7 fiatalító reggeli szokás

7 szokás, amitől jóval fiatalabbnak tűnhetünk a korunkbelieknél

Az öregedés az élet természetes velejárója, de ezzel a 7 egészséges szokással ráléphetsz a fékre és lelassíthatod az öregedés látható jeleinek kialakulását.
  • Az „új év, új én” jegyében vezessük be ezeket a fiatalító változtatásokat az életmódunkba!
  • Nemcsak fiatalabbnak fogjuk érezni magunkat ettől a 7 egészséges szokástól, de úgy is fogunk kinézni.
  • Folyadékpótlás, sok alvás, reggeli séta és megannyi más, jóleső szokás a titok.

Az utcán, boltban járva-kelve biztosan mind játszottunk már olyat, hogy megtippeltük az idegenek korát. „Ő vajon egy fiatalos 70-es vagy egy leharcolt 60-as? Nahát, milyen jól néz ki ez fiatal nagymama – vagy lehet, hogy ő valójában egy megfáradt kismama?”

Miért tűnik úgy, hogy egyesek lassabban öregszenek, mint mások? Biztosan közrejátszik a genetika és az életmód, illetve jó pár környezeti tényező is, de gyakran a reggeli szokásainkban rejlik a megfejtés. Reggeli rituáléink nagy hatással lehetnek arra, hogy milyen gyorsan öregszünk. A fiatalosabb külső, az energikus megjelenés mögött általában az alábbi 7 szokás áll. Adjunk ennek az egészségtámogató, fiatalító rutinnak esélyt, álljunk át erre idén!

7 fiatalító szokás, 7 év mínusz

Találjuk meg az alábbiak közül, nekünk mi válik be igazán! Ha a 7 egészséges, fiatalító szokás közül valamelyik nem illeszthető be az életünkbe, a másikat hattal kísérletezzünk tovább, úgy is hatásos lesz új rutinunk!

1. Ébredés után hidratálás

A víz, az elegendő folyadékbevitel túlzás nélkül az öregedés lelassításának kulcseleme. Felejtsük el, hogy az egész napos hidratálásnak csak a szomjúság oltása a célja. 

A testünk 60%-a vízből áll, és ennek egy részét éjjel elveszítjük az élettani folyamatok által.

Ébredés után rögtön pótolni kell a folyadékveszteséget, tiszta vízzel. Ha reggel csak kávét iszunk, akkor duplán elvonjuk a vizet a szervezetből – erről a továbbiakban bővebben is szó lesz. A legfontosabb fiatalító reggeli szokás, hogy átállunk az éhgyomorra fogyasztott kávéról a 3 deci buborékmentes (csap)víz elkortyolására.

2. Reggeli meditáció

Ha sűrű, nehéz vagy stresszes nap áll előttünk, akkor reggel szakítsunk időt legalább 10 perc mindfulness meditációra. Ez a rituálé nemcsak megnyugtat és kitisztítja a fejünket a reggeli kapkodásban, hanem felkészít mentálisan arra, hogy könnyebben vegyük az akadályokat akár órákkal később is. Ne tűzzünk ki célul olyan reggeli szokásokat, amikre tudjuk, hogy nem lesz lehetőségünk – tehát meditáljunk annyit, amennyi belefér a napirendünkbe.

3. Fiatalító reggeli

Egy kiegyensúlyozott (vagyis mindenféle tápanyagot tartalmazó) reggeli több szempontból fiatalító hatással bír. Egyrészt feltölt energiával és elég rostot tartalmaz a jó emésztéshez, másrészt megelőzhető vele a nassolás és a túlevés is.

Kapcsolódó: Fiatalító öltözködés – Ezeket a színeket viseljük 50 felett!

Ha finom, telítő, fiatalító reggelit eszel, akkor nem fogsz már 11-kor sóvárogva állni egy pékség előtt, hogy felesleges cukrot és zsírt vigyél be. Tapasztaljuk ki azt a fehérje- (tojás, túró, joghurt, sajt), rost- (gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák) és szénhidrát- (kenyér, kása) arányt, ami nekünk a legjobb és a legtöbb energiát adja.

4. Rendszeres reggeli mozgás

A következetes, rendszeres és nem a végsőkig kimerítő edzés lesz a legjobb, ha szeretnénk fiatalosak és frissek maradni. Fontos a nyújtás, az izomtömeg fenntartása (vagy növelése) és az is, hogy hagyjuk a testünket regenerálódni a tréningek között.

7 fiatalító reggeli szokás

A fiatalító szokások egyike a rendszeres mozgás: lehet kocogás, úszás, biciklizés is (Fotó: Getty Images)

A mozgás a mentális egészség megőrzése miatt is nagyon fontos. Motiváló lehet, ha szerzünk magunk mellé egy edzőtársat és a reggeli órákban együtt indulunk úszni, nordic walkingozni vagy beiratkozhatunk egy jógaterembe. Hallgassunk a testünkre, végezzünk olyan edzést, ami jólesik és elég hatásos is!

5. Séta a korai napsütésben

A természetes, gyenge napfény elengedhetetlen ahhoz, hogy jól érezzük magunkat. Télen a D-vitamint táplálkozással és táplálékkiegészítő tablettákkal is pótolhatjuk, de ne feledkezzünk meg a legegyszerűbb megoldásról sem! A reggeli, erőtlen napfényben sétáljunk egy nagyot. Akár le is ülhetünk egy kicsit olvasni, teázni! Élvezzük a napfény jótékony hatását: nemcsak a D-vitamin raktáraink feltöltését biztosítja, de a kedélyállapotunk is jobb lesz tőle.

6. Kevesebb koffein

A kávé, illetve a tea – és főleg az ezek köré épülő reggeli rituálék – pótolhatatlanok a kultúránkban, de próbáljunk egy határt szabni az élénkítő, koffeines italok bevitelére. A korral el kell engednünk azt a szokást, hogy csak koffeines italokkal tudjuk elindítani a napot.

Az alkalmi kávézás nem fogja fokozni az öregedést, de érdemes másképp energizálnunk magunkat.

Akik szeretnének fiatalabbnak tűnni a koruknál, azoknak érdemes áttérnie a koffeinmentes kávéra és teára, a frissen préselt gyümölcs- és zöldséglevekre. A túlzott koffeinbevitel ugyanis megzavarhatja az alvási ciklust, mivel terheli a mellékvesét, és elvonja a vizet a szervezetből. Mindezen tényezők felgyorsíthatják az öregedési folyamatokat.

7. Alvás mindenekfelett

A kielégítő, pihentető napi 7-9 óra alvás a hidratálás után a leghatékonyabb eszköz a fiatalság megőrzésére. A kipihent idegrendszer a mentális és fizikai jólétünk alapköve. A minőségi alvás legyen a fontossági sorrendünk élén, hiszen segíti a sejtek regenerálódását, az egészséges bőr fenntartását és fokozza az immunitást is. Ráadásul, ha eleget pihenünk, jobb lesz a hangulatunk és tisztább lesz a fejünk, gondolkodásunk egész nap.

Kapcsolódó: Fiatalító étrend – Egy hozzávaló elhagyása már lassítja az öregedést

Kiemelt kép: Getty Images