- A do-in jógát akár kezdők is gyorsan megtanulhatják.
- A japán jóga holisztikus mozgásforma – ülőmunkát végzők, 40 felettiek számára különösen hasznos.
- Rendszeres gyakorlásával elérhetjük, hogy testileg-lelkileg egészségesebbek legyünk. Mutatunk néhány gyakorlatot is!
A keleti mozgásforma alapjai Kínából kerültek át az ősi Japánba, ahol évszázados formálódása, fejlődése után már do-in vagy japán jóga néven ismeri a világ. A do-in japán kifejezés, amelynek „do” előtagja életenergiát jelent, az „in” magyarul irányítani, vezetni, tehát az életenergia tudatos irányításáról van szó.
A do-int japán shiatsu masszőrök és gyógyítók fejlesztették ki saját holisztikus, testi-lelki egészségük gondozására, afféle gyógyító önmasszázsnak is nevezhetjük. A széles körben elterjedt módszer egyaránt tartalmaz álló és ülő gyakorlatokat. (Saját tapasztalatom, hogy sok álló gyakorlatot hatékonyan lehet ülő pozícióra is adaptálni.)
Kapcsolódó: A női jóga nem csak a testet gyógyítja – Kipróbáltuk!
Jóga vagy aktív meditáció?
A do-in bizonyos mozdulataiban és a gyakorlás tempója alapján a jógára hasonlít, de alapvetően a tradicionális kínai gyógyászatra épülő öngyógyító mozgásforma (mint a 3-1-2 meridiántorna). A teljes testet átmozgató gyakorlatok hatására mozgékonyabbak leszünk. Tulajdonképp a do-in egy aktív meditáció, melyben a tudatunkkal is jelen vagyunk minden mozdulatban.
Nem kell megijedni, ez nem görcsölő koncentrációt jelent, hanem inkább öngondoskodó, gyengéd odafigyelést. A do-in egy olyan öngyógyító mozgásrendszer, amiben nem harcolunk a betegségek, mozgásszervi problémák ellen, hanem
a gondoskodást tanuljuk az egyes testrészeinkről.
Cél, a jobb közérzet elérése, és hogy kompetensekké váljunk a saját testünkkel kapcsolatban.
A do-in módszerei közé tartoznak:
- a légzőgyakorlatok, a nyújtások,
- a gyengéd ütögetések és kopogtatások,
- az átmozgatás,
- a masszírozás,
- az akupresszúrás pontok nyomása,
- a relaxáció,
- a változások érzékelése.
Egy másik módszer: Szofrológia – nem jóga, nem meditáció
Kiknek ajánlott a do-in jóga?
A japán módszer egyszerű mozdulatokra, akupresszúrás pontok ismeretére, légzőgyakorlatokra és más testmozdulatokra, a tradicionális ázsiai orvoslás több ezer éves tudására és tapasztalatára épül. Az otthon vagy közösségben is könnyen elvégezhető gyakorlatok, semmilyen előképzettséget nem igényelnek, de különösen ajánlottak 40 felett, vagy mozgásszervi panaszok esetén. Fontos, hogy a gyakorlatokat
mindenki saját egészségi állapota és testi képességeinek ismeretében végezze.
Mit jelent ez? A japán jóga megengedő és a gyakorlatok nincsenek kőbe vésve, a mozdulatokat mindenki saját képességei szerint végezheti. Bár a gyakorlatok önmagukban veszélytelenek, de akinek protézise vagy speciális betegsége van, érdemes orvosától tanácsot kérnie. Így a konzultációt követően azok is belekezdhetnek a do-inba, akik ritkán végeznek aktív testmozgást vagy nehezebben mozognak.
Az irodai munkát végzők, gyakran belefeledkeznek egy hosszabb feladatba, azonban az elgémberedett, sajgó pontok jelzését érdemes figyelembe venni. Akár ülő pozícióban is elvégezhetünk egy pár perces, energiaharmonizáló gyakorlatsort. Mutatunk egy videót, ha szívesen tennél ilyen módon a saját egészségedért!
Akárcsak a legtöbb jógánál a helyes légzés és a figyelem itt is nagyon fontos, hiszen, ha egy-egy mozdulat közben/után fókuszálunk a testünk érzeteire, még hatékonyabbá válnak a gyakorlatok. Figyeljük meg a különböző érzéseket: hideg, meleg, könnyít esetleg bizsergető? A tapasztalások hatással lesznek a hangulatunkra is, ezért, ha valami túl kellemetlen vagy fáj, inkább ne erőltessük.
A do-in keleti gyökereit tekintve szorosan kapcsolódik az öt elem és a meridián elmélethez, hasonlít a shiatsura, ezért „self-shiatsunak” is szokták nevezni. A kínai gyógyászatban minden érzékszervhez tartozik egy elem. A szem a fa, a száj a föld és a tűz, a fül a víz és az orr a fém – így arcunk megfelelő pontjainak masszírozásával, ezeket is felfrissíthetjük, megtámogatva az energiaáramlást és a keringést.
Tipp: A tarkótájék masszírozása segítség lehet megfázásnál, influenzánál.
Rendszeresen végzett do-in jóga segítségével nő a testtudatosságunk, valamint ellenállóbbak lehetünk a betegségekkel, stresszel szemben.
Kapcsolódó: Ha kifejezetten a széken végezhető jóga érdekel, olvasd el ezt a cikket is!
Kiemelt kép: Getty Images