- Nem csupán a fizikai, hosszú távon a mentális leterheltség is testi tünetekhez vezet.
- Vannak olyan láthatatlan szokások, melyek észrevétlenül csapolják le energiáinkat.
- Többek között az állandó „munkaüzemmód” is feleslegesen meríti erőforrásainkat.
A legtöbben ma is úgy tekintünk a fáradtságra, mint egy olyan állapotra, melyet a fizikai leterheltség vált ki. Csak ritkán jut eszünkbe, mentálisan is elérhetjük végső határainkat, ez pedig ugyanúgy kimerültséghez vezethet. A testi tünetek vészcsengőként figyelmeztetnek, hogy ideje megállj parancsolni magunknak. Ha másért nem, hát azért, mert a krónikus fáradtság a teljesítményünkre, a kreativitásunkra, általános közérzetünkre és hosszú távon egészségünkre is kihat.
De mi van akkor, ha olyan szokásokkal csapoljuk meg mentális erőforrásainkat, melyekről egyáltalán nem gondolnánk, hogy hosszú távon lemerítenek? Korábban 5, látszólag pihentető szokásról rántottuk le a leplet, ami többet árt, mint használ, de összegyűjtöttünk 12 modern tényezőt is, ami rohanó világunkban észrevétlenül okozhat krónikus fáradtságérzetet. Ha az új esztendőben már inkább kiiktatnánk ezeket a láthatatlan faktorokat, ideje listát készítenünk, milyen szokások merítik feleslegesen értékes energiáinkat.
Íme a 4 legmérgezőbb szokás, ami mentálisan kimeríthet
Szakértők szerint a véget nem érő képernyőgörgetés, a negatív személyek társasága, az egészségtelen életmód, a jövőn való aggodalmaskodás, a kevés alvás és a pihentető szünetek hiánya mind-mind csökkentik mentális kapacitásunkat. Vannak azonban olyan mindennapi, láthatatlan mérgező szokások is, melyekkel észrevétlenül szabotáljuk önmagunkat és jelentősen hozzájárulunk ahhoz, hogy mentálisan kimerüljünk.
Rendetlen az íróasztalunk
Az egyik legmérgezőbb szokás, ami észrevétlenül kimerítheti a mentális energiánkat, ha rendetlenség uralkodik az íróasztalunkon. Egy rendezetlen munkaállomás nem csupán frusztrációt okozhat, de megnehezítheti a munkakezdést, kizökkenthet, vagy ürügyként is szolgálhat a halogatásra.
Ezzel az 5 tippel teljesen kimerülten is túlélhetünk egy munkanapot.
Alakítsuk ki úgy a munkaterületet, hogy az bármikor készen állhasson a használatra. Például osszuk fel az asztalt egy tároló- és egy munkafelületre, így szükség esetén már néhány mozdulattal rendet tehetünk. Ez az aprócska változtatás segíthet fókuszálni és növelni a hatékonyságot.
Nem tervezzük meg a napot
A napirend hiánya az egyik leggyakoribb probléma, ami azonnal gátat szab az eredményességnek. Ha nem tervezzük meg előre a munkát, hogy min és mennyit kívánunk dolgozni, milyen feladatok várnak ránk az adott napon, akkor – a folyamatos elakadás miatt – az idő kifolyik majd a kezeink közül.
A megoldás azonban egyszerűbb, mint gondolnánk. A hét első napján, vagy akár a megelőző este tervezzük meg előre, milyen teendők várnak ránk, mit szeretnénk elvégezni, sőt, akár sorrendbe is állíthatjuk a ránk váró feladatokat. Amennyiben előre letisztázzuk ezeket a lépéseket, másnap már csak a munkára kell koncentrálnunk. Ha pedig egy váratlanul érkező feladat kizökkent, ha azzal végzünk, azonnal tudjuk, hol kell folytatnunk a listánkat.
Állandó készenlétben vagyunk
Az állandó „munkaüzemmód” is feleslegesen meríti mentális energiáinkat és hosszú távon szervezetünk egészségére nézve is rendkívül káros. Ha állandóan készenlétben állunk, mert esetleg otthonról dolgozunk vagy több területen kell helytállnunk, gyakran előfordulhat, hogy jócskán meghaladjuk a normál munkaidőnket. Ezzel azonban
folyamatosan megemeljük a stresszhormonként ismert kortizol szintjét a testünkben, aminek épphogy az esti órákban kellene a legalacsonyabbnak lennie.
Ez nemcsak kognitív kimerültséghez vezethet, de alvási ciklusunkat is felboríthatja. Hogy ezt megelőzzük, próbáljuk ki a munkanap-záró rituálét, ami segít tudatosan pontot tenni a teendők végére. Határozzunk meg egy konkrét időpontot, amikor letesszük a feladatainkat és jelentsük ki hangosan magunknak, hogy mára végeztünk. Természetesen más módszerrel is lezárhatjuk a napot, egy dal lejátszásával vagy más időtöltéssel, a lényeg, hogy számunkra legyen szimbolikus és jelezze világosan, hogy ideje megpihenni. És persze tartsuk is magunkat hozzá.
Folyton azon töprengünk, mit felejthettünk el
Életünk során számos feladatot ellátunk a nagyobb volumenű teendőktől kezdve az apró-cseprő elintéznivalókig. Sajnos az utóbbiakat a legegyszerűbb a mindennapi rohanásban elfelejteni, de ne gondoljuk, hogy elménk nem rugózik azokon a dolgokon is, melyek a háttérbe szorulnak. Ha már kedden tudjuk, hogy pénteken el kell intéznünk valamit, ne várjuk meg, amíg elfelejtjük és stresszelünk rajta, helyette jegyezzük fel magunknak és ütemezzük be az adott hétre.
Szellemileg kimerítő lehet, hogy napokon keresztül próbálunk valamit észben tartani, a kognitív memóriát leterhelő gondolatok pedig kimerítik szellemi energiáinkat és rontják a teljesítményünket. Szabadítsunk fel helyet az elménkben, hogy hatékonyabban tudjunk koncentrálni a valóban lényeges dolgokra.
Kiemelt kép: Getty Images