menstruáció hasmenés székrekedés puffadás

Puffadás, hasmenés, székrekedés? Így tehetsz a menstruáció alatti kellemetlenségek ellen

Tanulmányok szerint a ciklus körüli emésztési zavarok a nők több mint 73%-át érintik. Ha tehát a menstruáció előtt és alatt neked is meggyűlik a bajod a puffadással, hasmenéssel, esetleg a székrekedéssel, kicsit sem vagy egyedül!
  • Az egészséges nők több mint 70%-a küzd bélpanaszokkal a menstruáció idején. 
  • A kellemetlen tünetek bosszantóak, de összességében ártalmatlanok az egészségre nézve. 
  • Mutatjuk, mikor érdemes orvoshoz fordulni, és mit tehetünk, ha enyhítenénk a tüneteket! 

A menstruációs ciklus alatt a szervezet számos hormonális változáson megy keresztül. Ezek a változások az egész testre hatással vannak, és olyan, sokak által jól ismert tünetekkel járnak, mint a hangulatingadozás, a hasi görcsök és az emésztési zavarok. Utóbbit, vagyis a ciklus előtt és alatt jelentkező bélzavarok jelenségét angol nyelvterületeken period poop (vagyis menstruációs kaki) gyűjtőnéven emlegetik.

Ez magában foglalja a bélmozgásokat, a puffadást, a székletürítés gyakoriságának növekedését, a megszokottnál is kellemetlenebb szagú ürüléket, a hasmenést és a székrekedést is. Mondhatni, a kellemetlen tünetek jelenléte a szervezet hormonális változásokra adott válasza. Ilyenkor hormonhatással rendelkező lipidmolekulák, vagyis prosztaglandinok termelődnek a szervezetben, amelyek a méh simaizomszövetét ellazítva nemcsak hasi görcsöket, de puffadást és hasmenést is előidézhetnek.

Nem beszélve a menstruáció előtti magas progeszteronszintről, ami egyeseknél az emésztés lelassításán keresztül okozhat székrekedést.

Sokan ilyenkor pedig a zsíros, cukros ételeket is jobban kívánjuk, ami még tovább terheli az emésztést.

4 tipp a puffadás, hasmenés és székrekedés ellen

A hormonális változásokkal járó, bélrendszert érintő tünetek természetes módon vannak jelen a menstruáció előtt és alatt, ám mindez nem jelenti azt, hogy ne lehetne elviselhetőbbé tenni ezt az időszakot. Mutatjuk, mit tehetsz, hogy könnyebben átvészeld a piros betűs napokat!

1. Élelmi rostok fogyasztása

A rostban gazdag étrendet nemtől, életkortól függetlenül mindenkinek ajánljuk.

Ám ciklus előtt és alatt külön előnyökkel járhat, ha több teljes kiőrlésű gabonát, gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk.

A hasmenés leküzdésében sokat segíthetnek az olyan oldható (vagyis vízben oldódó) rostokban gazdag alapanyagok, mint az alma, narancs, körte, édesburgonya és a zab, míg székrekedés esetén az oldhatatlan (vízben nem oldódó) rostok; a teljes kiőrlésű gabonafélék, a hüvelyesek, a leveles zöldek, a gyümölcsök héja, a quinoa, a lenmag, a chia mag és a csicseriborsó lehetnek segítségünkre.

2. Folyadékpótlás

Jól tudjuk, hogy az elegendő mennyiségű vízfogyasztás nélkülözhetetlen a szervezet megfelelő működése szempontjából. Új ajánlások szerint a nők számára napi 2,7 liter, férfiaknak pedig 3,7 liter víz elkortyolgatása javasolt naponta. Ha menstruáció alatt sem felejtjük el mindezt – és kerüljük a szénsavas, alkoholos italok fogyasztását, valamint a túlzott koffeinbevitelt –, játszi könnyedséggel csökkenthetjük a puffadás, a hasmenés és székrekedés kockázatát.

menstruáció hasmenés székrekedés puffadás

Némi odafigyeléssel sokat enyhíthetünk a menstruáció idején fellépő bélpanaszokon (Fotó: Getty Images)

A vizelet színéből egyébként könnyen tájékozódhatunk testünk szükségleteiről: az áttetsző vagy halványsárga vizelet megfelelő hidratáltsági szintről árulkodik, míg a sötétebb árnyalatok több folyadék szükségét jelzik. 

3. Önmegtartóztatás

A menstruáció alatti fokozott nassolási vágyat a hormonális ingadozások, vagyis a progeszteron megemelkedése és a szerotoninszint csökkenése okozzák (jellemzően a ciklus elején, illetve az azt megelőző napokban). És ha mindez nem volna elég, a menstruációs fájdalmak és a hangulatingadozás miatt a jutalmazási mechanizmusunk is ilyenkor aktív igazán, hiszen nincs ember a Földön, akinek ne esne jól a nehéz napokon némi finomság.

Kapcsolódó: 5 finom ital, ami enyhítheti a menstruációs görcsöket

Igen ám, csakhogy a cukros, túlzottan sós és feldolgozott rágcsálnivalók tovább súlyosbíthatják a ciklus során fellépő emésztési problémákat, fokozva ezzel a bélgyulladás és más betegségek kockázatát. Szerencsére összetett szénhidrátokban, fehérjékben és egészséges zsírokban gazdag élelmiszerekkel kordában tarthatjuk az emésztésünket.

Ha tehát jól választunk, még a nassolásról sem kell lemondanunk.

A magas magnéziumtartalmú étcsokoládé, a hozzáadott cukrokat nem tartalmazó, rostokban bővelkedő aszalt gyümölcsök, a kesudió és a mandula például nagyszerű választásnak bizonyulhatnak menstruáció idején is.

4. Testmozgás

Tudjuk, menses alatt kifejezetten jólesik takaróba bugyolálni magunkat. Ám nem érdemes elfelejteni, hogy jót tehet a bélműködésünknek, illetve a görcsökön is enyhíthet, ha két film között némi testmozgásra is időt szakítunk.

Az olyan, alacsony intenzitású mozgásformák, mint a jóga, az úszás és a séta, különösen hasznosak lehetnek menstruáció alatt, hiszen amilyen kíméletesek, legalább annyira hatékonyak. Egyrészt a véráramlás fokozásán keresztül képesek enyhíteni a görcsöket, másrészt természetes módon szabályozzék és javítják a bélműködést, amiért egészen biztos, hogy ciklus idején is hálás lesz majd a szervezetünk. 

Menstruáció: Mikor ajánlott felkeresni az orvost?

A menstruációval jelentkező, emésztést érintő tünetek általában normálisak, azonban előfordulhatnak olyan helyzetek is, amikor a kellemetlenségek valamilyen alapbetegségről, például endometriózisról vagy irritábilis bél szindrómáról (IBS) árulkodnak. Ha a hasmenésed vagy székrekedésed tartós, ha a megszokottnál is erősebb hasi fájdalom jelentkezik, ha a székletürítés vérrel, erős fájdalommal vagy más szokatlan tünettel jár, feltétlenül fordulj nőgyógyászhoz!

Kapcsolódó: Ezeket az ételeket kerüld el menstruáció előtt és alatt!

Kiemelt kép: Getty Images