Szakítás után az ember sok mindenre képes. Lássuk be, ilyenkor a legtöbbünket kettős cél vezérel: egyrészt szeretnénk jobban érezni magunkat, másrészt szeretnénk, ha a másik – legalább egy kicsit – rosszul érezné magát. Valami ilyesmi filozófia állhat a bosszúruha mögötti elgondolás hátterében is. A kifejezés több mint harminc éves, és mint megannyi konvenciókon kívüli megoldás, Dianához köthető.
1994 novemberében, Károly hercegtől való különválása után a walesi hercegné jobban a kamerák kereszttüzében volt, mint valaha. Választhatta volna azt az utat is, hogy elrejtőzik a nyilvánosság elől, ő azonban másképp döntött. Azon az estén, amikor férje beismerte hűtlenségét egy azóta hírhedtté vált interjúban, Diana ellátogatott egy partira a londoni Serpentine Galériába, mégpedig egy elegáns, fekete, testhez álló, ejtett vállú ruhában, amelyet a görög Christina Stambolian tervezett. És ezen az estén megszületett a bosszúruha fogalma.
Bosszú helyett függetlenségi nyilatkozat
Bár azt sosem fogjuk megtudni pontosan, mi járt aznap Diana fejében, de a közvélemény egyhangúlag megszavazta: a megcsalt hercegné ezzel a ruhával demonstrálta, hogy ő a szebb, ő a fiatalabb, ő a szexibb, fittyet hány a protokollra és esze ágában sincs otthon szomorkodni. (Nyilván azt már megtette a botrányt megelőző években.) A szerelmi háromszögben az emberek legnagyobb része Diana oldalán állt, így nekik is öröm volt látni, hogy imádott hercegnéjük ragyog.
Mindenki elégedetten könyvelte el, hogy az erkölcsi győztes ő lett, és a lehető legnagyobb méltósággal állt bosszút. Természetesen fogalmam sincs, mi játszódhatott a szerelmi háromszög többi szereplőjének fejében, de nőként azért van egy tippem, hogy Kamillának okozott néhány kellemetlen percet – nem is elsősorban a ruha, hanem a nép reakciója.
Diana nem csupán a volt férjén és annak szeretőjén akart bosszút állni. Ha úgy vesszük, ez nem is sikerült neki, hiszen ő már nem él, a történet egykori főgonosza pedig ma III. Károly brit király, és mellette Kamilla a monarchia királynéja. A ruha sokkal inkább azt hivatott megmutatni, hogy az elnyomott hercegné mostantól a saját szabályai szerint él, és ezt ország-világnak látnia kell. Ezt bizonyítja az is, hogy az ikonikus darab már három éve a gardróbjában lapult, mire eljött az ideje, hogy a lehető legnagyobbat villantson vele.
Kapcsolódó: III. Károly eltitkolt szeretője – Mégsem Kamilla volt a nagy szerelem?
Diana bosszúruhája ezer és ezer összeállításnak adott alapot az elmúlt harminc évben a médiában. A divatmagazinok nem győzik listázni azt a sok-sok bombasztikusan felöltözött hírességet, akik frissen szakítottak vagy váltak el. Akár akarják, akár nem, bosszúruhát viselnek. Ha frissen szakítottál, ráadásul téged hagytak el vagy csaltak meg, kimész a nyilvánosság elé és jól nézel ki, akkor te bizony bosszúruhában vagy. Vitának helye nincs.
Testünk templom vagy fegyver?
A bosszútest ennél frissebb találmány, bevallom, én ennek a fentebb idézett kis reklámnak köszönhetően tudtam meg egyáltalán a létezését. Ha jobban belegondolok, a bosszútestben azért több van, mint a ruhában. Az már nem azt üzeni, hogy „én itt vonulok ebben a káprázatos ruhában és te nem vonulhatsz mellettem”, hanem azt, hogy „bombázó testem lett és ennek te már egy porcikáját sem élvezheted”.
Ha szabad így fogalmaznom, a bosszútest földi helytartója nem más, mint Khloé Kardashian, akinek 2017-ben debütált Revenge Body című valóságshowja három évadot élt meg. Epizódonként két alany teljes átváltozáson ment keresztül személyi edzők, stylistok és szépségszakemberek munkájának köszönhetően. Nem akarok ítélkezni, a műsorból egyetlen percet sem láttam, de megnéztem, milyen címeket kaptak az epizódok, és a From Mom to Milf alapján nagyjából el is helyeztem a szellemiségét.
Kell ennyi bosszú?
Nekem a bosszútest mint elgondolás kicsit ijesztő. Azt üzeni, használjuk a testünket fegyverként azok ellen, akik fájdalmat okoztak nekünk, és ennek meglehetnek a hátulütői. Evészavarhoz is vezethet, ha valaki bosszúból – azok ellen, akik bántották súlya miatt – elkezd teljesen egészségtelen módon fogyókúrázni. Nekem a bosszú tele van negatív tartalommal, és pont a méltóságteljes felülkerekedés hiányzik belőle, pedig sok esetben erről van szó.
Pont azt a belső fejlődést és erkölcsi győzelmet hagyja figyelmen kívül, ami sokkal fontosabb, mint a testzsírszázalék és az öltözék.
Én úgy gondolom, hogy ha valaki, aki megcsalta, megalázta, elhagyta, bántotta a partnerét, és attól érzi magát rosszabbul, hogy az exe bombajól néz ki, akkor jobb is, ha ment a levesbe. Még az interneten is azok a legnépszerűbb, bosszúról szóló idézetek, amelynek valami olyasmi az üzenete, hogy nincs ütősebb visszavágás annál, ha az ember nem akar visszavágni, egyszerűen csak jól él és boldog a másik nélkül.
Kapcsolódó: 8 sztárpár, akik barátok maradtak szakítás után
Mostanában Jennifer Lopez bosszúruháitól hangos az internet (bosszútestéről talán azért nem szólnak a hírek, mert évtizedek óta töretlenül bomba formában van), és szerintem olyan szomorú ez az egész. Nem tudom, mi történt abban a házasságban, és óvakodnék is a távszakértéstől, de egyet nem értek.
Ha Ben Affleck láthatóan vidám és nyugodt hangulatban a gyerekeivel és volt feleségével tölti a hálaadást, akkor tényleg megbosszulva érzi magát, amiért másnap Jennifer Lopez felvesz egy köldökig kivágott ruhát és először a mosogatónál, majd a karácsonyfa előtt pózol benne – tök egyedül?! Szerintem a bosszú és a kétségbeesés között nagyon vékony a határ, ezért én mindkét kifejezést maximum viccből használnám.
Mint az az ismerősöm, aki egy elhúzódó szakítás közben hét kilót hízott, majd mikor végre megszabadult a boldogtalanságát okozó kapcsolattól, egy reggel így fogalmazott, amikor összefutottunk: „épp a masszőrhöz rohanok a bosszútestemmel”, és nevetve sietett tovább. Nem tudtam nem észre venni, hogy a hosszú pufikabát alatt pizsamanadrágot visel. Nekem úgy tűnt, jobban érzi magát, mint JLo egy másik, sokat emlegetett, ezüst bosszúruhájában, amit csak néhány masni… és a Szentlélek tart össze.
Kapcsolódó: Robert F. Kennedy Jr. lányával léphetett tovább Ben Affleck
Kiemelt kép: Diana hercegné a legendás bosszúruhában 1994-ben – Fotó: Princess Diana Archive/Getty Images