A kaviártól a szarvasgombáig számtalan olyan különleges étel szerepelt az étlapokon tavaly is, amelyek az ízlelőbimbóknak kedveztek ugyan, a pénztárcáknak viszont már kevésbé. Cikkünkben ezek közül mutatunk néhányat.

Új ízeket kipróbálni mindenki szeret, ám jó néhány ételkülönlegesség ára olyan magasra rúg, amit kevesen engedhetnek meg maguknak. Ha a többkarátos arannyal bevont fogásokra gondolunk, joggal emlegethetünk rongyrázást, azonban bizonyos összetevők esetén a kulináris művészet még a sznobizmuson is túlmutat.

A megfelelő alapanyagok a kiváló minőségű ételek alapkövei. Mindez pedig nagyon nem olcsó mulatság, hiszen a ritkaságnak, az exkluzív ízélménynek, a korlátozott elérhetőségnek, a speciális előállítás körülményeinek, nehézségeinek, sőt még a presztízsnek is ára van.  

2024 nyolc legdrágább élelmiszere

Ha nem számítana a pénz, te milyen ételekből állítanád össze az álommenüt? Kobe marhából, fekete görögdinnyéből, esetleg Almas kaviárból? Olvass tovább, és ismerd meg a világ gasztronómiájának kicsit sem pénztárcabarát, ám annál elegánsabb szegletét!

1. Kobe marhahús

A kobe Japán különleges, wagyu szarvasmarhából származó húsfajtája. Ahhoz, hogy a szarvasmarhák megkapják az előkelő és autentikus Kobe minősítést, a nyugat-japán Hyogo prefektúrában kell születniük, nevelkedniük és – némileg profán kifejezéssel élve – feldolgozódniuk. Hogy mely húsok büszkélkedhetnek eredetvédett jelöléssel, azt szigorú előírások alapján határozzák meg, ezért évente körülbelül csak 3000 kobe szarvasmarha kerül piacra Japánban.

A tenyésztők nagy titokban tartják, hogy pontosan miből áll az állatok étrendje, annyit viszont tudni lehet, hogy nem szenvednek hiányt friss fűben és gabonában gazdag összetevőkből, amelyek elősegítik, hogy húsuk magasabb zsírtartalmú, de zsenge, márványszerű textúrájú legyen. A kobe a világ egyik legdrágább húsfajtája. Ára régiónként eltérő,

a prémium minőségű húsok hozzávetőlegesen 600 000 forintnak megfelelő összegért kelnek el kilogrammonként.

2. Iberico sonka

Ahogyan a neve is sejteti, a legendás spanyol csemege egy ritka, „csodamalacként” emlegetett fajtából, a fekete ibériai sertés combjaiból készül. Szabadon legelésző, makkban gazdag étrendjének hála, húsa lágy és különleges ízéről ismert – úgy tartják, hogy kifejezetten gazdag a titokzatos ötödik ízben, az umamiban is.

Kapcsolódó: Ezért kerülnek több millió forintba a világ legdrágább teái

A sonkát több mint 3 évig érlelik, mielőtt előadásra kerül. Piaci kereslettől függően egy egész comb ára akár a kétmillió forintot is elérheti.

3. Fehér szarvasgomba

A fehér szarvasgomba az egyik legdrágább szarvasgombafajta a világon. Magas árának egyik oka nem más, mint a ritkaság, hiszen elsősorban Olaszország, Horvátország és Szlovénia egyes részein található meg. Drágaságának másik oka pedig a speciális környezeti feltételekben rejlik: mivel a föld alatt nő, begyűjtése nem egyszerű, nagy szakértelmet igénylő folyamat. Kilónkénti ára 400 000 és 1 millió forint közé tehető régiónként, illetve a termés mennyiségétől függően.

4. Almas kaviár

Az Almas kaviár nem véletlenül érdemelte ki a világ egyik legdrágább élelmiszerének címét. A halikrák ugyanis egy igen ritka, melaninhiányos halfajtától, az albínó beluga tokhaltól származnak, ami bizony nem úszkál mindenfelé – csak a Fekete- és a Kaszpi-tenger bizonyos régióiban fellelhető.

kobe marhahús
Galéria | 7 kép

Úgy tartják, minél idősebb az állat, annál finomabb az ikrája, ezért halászata során csak a 60 évnél idősebb egyedek jöhetnek szóba.

Ha kipróbálnánk, jó pár évig spórolhatunk, kilója hozzávetőlegesen több mint 15 millió forintba kerül.

5. Caciocavallo podolico

Az olaszok egyik legnemesebb, legritkább és legdrágább félkemény sajtfajtája, a caciocavallo podolico kizárólag a podolica szarvasmarhafajta tejéből készül. Érlelése során kézzel nyújtják, majd speciális tárolókban, fejjel lefelé lógatják – ennek köszönhető zsákszerű, gömbölyded alakja, ruganyos tapintása és erős, aromás íze. Ára kilogrammonként a 800 000 forintnak megfelelő összeget is elérheti. 

6. Kékúszójú tonhal

A kékúszójú tonhalat Japánban hagyományosan a sushi és a sashimi fő összetevőjeként kedvelik. Mivel túlhalászása miatt veszélyeztetett fajjá vált, az elmúlt évek során az amúgy is drága halfajta értéke még magasabbra rúgott. Ha Japán luxuséttermeiben, sushiként próbálnánk ki, egy körülbelül 40-50 000 forintnak megfelelő összegnek kell búcsút intenünk.

7. Elvish méz vagy tündérméz

Az istenek nektárjaként emlegetett Elvish méz vagy tündérméz különlegessége, hogy a méhek természetes környezetükben, több méter mélyen fekvő barlangokban állítják elő Törökország északkeleti régióiban.

Az ásványi anyagokban gazdag környezet természetesen nagy hatással van a mézre, ami így nemcsak aranyló színnel és különleges ízzel, de kifejezetten magas tápanyagtartalommal is büszkélkedhet. Nem beszélve arról, hogy beszerezése rendívül nehéz és veszélyes folyamat, ezért

kilogrammonként akár 2 millió forintnak megfelelő összeget is elkérhetnek érte.  

8. Densuke görögdinnye

A fekete görögdinnyeként is emlegetett gyümölcs jelentősen drágább klasszikus, zöld héjú társánál. Húsa sokkal édesebb, tápanyagdúsabb, állaga pedig ropogósabb, mint a hagyományos dinnyéké. A belőle készült különleges fogásokért bizony mélyen a zsebünkbe kell nyúlni: egy egész dinnye ára körülbelül 1,8 millió forint körül mozog.  

De miért is ennyire drága? Egyrészt Japánban, Hokkaidó különleges, ásványi anyagokban gazdag vulkanikus talajában terem, másrészt évente 10 000 darabnál nem termesztenek többet belőle.

Kapcsolódó: Ezek a világ legdrágább zöldségei

Kiemelt kép: Getty Images