- A szezonális hajhullás természetes, de vannak szokások, melyekkel tovább rontunk a helyzeten.
- Az ősz hajszálak kihúzása és a reggeli elmulasztása is kihat hajkoronánk egészségére.
- A dúsabb frizurához nem elég elkerülni a hibákat, megfelelő hajápolási rutin is szükséges.
Mindannyiunkkal előfordult már, hogy durván bántunk a hajunkkal, túlzásba estünk a festékkel vagy túl magas hőmérsékleten formáztuk a rakoncátlan szálakat. De azt talán álmunkban sem gondoltuk volna, hogy mindezekkel nem csupán időszakosan roncsoltuk a tincseket, de drasztikusan le is csökkentettük hajkoronánk volumenét. Alább olyan szokásokat sorolunk fel, amelyek a haj ritkulását okozhatják.
7 szokás, ami a ritkuló haj hátterében állhat
A szezonális hajhullás teljesen normális dolog, a hideg idő beköszöntével nem érdemes túl sokáig bámulnunk a zuhanyzóban kavargó hajszálakat. Ám jó, ha tisztában vagyunk vele, milyen szokásokkal ronthatunk tovább a helyzeten. Lássuk, milyen meglepő hétköznapi dolgoktól ritkulhat a hajunk!
1. A hajmosás elhanyagolása
A hajmosás tipikusan az a tevékenység, mellyel könnyen túlzásba eshetünk. Ugyanakkor ott van a másik oldal, mégpedig ha elhanyagoljuk. A hajmosás elengedhetetlen a fejbőr és a haj egészségének megőrzéséhez, hiszen a fejbőr is bőr, melynek célzott ápolásra van szüksége. A rendszeres hajmosással azon túl, hogy megszabadulunk a szennyeződésektől, biztosíthatjuk hajunk optimális növekedését és megelőzhetjük a hajritkulást is. De mennyi az a hajmosás, ami se nem sok, se nem kevés?
Általánosságban három- vagy négynaponta érdemes hajat mosni, hogy elkerüljük az olajok és egyéb szennyeződések felhalmozódását, melyek különféle gyulladásokhoz, töredezettséghez, korpásodáshoz és hajritkuláshoz vezethetnek. Persze a hajmosásmentes napok ideális száma egyénenként változhat, de szakértők szerint a három nap az esetek többségében megfelelő intervallum. És ha már a mosásnál tartunk, ajánlott legalább havonta egyszer alaposan megtisztítani a hajkefénket is.
2. Az ősz hajszálak kitépése
A mondás szerint, ha kihúzol egy ősz hajszálat, öt másik jön utána, hogy meggyászolja. Ez természetesen csupán babona, azonban az ősz hajszálakkal valóban óvatosabban kell bánni, legalábbis nem ajánlatos erőszakkal eltávolítani őket. A kihúzás károsíthatja a hajhagymát, így azt is megakadályozza, hogy az a bizonyos hajszál később egészségesen visszanőhessen.
Kapcsolódó: 5 étel, amitől télen is egészséges és erős lesz a haj
Az okozott károsodás miatt, ha vissza is nő a hajunk, vékonyabbá válhat, ezért, ha egy mód van rá, inkább használjunk kíméletes hajfestéket, vagy próbáljuk ki ezt az 5 frizurát, amely különösen jól mutat ősz hajból.
3. Nem megfelelő hajkefe használata
A hajkefe kapcsán már szót ejtettünk róla, milyen fontos, hogy havi rendszerességgel kitisztítsuk. De mielőtt nagytakarításba fognánk, nézzünk utána, egyáltalán a megfelelő típusú hajkefét használjuk-e, vagy épp ez a kis eszköz okolható hajunk ritkulásáért. A helytelenül választott hajkefék, különösen a népszerű, vaddisznósörtés fajták ugyanis komoly károkat és hajtöredezést okozhatnak.
Próbáljunk meg óvakodni a túlságosan tüskés fésűktől, ahogy a fémből készültektől is, mivel hajformázás közben túlságosan felmelegedhetnek. Helyette alkalmazzunk lekerekített, műanyag sörtéjű keféket, melyek amellett, hogy olcsóbbak, kíméletesebbek is a hajunkhoz.
4. Túl sok stressz
Manapság sok mindent fogunk a stresszre, és nem is alaptalanul tesszük, hiszen megannyi problémánk okozója lehet a tartósan fennálló feszültség és szorongás. Minden, ami a bőrünkre, a körmeinkre vagy a közérzetünkre rossz hatással van, az ugyanúgy a hajunkat is károsítja, tehát a stressz mellett sem mehetünk el szó nélkül. Azoknak, akik minden nap krónikus stresszel küzdenek, a hajszálaik is vékonyabbá válhatnak, mivel a stressz megemeli a kortizol hormon szintjét, ami hajhulláshoz vezethet.
5. A reggeli kihagyása
Gyakran halljuk, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése, és ez, úgy tűnik, a hajunk szempontjából is igaz. A reggeli kihagyása miatt csökkenhet a tápanyagellátottság a szervezetben, ami hosszú távon kihat hajunk egészségére. A legjobb étrend a haj számára a mediterrán diéta, amely sovány fehérjét, dióféléket, gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonákat és egészséges zsírokat tartalmaz.
Sok esetben a hajhullás hátterében azonban vashiány áll, ezért kifejezetten fontos a tápanyagpótlás, főleg a nők számára, akiknek a menstruáció miatt fokozott figyelmet kell fordítaniuk a vasban gazdag ételek fogyasztására.
6. Túlzásba vitt formázás
A túlságosan szoros kontyok, copfok és fonatok idővel hajritkuláshoz és hajhulláshoz vezethetnek, mivel a folyamatos feszültség károsítja a hajhagymát. Érdemes olyan hajgumit vagy puha hajpántot választanunk, amivel minimalizálhatjuk a töredezést. Ezen kívül, ahogy már fentebb említettük, a túl gyakori és intenzív hajformázás is megritkíthatja hajkoronánkat a fokozott terhelés miatt.
Hajlamosak vagyunk megrémülni a hajmosás után hátramaradó tincsektől vagy a hajkeféből kiszedett csomóktól, de ha ezt megpróbáljuk mindenféle speciális készítménnyel vagy extrém beavatkozással túlkompenzálni, azzal csak tovább ronthatunk a helyzeten. Az olyan praktikák, mint a tupírozás, a lakkozás vagy az állandó göndörítés, bár átmenetileg dúsabb hatást keltenek, valójában ártanak a hajunknak.
7. Lelki okok
Hányszor szólt ránk gyerekkorunkban anyukánk, hogy ne tekergessük, rágjuk vagy húzzuk tincseinket, mert kihullanak! Az elsőre puszta rémisztgetésnek tűnő figyelmeztetés mögött azonban tudományos magyarázat áll: ezek a szokások akár egy trichotillománia nevű viselkedészavarban is kicsúcsosodhatnak, mely során az adott személy ténylegesen és csomóban kitépi a saját hajszálait.
Ennek lelki okait minden bizonnyal segítő szakemberrel együtt tudjuk majd felderíteni. Érdemes mielőbb belevágni a közös munkába – nem kizárólag szép, dús és fényes hajuk megőrzése érdekében. Tudjuk, hogy az aggodalom és a szorongás szintén a stressz-szint megnövekedését okozza, bár ez egy enyhébb változata a hajhullás lehetséges lelki okainak, ezt se söpörjük a szőnyeg alá! Kérjünk segítséget!
Pápá, ritkuló haj!
Noha a genetikát nem csaphatjuk be, a fent említett faktorok elkerülésén túl mást is tehetünk, ha dúsabb hajkoronát szeretnénk. Koncentráljunk a tápanyagokban gazdag étrendre, beleértve a már említett fehérjéket, a vasat, az ómega-3 zsírsavakat és a haj növekedését serkentő esszenciális vitaminokat. (A link alatt elolvasható cikkünkben összeszedtük, melyek a legjobb vitaminok a hajnak és a körömnek.)
Kerüljük a gyakori hőkezelést és a durva vegyi anyagokat, továbbá igyekezzünk kialakítani egy kifejezetten ránk szabott hajápolási rutint: a gondosan összeállított módszer tartalmazzon tisztítást, kondicionálást, hidratálást, természetes olajok alkalmazását, valamint fejbőrmasszázst – mely egyébként stresszkezelésnek sem utolsó.
Kapcsolódó: Hajnövesztés természetesen – A legjobb olajok a rozmaringtól a szőlőig
Kiemelt kép: Getty Images