%-kal csökkentette a hajnövekedés sebességét a kontrollcsoporthoz képest.
„Embereknél enyhébb mellékhatást tapasztaltunk. Tehát van hajnövekedés, csak egy kicsit lassabban, mint általában” – mondja Zhang. De a kutató azt is hozzátette, hogy az embereknél nagyon egyedi a hajnövekedés, meghatározza a genetikai és a hormonális állapot is.
Kapcsolódó: Fogyókúra a jobb memóriáért és jó kedélyállapotért
Kiemelt kép: Getty Images