fenyő újrahasznosítás

Vége az ünnepeknek: hozz ki többet a fenyődből, mielőtt kidobnád

Lehangoló látványt nyújtanak az év elején a kukák mellett heverő facsontvázak.
  • Évente mintegy 5-600 000 fenyőt veszünk, majd dobunk ki az ünnepek után. 
  • Az FKF energiatermelésre használja az ilyenkor kihajított fákat.
  • Fenyőfánk egyes részeit mi magunk is újrahasznosíthatjuk. 

Kevés lehangolóbb látvány van az év elején kihajított szomorkás fenyőknél. Az ünnepi időszak főszereplői lecsupaszítva, tűleveleik egy részét már elhullajtva hevernek a kuka mellett, az embert pedig (engem legalábbis) bűntudat gyötri. Tényleg nincs más hátra: a szemétre velük?

Magyarországon még úgyis sokszázezres számban értékesítenek fenyőket az ünnepi időszakban, hogy egyre többen állítanak műfenyőt, vagy alternatív fenyőt. (A műfenyőnek viszont nagyobb a karbon lábnyoma, és előbb-utóbb nem lebomló műanyaghulladék lesz belőle, így az sem számít környezetbarát megoldásnak.) A nem földlabdás, azaz vágott fenyők nagy része az ünnepek végén (vízkeresztkor, vagy akár már január első napján) a kuka mellett végzi.

A vízkereszt környéki időszakban a FKF munkatársai előbb begyűjtik a fenyőcsontvázakat, később aprítják, majd Fővárosi Hulladékhasznosító Mű kazánjaiban nagynyomású gőzt fejlesztenek belőle. Az így nyert hőenergiából távhőt és villamos energiát állítanak elő.

Az így nyert energia a famaradványok egyszerű eltüzelésénél lényegesen környezetbarátabb, az emberben mégis felmerül, volna-e ennél is természetközelibb módszer a famaradványok legalább részleges felhasználására.

fenyo-ujrahasznositas

Emlékszel még, milyen körültekintéssel választottad ki pár hete a fenyőt? (Fotó: Getty Images)

Szerencsére van, mi pedig fel is soroljuk őket.

Komposztáld a fenyődet

Ha van kertünk, a legjobb megoldás a fenyőfa komposztálása. A fa apróra vágott ágait a komposztra teríthetjük, ami így tápanyagban gazdag alapot biztosít majd tavasszal a talajnak. Érdemes a lehető legkisebbre vágni az ágakat, melyek így gyorsabban bomlanak le.

A tűlevelek is komposztálhatók, de ezeket lassabb bomlás jellemzi, mert magas gyantatartalmuk távol tartja a bomlást okozó mikroorganizmusokat. A tűleveleket ezért több vékony rétegben terítsük el a komposztban.

Tudtad, hogy a zöldséghéjakból is csodát hoz ki az újrahasznosítás?

Legyen mulcs a fenyőből

A fenyőfa leveleit és ágait mulcsként, azaz talajtakaróként is remekül használhatod. A mulcs segít megtartani a talaj nedvességét, véd a gyomoktól, és javítja a talaj szerkezetét is.

Ha nem akarsz magad komposztálni vagy mulcsolni, fád maradványai tovább élhetnek egy közösségi kert, vagy lelkes kertápoló szomszéd kertjében is. Érdemes utánakérdezni, hol fogadnák szívesen. 

Ami pedig a legfontosabb: ne próbálj égetéssel megszabadulni a fádtól akkor sem, ha kertedben erre lehetőség lenne, mert ez a módszer nagyon környezetszennyező.

Az ünnepi mézeskalácsot is érdemes újrahasznosítani. 

Fenyőfa és illatosítás

Ha nincs kerted, vagy semmi affinitásod a január eleji kerti munkához, fenyőfád ágait, leveleit illatosító- vagy tisztítószerként is felhasználhatod. Az aprított fenyőfa tűleveleivel például tökéletes bútorápoló keveréket készíthetsz. 

Fenyőfaolaj recept

Hozzávalók 1 üveghez:

  • maréknyi fenyőfa tűlevél
  • 2 dl olívaolaj vagy más növényi olaj
  • üveg edény

Elkészítés:

  1. Az olajat öntsd egy üveg edénybe, és adj hozzá apróra vágott fenyőtűleveleket.
  2. Zárd le az edényt, és hagyd állni egy héten keresztül, közben naponta párszor rázd meg.
  3. Az olaj szépen felveszi a tűlevelek illatát. Ezt az olajat így illatos bútorápolóként használhatod vékonyan permetezve fa- vagy bőrbútoraidra.

Fenyő potpourri

A fenyőfa ágaiból és leveleiből, néhány illatos fűszerrel kiegészítve csodás asztali lakásillatosítót készíthetsz. Így még sokáig karácsonyi illat lengheti körbe a lakást. Néhány ágat tegyél egy nagyobb tálra, tegyél mellé fahéjdarabokat, szegfűszeget, csillagánizst és élvezd a kellemes illatot. 

Fenyő alapú tisztítószer

Fenyőfád tűleveleiből hatékony és illatos tisztítószert is készíthetsz, mivel a tűlevelekben található illóolajoknak antibakteriális és tisztító hatásuk is van.

Fenyőfa tisztítószer recept

Hozzávalók 1 flakonhoz:

  • 2 csésze víz
  • 1/2 csésze fehér ecet
  • 2 evőkanál szódabikarbóna
  • 1 marék fenyőlevél
  • 1 üveg szórófejes flakon

Elkészítés:

  1. Keverd össze a vizet, az ecetet és a szódabikarbónát egy flakonban.
  2. Add hozzá a tűleveleket és hagyd állni egy napig.
  3. Alaposan rázd össze, és máris kész a természetes, antibakteriális tisztítószer, amit mindenféle felületen, például konyhában vagy fürdőszobában használhatsz. Vízkőoldásra tökéletes!

Fenyő légfrissítő 

A fenyőfa olajának antibakteriális tulajdonságait kihasználhatod légfrissítő spray készítésére is. Víz és ecet keverékébe tégy pár cseppet a korábban készített fenyőolajból, és használd a levegő frissítésére az így fabrikált aeroszolt. Nemcsak jó illatot kölcsönöz a helyiségnek, de fertőtlenít is. 

A fenyő csodás illatáról és annak jótékony hatásairól nemrégiben mi is írunk. 

Kiemelt kép: Getty Images