- Az ételek újramelegítése nem játék, súlyos egészségi kockázata is lehet.
- A szakértő szerint van három ételtípus, amit kifejezetten rizikós újramelegíteni.
- Halálos esetet is dokumentáltak, ami bizonyítja, mennyire fontos az odafigyelés.
Szép és jó dolog a maradékmentés – főleg az ünnepek idején –, de táplálkozási szakértők szerint vannak olyan ételek, melyeket csupán egyszer lenne szabad újramelegítenünk – vagy inkább egyáltalán nem kellene. Ennek persze több oka is lehet, de valamennyiben közös, hogy egészségünk bánja, ha mégis engedünk a kísértésnek.
Természetesen emögött az intelem mögött is tudományos magyarázat áll. Egyrészt az újramelegítés következtében megváltozhat az élelmiszerek kémiai összetétele és olyan mérgező anyagok szabadulhatnak fel, melyek akár a vesekárosodással is összefüggésbe hozhatók. Másrészt bizonyos ételek lehűtése, majd újbóli felmelegítése olyan, nehezen elpusztítható baktériumok, mint az E. coli (Escherichia coli) vagy a Listeria monocytogenes elszaporodását is elősegítheti.
3 étel, amit tilos újramelegíteni
Erre a veszélyes jelenségre hívta fel nemrégiben a figyelmet Harini Bala dietetikus. Ő három olyan ételt is megnevezett, melyek különösen kritikusak, ha újramelegítésről van szó.
1. Spenót
A szakértő listáján az első ilyen élelmiszer meglepő módon a spenót. Ez a népszerű és egészséges leveles zöldség ugyanis oxálsavat tartalmaz, ami nyersen ugyan ártalmatlan, ám újramelegítés következtében „kristályosodik” és mérgezővé válhat. Ebből kifolyólag növeli a vesekő kialakulásának kockázatát, a húgyutakban létrejövő, kemény kristályos képződmény pedig komoly fájdalmat és vizelési nehézséget okozhat.
„A spenót nitrátokat is tartalmaz, melyek újramelegítéskor nitritekké alakulnak, és ezek szintén mérgezőek” – figyelmeztet a dietetikus. A nitritekről úgy vélik, amennyiben a bélben található vegyületekkel kölcsönhatásba kerülnek, olyan anyagokat hoznak létre, melyek növelhetik a bélrák kialakulásának kockázatát. Más tanulmányok szerint a spenótlevelek hajlamosak liszteriózist vagyis ételmérgezést okozni, melyért a Listeria monocytogenes nevű baktérium elszaporodása felelős.
Kapcsolódó: Ez történik az étellel, ha légy száll rá
Ha a spenót nincs megfelelően megmelegítve, a felszínén található baktériumok könnyen életben maradhatnak, lázat, influenzaszerű tüneteket, fejfájást, merev nyakat, zavartságot vagy akár görcsrohamokat okozva.
2. Tea
A második kedvenc, mely esetében ugyancsak érdemes elkerülni az újramelegítést, az bizony a tea. Azon túl, hogy ettől az ital keserűbbé válik, a benne található tanninok (csersavak vagy digalluszsavak) mennyisége is megnő, így pedig az addig „nyugvó” baktériumok is aktiválódhatnak.
3. Rizs
Végül pedig jöjjön a legkockázatosabb étel újramelegítés szempontjából, a rizs. Amint a főtt rizs kihűl, úgynevezett Bacillus cereust tartalmazhat, mely egy spóraképző, ételmérgezést okozó baktérium, amely jellemzően a talajban és zöldségekben fordul elő. A Bacillus cereus spórái hőállóak – tehát még a tűzön melegítés sem szünteti meg a kockázatot –, az általuk okozott tünetek pedig általában hányás, hasmenés és hasi görcsök formájában jelentkeznek.
Szerencsére van néhány szabály, melyet követve csökkenthető a fertőzés veszélye.
„A rizs újramelegíthető, ha a főzést követő két órán belül légmentesen lezárt tárolóban hűtjük le a hűtőszekrényben – magyarázza a szakértő. – De, ha reggel főzzük meg a rizst, majd este tesszük csak a hűtőbe, hogy másnap elfogyasszuk, nagy az esély a Bacillus cereus kialakulására.”
Ezért tilos újramelegíteni az ilyen ételeket
A tavalyi év során újra felkapottá vált egy hátborzongató történet, mely arról a 20 éves fiúról szól, aki az úgynevezett sült rizs szindróma következtében halt meg. Ha ugyanis a rizst nem megfelelően főzzük, tároljuk vagy melegítjük újra, akár végzetes bakteriális fertőzést is okozhat. Ez azért van, mert szobahőmérsékleten vagy többszöri újramelegítéssel tökéletes feltételeket biztosítunk benne a baktériumok elszaporodásának. De az ételmérgezés veszélye nem csupán a rizsre vonatkozik.
A Belgiumból származó fiatalember a konyhájában öt napig hagyott állni egy tányér spagettit, majd újra megmelegítette és elfogyasztotta. Beszámolók szerint röviddel az étel elfogyasztása után hányingert, hasi fájdalmat, fejfájást, hasmenést és hányást is tapasztalt. A férfi 10 órán belül meghalt. A boncolás során megállapították, hogy testében mérsékelt centrilobuláris necrosis, vagyis toxikus májelhalás alakult ki, ami végül a szervei leállásához vezetett.
Az esetet a Journal of Clinical Microbiology című szaklapban is publikáló orvosok szerint a Bacillus cereus spóraképző baktérium okozta. Figyeljünk tehát, mit, hogyan és mennyi idő után fogyasztunk, de leginkább mérlegeljük, egyáltalán megéri-e újramelegíteni azt a bizonyos maradékot.
Botulizmus: tényleg tartanunk kell tőle?
Kiemelt kép: Getty Images