HMPV tüdőgyulladás tünet

Itthon is terjed a tüdőgyulladást okozó HMPV vírus – Ezekre a tünetekre figyelj!

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke súlyos tüdőgyulladást kapott, ami az egész világ figyelmét felkeltette. Nem tudni, hogy a 66 éves politikus mitől lett beteg, de esete összecseng a Kínában már komolyan fertőző HMPV vírussal (és az azzal kapcsolatos pánikkal), ami influenzaszerű tüneteket és tüdőgyulladást okoz.
  • Új vírusfertőzés terjed, jellemzően Kínában, de már Magyarországon is felütötte a fejét.
  • Nem létezik ellene védőoltás, ezért figyeljünk az első tünetekre és pihenjünk eleget.
  • Sokan egy új, a koronavíruséhoz hasonló világjárványtól tartanak.

Jelenleg két kórokozó tartja lázban a világot, a madárinfluenza (amellyel kapcsolatban épp nemrég közölték, hogy egy kamasz kanadai lány kórházban ugyan, de elsőként túlélte a betegséget) és a HMPV vírus. Utóbbinak jó hosszú neve van: humán metapneumovírusnak hívják, ugyanannak a víruscsoportnak a része, amely az RSV-t, a kanyarót és a mumpszot okozza, és cseppfertőzéssel, illetve fertőzött tárgyak érintésével terjed.

Friss hír, hogy a HMPV már Magyarországon is jelen van.

Rusvai Miklós virológus az InfoRádióban elmondta, hogy a HPMV nem egy új típusú vírus. A fertőzés légzőszervi megbetegedést okoz, és könnyen tüdőgyulladást okozhat. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központban minden héten új és újabb eseteket regisztrálnak.

A HMPV egészséges embernél megfázásos, influenzaszerű tüneteket okoz, és a betegség szokásos módszerekkel kezelhető. A nagyon fiatal vagy nagyon idős, illetve a gyengébb immunrendszerű embereknél azonban súlyos tüdőgyulladást és egyéb szövődményeket (például középfülgyulladást) okozhat.

A HMPV vírus tünetei

Magát a vírust a legtöbben 5 éves koruk előtt kapják el. Náthához hasonló tünetekkel jár, úgy mint láz, orrfolyás, torokkaparás, köhögés, kiütés, esetenként légszomj. Néha alsó légúti fertőzéseket, például tüdőgyulladást, asztmás rohamot okoz, vagy súlyosbítja a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) lefolyását. A kutatók becslése szerint

a gyerekek légúti megbetegedéseinek körülbelül 10-12%-át okozza a HMPV.

A kis betegek 5-16%-ánál alsó légúti fertőzés, például tüdőgyulladás alakul ki. A HMPV-fertőzések télen és kora tavasszal gyakoribbak, a vírus ráadásul többször is megtalálja ugyanazt az embert élete során. Az első fertőzés okozza a legerősebb tüneteket, az ezt követő infekcióknál enyhülnek a válaszreakcióink is.

HMPV tüdőgyulladás tünet

A tüdőgyulladást is okozó HMPV vírust is ki lehet mutatni teszttel (Kép: Getty Images)

A vírus okozta tüdőgyulladás megelőzése

A 65 év feletti felnőttek és a légzési problémákkal vagy legyengült immunrendszerrel rendelkező emberek súlyos tüneteket is produkálhatnak, amelyek már kórházi kezelést igényelnek. Ezért ha nagyon magas lázunk van, erőteljesen köhögünk, erőtlenek vagyunk vagy úgy érezzük, nem kapunk elég levegőt, mindenképpen forduljunk orvoshoz. A legjobb kezelés azonban mindig a megelőzés. A HMPV vírusát úgy tarthatjuk távol, ahogy a koronavírust is:

  • Tömegben, orvosi rendelőkben hordjunk maszkot.
  • Rendszeresen és alaposan mossunk, vagy ha úton vagyunk, fertőtlenítsünk kezet.
  • Tartsunk távolságot az emberektől, főleg akkor, ha betegek vagyunk.
  • Tüsszentéskor vagy köhögéskor takarjuk el az orrunkat és a szánkat, de lehetőleg ne a tenyerünkkel.
  • Betegen ne utazzunk, sem belföldön, sem külföldre.
  • Kerüljük az arc, a szem, az orr és a száj megérintését utazás közben, munkahelyen, a gyerek óvodájában, iskolájában.
  • Ne használjunk közös étkészletet, szívószálat, poharat másokkal.

Fontos elismételni, hogy a vírustól egyetlen antibiotikum sem szabadít meg, felesleges ezt követelni, annak használata a tüdőgyulladás kialakulásánál merül fel, de akkor minimum egy tüdőröntgent is szoktak készíteni a gyógyszer felírása előtt. A HMPV vírusa ellen nem létezik védőoltás, ezért csak a fenti megelőző módszerekkel tudjuk távol tartani. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nem hirdetett globális egészségügyi vészhelyzetet, de az esetek száma növekszik.

Kapcsolódó: Ha ez nem lenne elég, egy másik, tüdőt érintő betegség is terjed

Kiemelt kép: Getty Images