- Az új év első napjaiban a decemberi evés-ivást heveri ki a szervezet.
- Érdemes könnyed mozgásformával indítani az edzéseket.
- Mutatunk 6 pilates gyakorlatot, amitől beindul az emésztés.
Még az újévi fogadalmakra is nehéz koncentrálni, ha a beleink nem állnak készen az új esztendő kihívásaira. Habár a közös ünnepi étkezéseket fizikai és lelki szinten is pozitívnak érezzük, a decemberi dionüszoszi lakomák megviselik az emésztőrendszert.
Puffadunk, és akkor is teltségérzetünk van, ha pusztán egy csésze teát ittunk meg.
Görcsök és gázok gyötörnek minket, ráadásul a letargia is erőt vehet rajtunk.
A mozgás szinte lehetetlen küldetésnek tűnik, bár jó hír, hogy a helyzet nem reménytelen. Egy izzasztó HIIT edzés valószínűleg az utolsó dolog, amire január első napjaiban vágyunk, és ezzel valószínűleg a beleink is egyetértenének.
Kímélő megoldás lehet, ha az alábbi pilates gyakorlatokkal indítjuk az évet, amelyek nem csupán az ízületeinkkel barátságosak, de segítenek felébreszteni az emésztőrendszert, és enyhítik a kellemetlen hasi tüneteket.
Miért érdemes pilatest végezni étkezés után?
A pilates egy kíméletesebb, alacsonyabb fizikai megterhelést jelentő mozgásforma, amely elsősorban a core izmokra összpontosít. Miközben tetőtől talpig erősíti a testet, fejleszti a rugalmasságot, és
a legmélyebb törzsizmok átmozgatásával stimulálja a belek mozgását is.
A pilates az idegrendszert is nyugtatja, csökkenti a stresszhormon szintjét. Mivel a magas kortizolszint befolyásolhatja az étvágyat és az alvást, a stressz csökkentése az emésztésre is jótékony hatással van.
Hat gyakorlat a hatékony emésztésért
Az alábbi mozdulatsorok segítségével könnyedén megszabadulhatunk a diszkomfort érzéstől, és kíméletesen ugyan, de munkára serkentjük a bélrendszert.
1. Százas
A jól ismert, népszerű gyakorlattal tetőtől talpig bemelegítjük a testet: a karok mozgatása és a légzés együttesen fokozzák a keringést és elősegítik az emésztőrendszer munkáját.
Így végezd a gyakorlatot: feküdj a hátadra, hajlított térdekkel, karok nyújtva, tenyerek lefelé néznek. A lábakat összeszorítva a core izmok segítségével emeld asztalpózba a lábakat, térd-boka egy vonalban, derékszögben. Emeljük fel a fejet és mellkast, miközben a kezekkel a lábak irányába törekszünk, azokat pedig 45 fokos szögben kinyújtjuk.
Ügyeljünk az alsó háti szakaszra: ha felemelkedik, emeljük a lábakat is magasabbra.
Egyenes kezekkel kezdjünk pumpáló mozdulatokba a két karral, öt számolásra belégzés, majd öt számolásra kilégzés. Ismételjük az egészet, amíg el nem érjük a százat. Térjünk vissza a kiinduló pózba, vagy húzzuk a térdeket a mellkashoz.
2. Álló legördülés
Ez a gyakorlat enyhíti a hát feszültségét és segít a hasizmok aktiválásában, ami különösen fontos az emésztés elősegítésében.
Így végezd a gyakorlatot: állj egyenesen, karjaidat nyújtsd magad elé, és lassan gördülj lefelé a gerinced mentén csigolyáról csigolyára. Majd ugyanilyen lassan gördülj vissza álló helyzetbe.
Nem csak az emésztőrendszer lenne hálás, ha többet fogyasztanánk ebből a szuperélelmiszerből.
3.Térdnyújtás
A térdek mellkashoz való húzása hatékonyan serkenti az emésztés folyamatát.
Így végezd a gyakorlatot: feküdj a hátadra, karok, lábak nyújtva. Emeld fel a fejet, nyakat, vállakat, és emeld el a lábakat is a földtől. Miközben a bal láb nyújtva marad, húzd a jobb térdet a mellkashoz, majd cserélj lábat. Ismételd a gyakorlatot 10-15 alkalommal.
4. Térdkörzés
Ez a gyakorlat szintén a has alsó részére koncentrál, serkenti a keringést és a bélmozgást, elősegítve a jobb emésztést.
Így végezd a gyakorlatot: feküdj a hátadra, hajlítsd be a térdeidet, karok a test mellett. Húzd a jobb térdet a mellkashoz. A csípőből kiindulva körözz a lábaddal néhányszor ugyanabba az irányba, majd válts irányt. Ügyelj rá, hogy a medence mozdulatlan maradjon, mintha egy pohár vizet egyensúlyoznál a hasadon. Ha mindkét irányba elvégezted a gyakorlatot, jöhet a másik láb.
5. Fűrész
A gerinccsavaró mozgás nem csupán a csigolyáknak tesz jót, de
megdolgoztatja a hasizmokat és átmasszírozza a belső szerveket is, serkentve ezzel az anyagcserét.
Így végezd a gyakorlatot: ülj le a talajra, nyújtsd ki a lábaidat vállszélességben, karjaidat nyújtsd oldalra. Ha feszességet érzel a hátadban vagy a lábaidban, hajlítsd be a térdeket. Csavarodj balra, majd hajolj előre, hogy a jobb kezeddel elérd a bal lábujjad. Térj vissza a kiinduló helyzetbe, majd ismételd meg a másik oldalra. Érdemes tíz-tíz ismétlést mindkét oldalon elvégezni.
6. Labda
Az egyik legjobb gyakorlat, hogy végigmasszírozzuk a gerincet, és egyúttal stimuláljuk az anyagcsere folyamatokat is.
Így végezd a gyakorlatot: ülj le, öleld át a térdeidet, és gurulj hátra a lapockáidra, majd térj vissza a kiinduló pózba. A térdek maradjanak végig a mellkas közelében.
A fenti gyakorlatsorral garantáltan átvészelhetjük az újév első edzéseit, amikor még úgy érezzük, hogy az energiaszintünk közel sem tökéletes. A hosszú, lustálkodással töltött órák és a szervezetet megterhelő ünnepi étkezések után ezek a pilates gyakorlatok
kímélően, ám határozottan átmozgatják a testet kívül-belül.
A belek stimulálásával beindítjuk az emésztést, és ha ez rendeződik, hamarosan felpörög az anyagcsere is: könnyebbnek érezzük magunkat, bizony a mozgás is egyre gördülékenyebb lesz.
Egészségtelen bélrendszer? Ez az öt apró tünet elárulja.
Kiemelt kép: Getty Images