társasjáték történelem

Végre kiderült, hogyan kell játszani a 4000 éves társasjátékot

A téli szünet alatt előkerülnek a társasjátékok, hiszen az egyik legjobb családi program a közös játék. Tudták ezt őseink is, akik a történelem során sokféle táblajátékot létrehoztak. Nemrég egy 4000 éves társasjáték szabályaira sikerült rájönni.

1977-ben olasz és iráni régészek az Irán délkeleti részén fekvő Shahr-i Sokhta temetőben végeztek ásatásokat, amikor a 731-es számú sírban egy szokatlan tárgyra bukkantak.

Egy ősi társasjátékra, ami i. e. 2600-2400 körüli időkből származik. Sajnos pontos játékszabályt nem mellékeltek hozzá, csak egy ékírásos táblát, így a tudósok a mai napig azon gondolkodtak, vajon hogy lehet ezt a játékot játszani.

Megfejtették a történelmi társasjáték szabályait

A kutatókat szerencsére segítette a rejtvény megfejtésében, hogy korábban már más hasonló társasjátékokat is találtak, köztük az Ur királyi játékot, amit Mezopotámiában játszottak hasonló időszakban. Ennek nyomán a Shahr-i Sokhta játékot vizsgáló csapat azt feltételezte, hogy ez a társasjáték is bábuk és blokkolók sokféleségének rendszerével működött, és az nyert, aki a legjobb stratéga volt.

Az ékírásos tábla megfejtése tovább vezette a kutatókat, és lehetővé tette Irving Finkel, a British Museum kurátora számára, hogy a társasjáték szabályait megismerje.

Ebben a videóban az Ur királyi játékot ismerheted meg:

Így kellett játszani az ősi társast

Az ősi társasjátékban a táblán különféle bábukat állítottak fel, amelyek versengtek egymással. A szabály szerint a blokkoló bábuk nem támadhatták az ellenfél blokkolóit. Azokat stratégiai szempontból kellett elhelyezni és mozgatni, kockadobással eldöntve, ki hányat léphet. A futó bábuk mozgatását is ez szabályozhatta. Az nyerte a játékot, aki mind a 10 bábut le tudta vinni a tábláról, megakadályozva az ellenfele különféle támadásait.

Ebben a videóban megmutatják, hogyan játszhatták az ősi társast:

Ezért szeretjük a társasjátékokat

Joggal merül fel a kérdés, hogy a kutatók miért öltek ennyi erőfeszítést abba, hogy megértsenek egy több ezer éves társasjátékot, no meg az is, miért játszottak így őseink. A válasz ugyanaz: imádunk játszani, lehetőleg csoportosan. A társasjátékok a pszichológus kutatók szerint is összehozzák az embereket,

teret adnak a kommunikációnak, az együttműködésnek és persze a versengésnek.

Erősödnek a fontos emberi kapcsolataink (kivéve, ha folyamatosan önzőn és ellenségesen játszunk), a gyerekeknek pedig fejlődnek a szociális képességeik. Emellett a társasjátékok struktúrát és rendet nyújtanak egy olyan világban, ami gyakran kaotikusnak tűnhet. A szabályok világosak, és aki betartja őket, az játszik szépen, de közben a játék alatt egy másik világban találjuk magunkat, ami kikapcsolja a valódi világ okozta stresszt.

Milyen társasjátékok lehetnek hasznunkra?

Érdemes olyan társasokat tartani otthon, amelyek örömmel töltenek el, játékosak, viccesek, egy szépen felépített mesevilágba kalauzolnak el. Emellett ha a gyerekeinket szeretnénk fejleszteni, akkor szerezzünk be kognitív készségeket serkentő játékokat is, amelyek lényege a problémamegoldás, a kritikus gondolkodás és a döntéshozatal. A személyiséget pedig  ezek a társasok fejlesztik a leginkább. 

No de hogy reagáljunk, ha a gyerek csal a társasjátékban? Vekerdy Tamás elmagyarázta. 

Kiemelt kép: Getty Images – A címlapkép illusztráció