Ha kommunikációról van szó, automatikusan a kimondott vagy leírt szavakra gondolunk, holott a testbeszéd már akkor árulkodik rólunk, amikor még meg sem szólalunk. A hatás olyannyira instant, hogy akár három másodperc alatt eldől, szimpatikusak vagyunk-e a többieknek.
Ez persze nem csupán ránk igaz, hiszen mindannyian találkoztunk már olyan személlyel, akit első pillantásra úgy éreztük, hogy ki nem állhatunk. Hiába volt kedves, udvarias vagy jópofa a szóban forgó személy, valami nem stimmelt. Mi történt? Valamit észleltünk, és azonnal döntést hoztunk az illetőről.
A testbeszéd – a nonverbális kommunikáció, amelyet nem tudatosan, de annál erősebben közvetítünk – kulcsfontosságú lehet, amikor arról van szó, hogyan alakítjuk a kapcsolatainkat. A testbeszéd olyan üzeneteket küldhet, amelyek gyakran erősebben hatnak, mint bármilyen beszéd.
7 jel, ami ellenszenvessé tesz
Az alábbi tulajdonságok, jelzések külön-külön is antipatikussá tehetik a személyiségünket, de ha egyszerre többet is felmutatunk, a hatás garantált: mindenki menekülni fog előlünk.
1. Elégtelen szemkontaktus
Nem véletlenül mondják: a szem a lélek tükre, hiszen mutatja, hogyan érezzük magunkat, vagy legalábbis mások mit látnak rajtunk. De csak akkor, ha tartjuk a szemkontaktust. Különben félő, hogy mások azt hiszik: nem vagyunk őszinték, magabiztosak vagy épp szorongunk.
A szemkontaktus nemcsak a figyelmet, hanem az őszinte érdeklődést is tükrözi.
Bámulni szükségtelen, de a lágy, de határozott szemkontaktus bizalmat sugároz és erősíti az empátiát. Ha kerüljük a másik tekintetét, az biztosan éket ver a kommunikációba.
2. Faarc
Ha az arcod nem tükrözi az érzelmeidet, az könnyen hidegséget, közönyösséget és elzárkózottságot sugallhat. Az üres arckifejezés lehet, hogy nem szándékos, de
úgy tűnhet, mintha nem érdekelne, amit a másik mond.
Ha az arc nincs egyensúlyban az érzelmekkel, a szavakkal, másoknak nehézséget okozhat, hogy megfejtsék a gondolataidat. Hogyan javítható a helyzet? Ne félj mosolyogni, bólogatni vagy más módon reagálni az elhangzottakra. Egy őszinte mosoly segít eloszlatni a feszültséget.
3. Tükörkép
Az előző pont totális ellentéte. A tükrözés – amikor a másik személy mozdulatait, gesztusait, beszédstílusát utánozzuk – sok esetben segíthet a kapcsolatépítésben, a kommunikáció javításában. Azonban ha túlzásba visszük, a másik kényelmetlenül érezheti magát, és azt fogja gondolni, hogy nem vagyunk hitelesek. Rosszabb esetben pedig úgy vélheti, hogy dörgölőzni akarunk.
Kapcsolódó: Ez a 6 jel pedig azt mutatja, hogy túlságosan rejtélyes vagy
4. Túlzott közelség
Ha túl közel ülünk vagy állunk a másikhoz, az semmiképp nem a kapcsolódást fogja segíteni. Épp ellenkezőleg, a beszélgetőpartner ösztönösen hátrálni fog és egyre kevésbé szeretne részt venni a beszélgetésben. A személyes tér tiszteletben tartása ugyanis alapvető ahhoz, hogy a másik fél komfortosan érezze magát.
Mindenkinek mások a személyes határai, ha nem figyelünk, könnyen agresszívnek vagy tiszteletlennek bélyegezhetnek minket. Érdemes figyelni a többiek testbeszédére, ki fog derülni, mennyire állunk közel a másikhoz.
5. Keresztbe tett karok
Habár kényelmes póznak tűnhet, az összefont karok látványa azonnal bekapcsolja a kommunikációs piros lámpát. A keresztbe tett karok védekező és zárkózott viselkedést sugallnak, azt jelenthetik, hogy elzárkózol a beszélgetéstől. Szó szerint elvágod a tested a másik embertől.
Talán nem ez a szándékod, a mozdulat mégis hidegségről árulkodik.
Érdemes ezért inkább nyitott testtartásra törekedni.
6. Görnyedés
A számítógép előtt töltött hosszú órák testtartását visszük magunkkal, a görnyedés azonban egyértelműen rossz üzenet. A hanyag, nemtörődöm testtartás
önbizalomhiányra, érdektelenségre vagy akár tiszteletlenségre utalhat.
Igyekezzük kihúzni magunkat beszélgetés közben, az egyenes hát mindig pozitív hatást gyakorol a másik félre, a kommunikáció is simább lehet általa.
7. Ficánkolás
A folyamatos mocorgás – ujjak kopogtatása, láb pattogtatása vagy tárgyakkal való babrálás – szorongásra, türelmetlenségre vagy figyelemzavarra utalhat. Természetesen állhat a háttérben neurológiai természetű zavar, de érdemes megpróbálni kontrollálni a mozdulatainkat. Ha úgy érzed, hogy mozgásra van szükséged, próbálj ki valami diszkrétet – például egy stresszlabdát.
Hogyan lehetsz szimpatikusabb?
A legfontosabb tipp, amit a szakértők egyhangúlag kiemelnek: a szemkontaktus. Ha figyelsz arra, hogy mindig őszinte és nyitott legyél a beszélgetések során, a többiek is szívesebben fognak hozzád közeledni. Egy szolid mosoly és nyitott testtartás segíthet abban, hogy elnyerd mások bizalmát és kedvességét. A pozitív reakciók pedig jótékony hatással van az önértékelésünkre is.
Kapcsolódó: 5 testszégyenítő mondat, amit dicséretnek szánunk, de nagyon bántó lehet
Kiemelt kép: Getty Images