- Nem mindegy, hogyan esszük vagy isszuk a finomított cukrokat.
- A cukros üdítők a legveszélyesebbek, túlzott fogyasztásuk szívbetegséghez vezet.
- Valószínűleg az lehet a kulcs, hogy az ételekben található zsíroknak és fehérjéknek köszönhetően lassabban szívódik fel a cukor, mintha folyadékban oldott állapotban visszük be.
A Frontiers in Public Health című szakmai folyóiratban nem régen megjelent kutatásban közel 70 ezer svéd férfit és nőt kérdeztek meg étkezési szokásairól és életmódjukról 1997 és 2009 között. A vizsgált alanyok közötti szív- és érrendszeri betegségek előfordulását a nemzeti egészségügyi nyilvántartásokból gyűjtötték össze 2019-ig.
A kutatók három kategóriában vizsgálták a svédek cukorfogyasztását: cukros italok, édességek (például sütemények) és olyan természetes édesítőket magában, mint a méz vagy a kockacukor.
A cukros italok nagyobb rizikót jelentettek a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában, mint az olyan édességek, mint a péksütemények – mondta el Suzanne Janzi, a svédországi Lund Egyetem táplálkozás-epidemiológiai doktorandusza a CNN-nek.
Az édes italok (minden üdítőital és gyümölcsital, amely nem frissen préselt 100%-os gyümölcslé) fogyasztása a szívbetegség magasabb kockázatával járt, mint azoknál, akik több péksüteményt fogyasztottak. Meglepő módon nem azoknál volt legkisebb a rizikófaktor, akik a legkevesebb cukrot fogyasztották.
Cukor, cigi, hízás
A kutató azt is elmondta, hogy az eredményeknél olyan tényezőket is figyelembe vettek, amelyek még befolyásolhatják a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását: az életkort, a nemet, az alkoholfogyasztást, a dohányzást, a testmozgást és a testtömegindexet.
A kutatók arra próbálnak rájönni, hogy milyen faktorok játszhatnak még szerepet abban, hogy kinek hogyan reagál a cukorra a szervezete. Például az is egy fontos szempont a genetikai adottságok miatt, hogy európai páciensek adatait elemezték.
Jótékony szokások szívbetegség ellen
Azt is feltételezik, hogy azok az emberek, akik nem olyan édesszájúak, más egészségtelen étellel vittek be olyan tápanyagokat, amelyek negatívan hatottak a szívükre. Janzi azt is elárulta, hogy a svédek például rengeteg nassolnak két főétkezés között, mégsem rossz azoknak az eredménye, akik sok édességet esznek.
Ezt a nassolási hagyományt ők fikának nevezik: ilyenkor összegyűlnek, kávéznak kollégákkal, barátokkal és mellé édes süteményeket csipegetnek. Talán a társas érintkezés volt jó hatással a kutatási alanyok egészségére vagy az, hogy a süteményekből a rostok és a zsírok miatt lassabban szívódik fel a cukor. A kutatók nem győzik kiemeleni, hogy tovább kell vizsgálni, hogy az un. „hozzáadott cukor fogyasztás” hogyan hat a szívre.
Kapcsolódó: Cukor vagy édesítőszer? Segítünk eligazodni!
Üdítők tiltólistán
Egy biztos, az üdítőkben található cukor indokolatlanul sok, ráadásul folyadékból sokkal gyorsabban kerül a véráramba a cukor, mint szilárd ételből. A kutatóorvosok szerint nem kell teljesen lemondani a cukorról, hogy megőrízzük a szívünk egészségét, de a mindennapi, „láthatatlan” cukorbevitelt mindenképpen csökkenteni kell.
Az Amerikai Szívgyógyászok Szövetsége a
nőknek napi 6, férfiaknak 9 teáskanál hozzáadott cukrot ajánl.
Ez mennyi? 3 deciliter cukros üdítő fedezi ezt a napi ajánlott cukormennyiséget, tehát nyilvánvalóan lényegesen több cukrot viszünk be, mint ami szükséges a szervezet működéséhez.
Így csökkenthetjük a cukor mennyiségét
Ahogy fentebb írtuk, nagyon szeretjük a cukros ízt, és nem is lehet egyik napról a másikra leszokni róla. De ha már annyit megteszünk, hogy elhagyjuk a cukros italokat, sokat tettünk, hogy megelőzzük a szívbetegségeket. Tippek, ha sok édeset iszunk:
- Minden nap egy pohárral kevesebb üdítőt igyunk váltsuk ki vízzel, teával.
- Törekedjünk rá, hogy egy idő után már csak minden második nap igyunk cukrosat, akkor is csak egy pohárral.
- Ha nem tudunk elég vizet inni, ízesítsük a vizet mentával, citrommal vagy fogyaszunk szénsavas vizet.
- A kávéban, teában is fokozatossan csökkentsük a cukrot: minden nap felezzük meg a cukor mennyiségét, amíg cukor nélkül is meg tudjuk inni az italt.
- A dobozos, palackos gyümölcsitalokat vizezzük fel fokozatosan, majd hagyjuk el teljesen.
Kapcsolódó: Egy étel, ami valóban beválik cukor utáni sóvárgás ellen
Kiemelt kép: Getty Images