Itthon még mindig tabutémának számít a pénz, úriember nem is beszél róla, tartja a mondás. Pedig nyílt kommunikációval, tudatos szemlélettel és azzal, ha megszabadulunk néhány beidegződéstől, átvehetjük az irányítást pénzügyeink felett, akármelyik generációhoz tartozunk is. Hogy mindezt hogyan tehetjük meg, arról Magyari Ildikó független pénzügyi tanácsadót kérdeztük.
– Minden korosztály számára fontos, hogy tudjon beszélni a pénzről, a pénzügyekről. Ez nem azt jelenti, hogy egymás orrára kötjük, mennyi pénzünk van. Viszont a pénzügyi gyakorlatokról, megtakarításokról, biztosításokról, hitelekről többet kellene beszélgetnünk.
Mindez azt is jelenti, hogy meg kell tanulni a pénz nyelvén beszélni:
ismerni és használni a hozzá kapcsolódó kifejezéseket, tudni például, mi a különbség a hitelkártya és a bankkártya között, mit jelent a hitel, az adósság. Azt is tapasztalom, hogy hiába tanuljuk meg matematikából, hogyan kell kamatos kamatot számolni, az alkalmazott matematikai tudásunk hiányos, így a saját pénzünkre lefordítva sokszor nehéz kiszámolni, mennyi lesz belőle öt év múlva, vagy hogyan fog alakulni a fizetésünk. Én mindig azt mondom, nem szégyen, ha valamit nem tudunk, de tudni kell kérdezni. Ez nagyon fontos ahhoz, hogy mindenki megértse, mit jelent számára a pénz, és milyenek a pénzkezelési szokásai.
Én számítok, nem a bank
Fontos tudatosítani magunkban, hogy pénzzel leggyakrabban a bankban, a postán vagy épp a biztosítónál találkozunk, azonban ezek olyan helyek, ahol az ügyintézők – saját vállalatuk érdekeit képviselve – pénzpiaci termékeket szeretnének értékesíteni, hangsúlyozza Magyari Ildikó.
Ők sosem fogják javasolni, hogy nézzük meg ugyanazt egy másik bankban is.
Ezzel szemben a független pénzügyi tanácsadók az ügyfelek megbízásából dolgoznak, tehát az ő érdekeiket tartják szem előtt. Szakértőnk szerint magától értetődik, hogy saját magunknak kedvezzünk, amikor pénzügyi döntéseket hozunk. Ehhez azonban szintén elengedhetetlen a tudatosság.
– A leglényegesebb, hogy tisztában legyünk azzal, mennyi a bevételünk és mennyi a kiadásunk. Továbbá azt is számontartsuk, mi az, amink már megvan, például vagyontárgyak, kiemelt értéktárgyak. És persze azt is tudjuk, milyen pénzügyi termékekkel rendelkezünk: bankszámlával, lakásbiztosítással, kölcsönnel, megtakarítással. Sose abból induljunk ki, milyen termékek vannak a piacon, hanem abból, hogy háztartásunkban mire vágyunk, és mik a céljaink rövid, közép- és hosszú távon. És ennek tudatában válasszuk ki azt a pénzügyi eszközt, amelyet ezek vélhetően igényelni fognak.
Kapcsolódó: Tudtad? A pénzügyi tudatosság az egyik legvonzóbb tulajdonság a párkapcsolati szakértők szerint
Ne döntsünk kényelemből!
A pénzügyi termékek piacán vannak átlátható és kevésbé átlátható termékek. Kiadásainkat és bevételeinket mi is tudjuk vezetni, de akár a kötelező biztosításra vonatkozó ajánlatot is össze tudjuk hasonlítani a többivel az internet segítségével.
– Vannak azonban olyan összetettebb eszközök vagy pénzügyi szolgáltatások, amelyeknél jobb, ha van mellettünk valaki, aki ért hozzá – hívja fel a figyelmet szakértőnk. – Ilyenek a hitelek, a befektetések, az értékpapírok vagy például a kriptovaluta. Ezekhez kell tapasztalat vagy tudás. Az idősebbeknek azt szoktam tanácsolni, vigyék magukkal gyereküket vagy unokájukat, ha ilyen ügyet mennek intézni, mert ők jobban átlátják ezeket a termékeket, illetve komfortosabbá teszik az ügyintézést.
Szakértőnk hangsúlyozza, hogy vannak online közösségek és megbízható weboldalak, amelyek segítségével fejleszthetjük pénzügyi műveltségünket, és elérhetők elismert szakemberek által írt, közérthető könyvek is. Azt is hozzáteszi, hogy az egész hazai pénzpiac felügyeleti szerve a Magyar Nemzeti Bank, amely számos fogyasztóvédelemről szóló információt, kalkulátor és kis füzetet tesz közzé.
Ez utóbbi a Pénzügyi navigátor címet viseli, szinte minden pénzintézetben elérhető, és alaposan, érthetően tájékoztat többek között bankkártyákról, bankszámlákról, befektetésekről és az öngondoskodásról. Mivel itthon gyorsan változnak az adójogszabályok vagy épp a nyugdíjrendszer,
érdemes naprakésznek lennünk, hogy tudjuk, mi vár ránk.
– A pénzügyi tudatosságnak az is része, hogy mindig legyen bennünk kérdőjel, mielőtt döntést hozunk. Az ember sokszor kényelemből dönt, például a postán vesz lakásbiztosítást, mert amúgy is volt ott dolga. De kényelemből nem jó olyan pénzügyi megoldásokat választani, amelyek hosszú távon nem biztos, hogy a leginkább megfelelők, testreszabottak számunkra – hívja fel a figyelmet szakértőnk.
Mit tanulhatunk a fiataloktól?
– Generációs különbségeket a pénzhez való viszonyulásban és az eszközök használatában is megfigyelhetünk – folytatja Magyari Ildikó. – Az idősekre még mindig jellemző az a tévhit, hogy a készpénz biztonságosabb, mint a banki rendszerek. Sokan félnek a digitális megoldásoktól, inkább készpénzben tartják a megtakarításaikat, ami egyrészt inflációs, másrészt biztonsági kockázattal is jár.
E téren érdemes a fiataloktól tanulni, ők magabiztosan használják a pénzügyi alkalmazásokat,
költségkövető applikációkat, digitális pénztárcákat. Mindezt persze nekik is meg kell tanulniuk, csak ők bátrabbak ebben. A másik nagy tévhit a nyugdíjat érinti. Az idősebbek még mindig bíznak abban, hogy az állami nyugdíjrendszer biztonságot nyújt majd nekik, miközben látjuk, hogy a demográfiai és gazdasági változások egyre inkább megkérdőjelezik ezt.
A fiatalok rugalmasan reagálnak a piaci változásokra, hajlandók kipróbálni újabb eszközöket, ebben is lehet tanulni tőlük. Illetve figyelni arra, amit a média közvetít az öngondoskodás fontosságáról. Az állami nyugdíjrendszer a jelenlegi formájában hosszú távon nem tartható fenn, ezért szükség van még egy pillérre, mert csak így fog működni. Szakértőnk azt is hangsúlyozza, hogy
sosincs késő, takarékoskodni mindig érdemes, amíg az ember aktív,
el lehet kezdeni ötvenöt évesen is. Hozzáteszi, hogy a nők számára különösen fontos a nyugdíjcélú megtakarítás, hiszen ők – általában a gyerekvállalás miatt – rövidebb időt töltenek aktív munkaviszonyban, így a nyugdíjszámítás alapja is kisebb lesz. Az átlagéletkoruk viszont magasabb, tehát valószínűleg hosszabb ideig lesznek majd nyugdíjasok.
Mit tehetünk év elején?
Fontos tudni, hogy január végén kapja meg mindenki a munkáltatójától és a különböző pénzintézetektől, hogy milyen adatokat szolgáltatnak majd a személyi jövedelemadójához. A munkáltató elkészíti az úgynevezett M30-as nyomtatványt, amelyen igazolja a kifizetéseket és a juttatásokat. Szakértőnk szerint a kimutatásokat érdemes alaposan átnézni, vagy ha kell, kétmondatos indoklást kérni róluk például a munkahelyi bérszámfejtőtől.
Most már a NAV is érhető leírásokat tesz közzé, sok információ a lakosság rendelkezésére áll, de az állandó tanulás rajtunk múlik, és ez minden generációnak előnyt jelent a pénzügyeiben.
Kapcsolódó: Ne legyen tabu – Beszéljünk a pénzről, több marad belőle!
Kiemelt kép: Getty Images