afta, szájhigiénia, szájápolás, nyelv

Kicsi, de annál bosszantóbb – Ezt jelzi a testünk, ha afta van a szánkban

Az afta egy gyulladással járó, fibrines álhártyával borított, nyálkahártyát érintő fekélyes elváltozás a szájüregben. Még ha nem is feltétlenül nő kifejezetten nagyra, éles, szinte zsibbasztó fájdalommal járhat, különösen, ha savasat, forrót vagy fűszereset eszünk. Szerencsére kezelés nélkül is könnyen, gyorsan gyógyul, ugyanakkor nem árt résen lennünk, az afta ugyanis más betegségek kísérőtüneteként is megjelenhet.
  • Mi is pontosan az afta, és miért alakulhat ki a szánkban?
  • Mikor kell orvoshoz fordulunk aftával?
  • Mutatjuk, hogyan gyorsíthatjuk fel a gyógyulást, illetve miként csökkenthetjük a visszatérő afták gyakoriságát!

Az afta rendkívül gyakori elváltozás a szájüregben, tekintve, hogy a kicsi, ám annál bosszantóbb hólyagokkal a népesség több mint 22%-a életében többször is találkozott már. A nyálkahártyán – többnyire az ajkakon, a szájpadláson, a nyelven, a garaton vagy a szájüreg más belső részein – megjelenő, gyulladásos udvarral körülvett, sárgás vagy fehéres színű hólyagok egyenként, de párban is megjelenhetnek. Méretük változó, lehetnek egészen aprócskák, de súlyosabb esetben akár 2-3 centiméteresre is nőhetnek.  

Méretük és kialakulásuk szerint az afták három fő csoportját különbözteti meg az orvostudomány.

  1. Az úgynevezett Mikulicz-féle, kisebb aftás fekély a leggyakoribb fajta, a visszatérő, aprócska és spontán gyógyuló hólyagok körülbelül 80–90%-áért felel.
  2. A Cook-féle afta mérete egészen kicsi, bár ez esetben a fekélyek sűrű csoportokká olvadhatnak össze a szájüregben. Tényleg nem hangzik túl jól, és látványra sem kellemes, az esetek többségében a hólyagok szerencsére viszont néhány nap alatt elmúlnak.
  3. A Sutton-féle aftás fekély már egy súlyosabb fajta, bár szerencsére igencsak ritka az előfordulási aránya. Lévén, hogy nagyobb, valamint mélyebben érinti a szöveteket is, valamivel lassabb és fájdalmasabb a gyógyulása.

Kapcsolódó: Helyes fogmosással az afta is megelőzhető – mutatjuk, milyen hibákat ne kövess el!

Ha a külsejét, illetve ha a vele járó fájdalmat vesszük alapul, az afta kezdeti szakaszát könnyű összetéveszteni a herpesszel. Ám míg a herpesz kialakulása mögött vírusfertőzés áll, addig az aftánál több tényező is közrejátszhat. Fontos különbség továbbá, hogy az afta nem fertőző, míg a herpesz igen.

Miért alakulhat ki afta a szánkban?

Az afta kialakulásának pontos okai összetettek, illetve nem teljesen tisztázottak, annyi viszont biztos, hogy a túlzott és tartós stressz, a gyenge immunrendszer, bizonyos autoimmun betegségek vagy allergia, a genetikai háttér, a hormonális változások és a nem megfelelő szájhigiénia együtt, illetve külön-külön is előidézhetik a (sokszor visszatérő) panaszokat.

Az afta sokaknál fogászati beavatkozás során szerzett sérülések következményeként jelentkezik, de a fogszabályzó vagy a protézis viselése is előidézheti azokon a területeken, ahol valamilyen irritáció éri a szájüregi nyálkahártyát.

afta

Az aftával járó kerek, ovális alakú hólyagok az evést és az ivást is megnehezíthetik (fotó: Getty Images)

Sőt, az ételérzékenységben szenvedőkre bizonyos összetevők is hatással lehetnek, tanulmányok például kimutatták, hogy ritkán ugyan, de a citrusfélék, a curry, a szója, a málna, az eper, a dió és a paradicsom fogyasztása során is kialakulhatnak kellemetlen, csípős fájdalommal járó hólyagok a szájban. De szintén

gyakrabban kell aftával számolniuk azoknak, akik nem fogyasztanak elég cinket, vasat, folsavat vagy B12-vitamint.

Erről árulkodhat az afta

Az afták ártalmatlanok és önmagukban nem utalnak súlyos egészségügyi állapotra, ha viszont szokatlanul gyakran, illetve súlyosabb formában jelentkeznek, a kutatók szerint más betegségek – immunhiányos állapotok, ételallergia vagy intolerancia, gluténérzékenység, hormonális változások, diabétesz, vitaminhiány, gyulladásos bélbetegségek, autoimmun betegségek – kísérő tünetei is lehetnek.

Az aftás fekély szerencsére 1-2 hét alatt magától, kezelés nélkül is elmúlik,

ám ha nem tapasztalunk javulást, megnagyobbodik a hólyag és belázasodunk, mindenképp forduljunk kezelőorvoshoz! A tüneteket megéri figyelni és komolyan venni, súlyosabb formában ugyanis akadályozhatják az evést és az ivást, ami a súlyveszteség mellett tápanyaghiányt és általános gyengeséget is okozhat.

Az elváltozások jellemzően spontán gyógyulnak, ám ha felgyorsítanánk a folyamatot, használjunk antimikróbás, klórhexidint tartalmazó szájöblítőket! Mivel közvetlen gyógymód nincs, az afták kialakulását nem lehet teljesen kiiktatni. Jó hír viszont, hogy megelőzhetjük a kellemetlen hólyagok újbóli kialakulását, ha minden étkezés után fogat mosunk és fogselymezünk, ha egészségesen étkezünk, ha kerüljük a túlfűszerezett ételek fogyasztását, ha gondoskodunk a vitaminpótlásról, ha eleget alszunk, és ha csökkentjük a minket érő stresszhatásokat – amennyire csak lehet. 

Kapcsolódó: Szívbetegség lehet a vége, ha elhanyagoljuk a fogápolást

Kiemelt kép: Getty Images