- A dudorászás, dúdolás, éneklés kisimítja az idegeket, sokan ösztönösen nyúlunk ehhez a stresszoldóhoz.
- A dúdolástól több nitrogén-monoxid termelődik a szervezetben, aminek rengeteg pozitív hatása van.
- A nyugtató hatású éneklés olyan rezgéseket gerjeszt a szervezetben, amitől csillapodik a szívverés és lelassul a légzés.
Valld be, veled is előfordult már, hogy nem vetted észre, hogy az utcán dúdolva sétáltál, és az is egészen biztos, hogy volt már olyan, hogy a közeledben valaki fütyörészett és az őrületbe kergetett vele. Hiába tudja az eszünk, hogy a dúdolásban semmi rossz nincs, és a másik csak jókedvében csinálja, mégis az idegeinket borzolhatja egy zsúfolt tömegközlekedési eszközön vagy hosszas sorban állás közben.
Mi lehet az oka, hogy sokan szinte észre sem veszik, ha hangokat adnak ki? Számukra természetessé válik, hogy időről időre énekelve főzzenek vagy tanuljanak ezzel kordában tartva a stresszt, másoknak viszont ez az „eszköz nincs a kezében”. Egészen a babakorig kell visszamennünk, hogy ezt megértsük.
Azok a babák, akiknek az szülei a dédelgetés, ringatás közben sokat énekeltek, egyrész megtanulták, hogy a dalolászás nyugtató, erősíti a kötődést és a szeretet kifejeződése. Másrészt az éneklésünkre spontán pozitívan reagál a szervezetünk.
Stressz ellen dúdolás
Bármilyen hang kiadás – legyen az halk zümmögés vagy éneklés – a mellkasunkban rezonálást, kellemes ütemű rezgéseket gerjeszt. A folyamatos rezgések pedig stimulálják a bolygóidegeket, vagyis a motoros és érző idegeket. Ha huzamosabb ideig dudorászunk, a bolygóidegből és a paraszimpatikus idegrendszerig jutnak ezek a megnyugtató ingerek.
Az idegrendszer ezen része felel az emésztésért és a kiválasztásért, de befolyásolja a szívritmust is, és ha sok stressz ér bennünket, az a szervezetünk működését teljesen felborítja. Pont az idegrendszereünk ezen részét csitítja el dúdolás, és segít megküzdeni a félelemmel, szorongással, idegeskedéssel. Kutatások bizonyítják, hogy a
a szívverésünk szinkronba kerül az énekléssel, kántálással, dúdolással.
Ezen felül a dallamok abban is segítenek, hogy lelassítsuk a légzésünket, ami szintén nyugtatóan az idegrendszerünkre.
Kapcsolódó: 7 dolog, amivel könnyen legyőzhetjük a stresszt
Csodát tesz a testtel
A dúdolás hatására több nitrogén-monoxid termelődik a testünkben, aminek számos pozitív hatása van – mutatta be a BBC a dúdolásról szóló egy saját videójában. A több nitrogén-monoxid hatására kitágulnak az erek, helyreáll a vérkeringés, helyreáll a vérnyomást, nő az izmok és agy teljesítménye, fokozódik a szexuális vágy és vércukrot is optimális szinten tartja. Nem véletlen, hogy étrend-kiegészítőként is lehet ma már kapni, de minek megvenni, ha egy kis énekléssel természetesen hozzájuthatunk?
Minden vallás része a kántálás
Ha visszatekintünk akár a nyugati, akár a keleti kultúra kialakulására, minden kezdetleges és mai vallásban jelent van a kántálás valamilyen formában. A miséken és a buddhista szerzetesek meditációjában is főszerepet kap, de az afrikai törzsek és az indiánok szertartásaiban is jelen van a ritmusos, átszellemült közös éneklés, kántálás. A dúdolás célja, hogy közös rezgésre, spirituális energiaszintre jussanak a hívők.
Az is tudományosan bizonyított tény, hogy a zene és a zenélés is fejleszti a kognitív képességeket. Képzeljük el dudorászást, éneklést a saját, külön bejáratú, kompakt zenedobozunknak, amit bármikor használhatunk, ha meg szeretnénk nyugtatni magunkat vagy lelkesítésre van szükségünk.
Kapcsolódó: Túl sok a stressz? 3 légzőgyakorlat, ami megnyugtat
Kiemelt kép: Getty Images