- A jelenlegi fertőzések nagy része cseppfertőzéssel terjed, de elég egy kilincset megfogni vagy párnára ledőlni, hogy megfertőződjünk.
- Minimum 60 fokon kell kimosni a betegek ruháját, és ebben a szezonban inkább mossunk ki mindent naponta.
- Az emésztőrendszeri fertőzés, a norovírus és az influenza is sokáig életképes marad a textileken.
Alapvetően a legtöbb kórokozó nem marad életben sokáig élő anyag, táptalaj nélkül a tárgyakon. De egyre ellenállóbb vírusok és baktériumok ütik fel a fejüket, amelyek kedvezőtlen körülmények között is életben maradnak és fertőznek – tulajdonképpen ennek köszönhető fennmaradásuk is.
Mivel a ruha anyag lukacsos, könnyen megtapadnak rajtuk a mikroszkópikus és annál is kisebb organizmusok is. „A ruházat porózus, ezért lényegében egy petricsésze” – állítja Jason Tetro mikrobiológus, aki már két könyvet is is írt közérthetően a fertőzés és megelőzés témájában. De mennyi ideig maradnak meg a vírusok a ruhán? Milyen gyakran és milyen hőfokon kell mosni a szövetet, hogy megszabaduljunk a kórokozótól?
A nedvesség a vírus barátja
Ha teljesen száraz a ruha, akkor rázzuk ki mondjuk az erkélyen vagy a kertben! Hacsak nem vizes vagy izzadt a kezünk, a ruháról nem fog egykönnyen ránk tapadni a vírus a ruháról. Az izzadt, nedves ruhán viszont a kórokozók nagyon otthonosan érzik magukat. Ilyen esetben azt tanácsolja a mikrobiológus, ha megfogtuk a fertőzött ruhát, tegyük mosógépbe és utána azonnal mossunk kezet, hogy ne nyúljunk vírusos, bacillusos kézzel a szánkba vagy szemünkbe.
A gombák és a baktériumok akár 90 napig képesek életben maradni a ruhaszöveteken, egy vírus kivételével a vírusok sokkal rövidebb ideig maradnak életben tárgyakon: átlagosan egy hétig bírják táptalaj nélkül. A légúti megbetegedést okozó vírusok (Covid, influenza, RSV) nagyon kis eséllyel fertőznek ruháról. A szakértő viszont felhívja a figyelmet, hogy
a norovírus, ami gyomorpanaszokat okoz sokkal inkább képes ruháról fertőzni.
Kapcsolódó: 5 járvány, ami hatalmas birodalmakat tett tönkre
A gyomorrontás vírus mindent túlél
A norovírust, amelyet általában „gyomorrontásként” emlegetünk, azonban nagyobb valószínűséggel el lehet kapni élettelen felületekről, beleértve a ruházatot is. „A norovírus képes egy teljes hónapot túlélni nagyjából bármilyen körülmények között” – mondta a vírusról mikrobiológus, Jason Tetro a Huffington Postnak. Az amerikai járványügyi központ szerint elég néhány norovírus részecske is ahhoz, hogy valaki megfertőződjön, ráadásul még az alkoholos kézfertőtlenítőkkel sem lehet elpusztítani.
Vírusölő mosás
A vírusok szinetikus textileken tovább fertőzhetnek, mint a természetes anyagú holmikon, és a műszálas ruhákon könnyebben is szaporodnak. A légúti vírusokat a mosás, öbílétés megöli, de a szárítással egészen biztosan megszabadulhatunk tőlük. A következőket tartsd be, hogy biztosan fertőtlenítsd a mosással a ruhákat:
- A mikrobák nagy része 60 fokon elpusztul, moss, száríts magas fokon!
- Válasszunk olyan mosószert, ami olyan enzimeket (például lipáz) tartalmaz, amik lebontják a mikrobákat.
- Adjunk a mosáshoz oxigénes fehérítő adalékot, ami vízzel keveredve hidrogén-peroxidot hoz létre és erős fertőtlenítő.
- Selymet és gyapjút ne fehérítsünk és mossunk magas hőfokon – ezeket ki lehet teregetni a mínuszba egy-két napra.
- Havonta egyszer végezzünk a mosógépben egy fertőtlenítős üres mosást.
- Ha biztosra akarunk menni, gőzöljük vagy vasaljuk ki a tiszta ruhákat, ágyneműket, törölközőket.
- Vírusos időszakban a sapkákat, sálakat, kesztyűket is mossuk ki akár naponta.
Ezen felül ne feledkezzünk meg a legalapvetőbb dologról a betegségek megelőzése terén: ne menjünk betegen közösségbe! Orvosi rendelőbe és emberek közé is mindenképp maszkban menjünk. Fertőtlenítsd a kilincseket, csapokat, fogókat, szekrényajtókat, lámpakapcsolókat, no és a vécét, vécégombot. A kéztörlő törölközőket naponta cserélni, mosni kell! Vigyázzunk magunkra és másokra is!
Kapcsolódó: Ezeken a helyeken kaphatod el legkönnyebben az influenzát
Kiemelt kép: Getty Images