Ahogy öregszünk, a hajunk szerkezete számos módon megváltozik, mivel a test természetes biológiai folyamatai befolyásolják a haj növekedésének ritmusát, hajszálaink tartását, vastagságát és színét. Életmódunk mellett a genetikai tényezők befolyásolják leginkább, milyen hamar és milyen ütemben kezd el őszülni és ritkulni a hajunk.
Télen a haj különleges ápolást igényel, mert az időjárási körülmények (hideg, száraz, szeles idő) és további környezeti hatások (például a sapka viselése) ilyenkor jelentős stresszt okoznak a hajnak és a fejbőrnek. Az idősödő, őszülő hajnak pedig még inkább szüksége van hidratálásra, táplálásra és védelemre, hogy megőrizze puhaságát, fényét és egészségét.
Téli hajápolás 50 felett: a legnagyobb kihívások
„Ha az évszakváltásokat nézzük, a télre való átállás a legnehezebb kihívás a hajunk számunkra – mondja Ternyák Kata mesterfodrász, az Imagine szalon megálmodója. – A nyári nap sugarai nagyon sok D-vitamint biztosítanak szervezetünknek, amit most pótolni kell. Bizonyos kor felett ráadásul az évszakváltáshoz hormonális változás is párosul, ilyenkor még intenzívebb hullást és kezelhetetlenebb hajat észlelünk.”
Ahogy idősödünk, a haj növekedési fázisa (anagén fázis) rövidül, míg a nyugalmi fázis (telogén fázis) meghosszabbodik. Bizonyos hatóanyagokkal külsőleg, belsőleg pedig hajerősítő vitaminokkal tudjuk segíteni a hajnövekedést.
„Fontos hogy konzultáljunk fodrászunkkal – biztat Ternyák Kata. – Mondjuk el őszintén, amit tapasztalunk. A felkészült, tapasztalt kollégák professzionális hatóanyagokkal olyan intenzív hatást tudnak elérni, amivel rövid időn belül látványosan javul a haj szerkezete.
Emellett otthon is használható hajszérumokkal is tudjuk a fodrász munkáját segíteni.
Ha a hullás nem csökken, mindenképp bőrgyógyász segítségét kell kérni. Ebben az esetben valószínűsíthetően egy belső gyulladás is jelen van, és így jelzi számunkra a hajunk hogy foglalkozzunk most kicsit magukkal.”
Az ősz haj általában szárazabb és durvább tapintású, mivel a pigment elvesztése a hajszálak szerkezetére is hatással van. Gyakran tapasztalhatjuk, hogy egy-egy kiváltképp makacs hajszál antennaként meredezik összevissza a fejünkről. Kata szerint 50 felett az ősz haj színezése, festése a haj textúráján is javít, aki pedig megmaradna a természetes, manapság ráadásul igen divatos ősz tincsek mellett, annak a lila pigmentekkel gazdagított samponokat ajánlja otthoni használatra.
Téli hajápolás: extra védelmi lépések
A mesterfodrász elmagyarázza, hogy télen a fejbőrünk védelmi működése, faggyútermelése is kicsit megváltozik. „A fejbőr ápolásánál rendszeresen ajánlom, és a szalonmunka során alkalmazzuk is a vendégeknél a fejbőr mélyebb tisztítását fejbőr radírokkal.
Ugyanis a sapka viselése és a hideg a faggyútermelésünket egyfajta védelemként intenzívebb fokozatra kapcsolja. Ezt a felesleges faggyútermelést muszáj intenzívebben kezelni, mert ha nem foglalkozunk vele, akkor a haj hullását felgyorsíthatja. A fejbőr radírok rendszeres használata emellett segíti a samponoknak a hatóanyag bevitelét a fejbőrünkbe.”
Íme az ideális téli hajápolási rutin lépései idősödő hajra
A lépésekért kattints a galériára!
Ebben az időszakban is nagyon széles a paletta a haj plusz ápolását segítő hajkezelésekben. Az egyik leghatékonyabb, személyre szabható szalonkezelés például a Kérastase Fusio Dose, amellyel több problémát is orvosolni tudunk egyszerre, ha jól kombináljuk a koncentrátumokat és boostereket.
„Ezeket a kezeléseket szalonokban a kollégák beépítik a haj mosásának rituáléjába – avat be Kata. – Nem vesznek el sok időt, pár perc, szinte észre sem vesszük, csak a végeredményt látjuk. Ez azért is nagyon hasznos, mert nem halmozunk fel sok felesleges terméket az otthonunkban, hanem mindig a hajunk jelenlegi állapotának megfelelő termékkel tölthetjük fel a hajunkat energiával, tápláló anyagokkal. Elég havi egyszer igénybe vennünk őket: a haj szerkezetébe beépülve a hatóanyag folyamatosan és fokozatosan fejti ki a hatását.”
Téli hajápolás 50 felett: néhány extra tipp
Kíméletes hajmosás
- Ha megoldható, heti 2-3 alkalomnál ne moss gyakrabban hajat. Használj kímélő, hidratáló sampont!
- Kerüld a forró vizet, mert szárítja a hajat és a fejbőrt: állítsd langyosra a hőfokot.
Alapos balzsamozás
- Bár mindenhol azt halljuk, olvassuk, a mesterfodrász szerint nem törölközőszáraz hajra kell felvinni a balzsamot. Elég, ha csak kinyomkodjuk kézzel a felesleges vizet, hisz így több vizet tud bezárni a balzsam a hajszálakba.
- Fontos, hogy egyenletesen eloszlassuk: egy sűrű fogú fésűvel fésüljük bele a kondicionálót a hajvégeinkbe, hogy mindenhova jusson.
Hővédelem és kíméletes szárítás
- Ha hőt használsz a formázáshoz (pl. hajszárító, hajvasaló), mindig használj hővédő spray-t.
- Alacsony hőfokon szárítsd a hajat! Ha lehet, hagyd természetesen megszáradni, viszont soha ne feküdj le vizes hajjal.
Kímélő frizurák és gyengéd fésülés
- Télen a haj könnyen törik a sapkák alatt, ezért kerüld a szoros frizurákat, fonatokat, copfokat. Érdemes olyan frizurát vágatni, ami 50 felett is bevállalható és könnyen kezelhető.
- Használj széles fogú fésűt vagy természetes sörtéjű kefét, hogy elkerüld a hajszálak töredezését.
Védelem a hideg ellen
- Mindig hordj puha, nem szintetikus anyagból készült sapkát (pl. pamut, gyapjú, netalán kasmír), hogy védd a fejbőröd a hideg szél ellen.
Kiemelt kép: Getty Images / Canva